Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 17 marca, 17.00

...

17.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Amerykański urząd lotnictwa cywilnego (FAA) zażądał we wtorek nowego oprogramowania dla samolotu Boeing 777, mającego zapobiec nieumyślnemu uruchomieniu mechanizmu autopilota przed startem i ewentualnym wypadkom.

- Na miesiąc więzienia skazano dwójkę Brytyjczyków, przyłapanych na całowaniu się w miejscu publicznym w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

- Bank Światowy podniósł w środę prognozę wzrostu gospodarczego Chin w 2010 roku do 9,5 proc., ale ostrzegł, że władze w Pekinie muszą uważać na inflację.

- Antyrządowi demonstranci obrzucili w środę w Bangkoku dom premiera Tajlandii Abhisita Vejjajivy plastikowymi torebkami z własną krwią, chcąc w ten sposób zmusić go do ustąpienia.

- Dwudziestu trzech Tybetańczyków, skazanych przez władze Nepalu na 90 dni więzienia za protestowanie przeciwko chińskim rządom w Tybecie, rozpoczęło w środę strajk głodowy, żądając natychmiastowego zwolnienia - poinformowały źródła policyjne w Katmandu.

- Miliony mieszkańców południowo-zachodnich Chin są pozbawione wody pitnej z powodu wyjątkowo dotkliwej suszy - poinformował w środę dziennik "Global Times".

- Iran jest gotowy na wymianę 1200 kg nisko wzbogaconego uranu (do 3,5 proc.) za 120 kg paliwa jądrowego wzbogaconego do 20 proc. - oświadczył szef irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi.

- Izrael zniósł w środę blokadę Zachodniego Brzegu Jordanu i otworzył dostęp na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Policja izraelska poinformowała, że 3 tys. funkcjonariuszy pozostaje w stanie najwyższej gotowości na wypadek ponownego wybuchu przemocy.

- Radykalne ugrupowanie palestyńskie Hamas ponowiło w środę swój apel o rozpoczęcie kolejnej intifady (powstania palestyńskiego) w obronie Jerozolimy i przeciwko "judaizacji" miasta przez Izrael.

- Nord Stream (Gazociąg Północny), którym gaz z Rosji przez Morze Bałtyckie ma popłynąć bezpośrednio do Niemiec, będzie kosztował o prawie 2 mld dolarów więcej niż dotychczas podawano.

- Wyjaśnienie skandalu w związku z molestowaniem dzieci w placówkach Kościoła katolickiego i innych będzie "próbą dla całego społeczeństwa" - powiedziała w środę w Bundestagu kanclerz Niemiec Angela Merkel.

- Benedykt XVI zapowiedział podczas środowej audiencji generalnej swój list do wiernych w Irlandii na temat skandalu pedofilii w tamtejszym Kościele.

- Premier Turcji ostrzegł, że może deportować do 100 tys. Ormian mieszkających w Turcji bez obywatelstwa po przyjęciu przez parlamenty USA i Szwecji rezolucji określających zabójstwa Ormian przez Turków otomańskich podczas I wojny światowej jako ludobójstwo.

- Niemiecka kanclerz Angela Merkel ostrzegła w środę, że w związku z rekordowym zadłużeniem budżetu Niemców czekają trudne lata. "Stoimy przed herkulesowym zadaniem konsolidacji budżetu i stworzenia impulsów wzrostu gospodarczego " - powiedziała w Bundestagu.

- Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, który przebywa z oficjalną czterodniową wizytą w Japonii, został w środę przyjęty przez cesarza Japonii Akihito. Rozmowa dotyczyła m.in. muzyki Fryderyka Chopina i stosunków między Polską i Japonią. Cesarz wspominał też swoją wizytę w naszym kraju w 2002 roku.

- Hiszpański parlament zatwierdził w środę podwyższenie z dniem 1 lipca stawek podatku VAT, co jest zasadniczym elementem pakietu antykryzysowego, który zamierza realizować rząd socjalistycznego premiera Jose Luisa Zapatero.

- 30 marca w Terni w środkowych Włoszech odbędzie się uroczystość nadania metropolicie krakowskiemu kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi tegorocznej Nagrody Świętego Walentego - ogłosił w środę biskup miasta Vincenzo Paglia.

- W karnawałowej atmosferze Irlandczycy uczestniczą w środę w dorocznych pochodach z okazji święta patrona kraju, św. Patryka, celebrując wszystko, co irlandzkie z ducha i ciała, zwłaszcza muzykę, pieśni, taniec, kuchnię i sport.

- Niemiecka kanclerz Angela Merkel opowiedziała się w środę za ustanowieniem na przyszłość nowych reguł dla strefy euro, w tym możliwości wyłączenia z obszaru wspólnej waluty państwa, które notorycznie łamałoby jego zasady.

- Do jesieni 2010 kraje UE mają przedstawić narodowe plany realizacji nowej unijnej strategii gospodarczej Europa 2020. Kraje nie porozumiały się jeszcze w sprawie zaproponowanych przez KE celów tej strategii - wynika z projektu przyszłotygodniowego szczytu UE. (PAP)

zdz/ jtt/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)