Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 14 września, 17.00

...

14.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Chiny gotowe są pomóc Europie i Stanom Zjednoczonym w przezwyciężeniu problemów gospodarczych - zapewnił w środę, podczas otwarcia forum gospodarczego w Dalian, szef chińskiego rządu Wen Jiabao.

- Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso powiedział w środę w Parlamencie Europejskim, że KE jeszcze jesienią przedstawi różne opcje emisji euroobligacji, o które - jako receptę na kryzys strefy euro - apeluje coraz więcej ekspertów i polityków.

- Europa jest dziś w niebezpieczeństwie, a jeśli rozpadnie się strefa euro, to i UE tego szoku długo nie przetrwa - ostrzegł w środę w debacie w Parlamencie Europejskim na temat kryzysu w strefie euro minister finansów Jacek Rostowski.

- Linie lotnicze przygotowują się do powrotu na lotniska w Libii, do libijskich portów znów zawijają frachtowce, zagraniczne firmy naftowe, które uciekły przed wojną domową, też zaczynają ostrożnie wracać - pisze w środę agencja Associated Press z Trypolisu.

- Traktat akcesyjny z Chorwacją zostanie podpisany w grudniu, a kraj ten wejdzie do UE 1 lipca 2013 r. po zakończeniu procesu ratyfikacji we wszystkich krajach członkowskich UE oraz w Zagrzebiu - poinformowała w środę polska prezydencja UE.

- Rząd Litwy podjął w środę decyzję o zniesieniu opłat za wizy krajowe dla obywateli Białorusi. W ocenie rządu ma to przyśpieszyć przemiany demokratyczne na Białorusi i wzmocnić społeczeństwo obywatelskie tego kraju.

- Sugestie prezydent Litwy Dalii Grybauskaite, że litewscy Polacy nie są lojalnymi obywatelami, są zbyt kategoryczne - uważa poseł opozycyjnej partii socjaldemokratycznej, były premier Gediminas Kirkilas.

-35 dyrektorów szkół polskich na Litwie zaapelowało w środę do ministra oświaty tego kraju Gintarasa Steponavicziusa, by nie ujednolicać egzaminu maturalnego z języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych i szkołach litewskich.

- Centroprawicowy rząd Słowacji przetrwał w środę rano głosowanie w parlamencie nad wnioskiem o wotum nieufności dla premier Ivety Radiczovej, złożonym przez lewicową opozycję. Przeciw szefowej rządu było 69 deputowanych w liczącej 150 miejsc Radzie Narodowej.

- Prawdopodobną przyczyną zeszłotygodniowej katastrofy Jaka-42 koło Jarosławia, w której 44 osoby zginęły, a jedna została ciężko ranna, był banalny błąd pilotów - informuje w środę dziennik "Moskowskij Komsomolec".

- Karę wysokości 135,1 mld ft (2 mld zł) nałożono na firmę MAL za szkody dla środowiska, spowodowane wyciekiem w 2010 r. toksycznego czerwonego szlamu w Ajka (czyt. Ojko) na zachodzie Węgier - podało w środę węgierskie Ministerstwo Rozwoju Wsi.

- Ponad 60 niemieckich organizacji weźmie udział w planowanej na 22 września demonstracji w Berlinie przeciwko wizycie Benedykta XVI w niemieckim parlamencie. Organizatorzy poinformowali w środę, że spodziewają się nawet 20 tysięcy uczestników protestu.

- Watykan przekazał w środę lefebrystom dokument określany jako "preambuła doktrynalna", którego przyjęcie przez nich otworzyłoby drogę do pojednania. Zabiegi o powrót schizmatycznego bractwa do Kościoła podejmowane są od początku pontyfikatu Benedykta XVI.

(PAP)

pif/ asa/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)