Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 14 grudnia, 20.00

...

14.12.2011 | aktual.: 14.12.2011 20:23

14.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Premier Donald Tusk, podsumowując w środę w Parlamencie Europejskim polską prezydencję ocenił, że Europa stoi na rozdrożu. Przed nami jest bardzo poważny wybór, czy w czasie tego kryzysu pójdziemy drogą wspólnotową, czy też drogą egoizmów narodowych i państwowych - powiedział.

- Polska prezydencja spełniła nasze oczekiwania, podtrzymała duch partnerstwa w instytucjach europejskich oraz w państwach członkowskich UE - ocenił w środę w Parlamencie Europejskim w Strasburgu przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

- Europa nie tylko na czas tego kryzysu, ale także na przyszłość potrzebuje silnego przywództwa politycznego - podkreślił w Strasburgu premier Donald Tusk, który w środę na forum Parlamentu Europejskiego podsumował polskie przewodnictwo w Radzie UE.

- PE wezwał władze Rosji do przeprowadzenia nowych wyborów parlamentarnych, do których dopuszczeni zostaliby wszyscy kandydaci rosyjskiej opozycji. Przebieg wyborów pokazał, że Rosja nie spełnia standardów - brzmi przyjęta w środę rezolucja ws. szczytu UE-Rosja.

- Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow podpisali w środę w Moskwie umowę o małym ruchu granicznym między obwodem kaliningradzkim a częścią Pomorza, Warmii i Mazur. Umowa może zacząć obowiązywać od lata.

- W pierwszym kwartale przyszłego roku odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Rosji, Polski i Niemiec - poinformował w środę w Moskwie szef dyplomacji rosyjskiej Siergiej Ławrow.

- Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w środę w Moskwie po rozmowach z szefem dyplomacji Polski Radosławem Sikorskim, że jego kraj poszukuje dróg prawnej rehabilitacji ofiar zbrodni katyńskiej. Według niego, obecne prawo Federacji Rosyjskiej utrudnia podjęcie takiej decyzji.

- "Nasze doświadczenia z ostatnich 300 lat nauczyły nas, że jeśli Rosja nam czymś grozi, to my traktujemy to poważnie" - oświadczył w środę szef dyplomacji Polski Radosław Sikorski w wywiadzie dla radia Echo Moskwy.

- Niemiecki rząd postanowił w środę wznowić fundusz ratunkowy dla banków, który pomoże im spełnić zaostrzone w związku z kryzysem zadłużenia w strefie euro wymogi dotyczące wzmocnienia kapitału. Fundusz ma funkcjonować od lutego albo marca do końca 2012 roku.

- Wielka Brytania pozostanie ważnym partnerem w UE, chociaż nie przyłączyła się do unii fiskalnej - oceniła w środę kanclerz Niemiec Angela Merkel. Jej zdaniem UE jest na drodze do "unii stabilności, solidarności i zaufania", ale walka z kryzysem potrwa lata.

- Przedstawiciel Międzynarodowego Funduszu Walutowego ostrzegł w środę pogrążoną w kryzysie zadłużenia Grecję, że nie uda jej się zredukować deficytu budżetowego bez ograniczania wydatków, i nalegał na redukcje zatrudnienia w sektorze publicznym.

- Koszty zaciągania kredytów przez włoski skarb państwa wzrosły w środę do nowego rekordowego poziomu, co sygnalizuje, że ani wyniki ubiegłotygodniowego szczytu UE, ani podjęte przez rząd premiera Mario Montiego przedsięwzięcia oszczędnościowe nie uspokoiły rynków.

- Demokraci i Republikanie nie mogą się porozumieć w sprawie planu przejściowego obniżenia podatków od płac, który mógłby pomóc w stymulowaniu wydatków konsumentów, a tym samym rozkręceniu koniunktury.

- Minister spraw zagranicznych Francji Alain Juppe oświadczył w środę, że utrata przez jego kraj najwyższej wiarygodności kredytowej (AAA) byłaby godna ubolewania, ale nie katastrofalna.

- Ukraiński MSZ dopuszcza, że na zaplanowanym na poniedziałek szczycie Ukraina-UE może nie dojść do parafowania umowy stowarzyszeniowej między Kijowem a Brukselą - oświadczył w środę dyrektor departamentu informacji tego resortu Ołeh Wołoszyn.

- Sąd apelacyjny w Kijowie po raz kolejny przełożył w środę rozprawę odwoławczą skazanej na 7 lat więzienia byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, i ponownie polecił, by zjawiła się ona w sądzie osobiście. Ogłosił też przerwę w procesie do 20 grudnia.

- Bułgaria nie będzie uczestniczyć finansowo w planie ratowania euro i nie zgadza się na ujednolicenie podatków - powiedział w środę w parlamencie bułgarskim minister spraw zagranicznych tego kraju Nikołaj Mładenow.

- Iracki eksport ropy nie ucierpi wskutek dokonanych we wtorek zamachów bombowych na sieć rurociągów w południowej części kraju - oświadczyły w środę władze w Bagdadzie.

- Protestujący Człowiek został uznany przez tygodnik "Time" za osobę roku 2011 - poinformowano w środę w magazynie "The Today Show" telewizji NBC.

- Do silnego trzęsienia ziemi o sile 7,3 w skali Richtera doszło w środę na morzu na południowy zachód od miasta Lae w Papui-Nowej Gwinei - poinformowały amerykańskie służby geologiczne (USGS). Nie ma na razie doniesień o zniszczeniach.

- Po trwającej 18 godzin operacji, którą śledzili telewidzowie i internauci, chilijskim chirurgom udało się rozdzielić siostry syjamskie - poinformował pracownik szpitala, w którym dokonano zabiegu.

- Najnowocześniejsze pociągi w Europie - tak nową, pierwszą całkowicie prywatną superszybką linię kolejową we Włoszech reklamuje firma, która uruchomi ją w marcu przyszłego roku. Nowoczesne pociągi o nazwie Italo kursować będą między północą a południem kraju.(PAP)

pif/ now/ osz/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)