Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 19 października, 17.00
...
19.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Rząd Niemiec obniży swą prognozę wzrostu gospodarczego na rok 2012 roku z 1,8 proc. do około jednego procenta - poinformował w środę monachijski dziennik "Sueddeutsche Zeitung", powołując się na koła rządowe.
- Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble przyznał, że przewidywany początkowo na 440 mld euro Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej powinien się zwiększyć do maksymalnie biliona euro, ale z udziałem Niemiec nie przekraczającym ustalonych już 211 mld euro - napisał w środę "Financial Times Deutschland".
- W wyniku gwałtownych protestów lokalnej społeczności kopalnia złota Yanacocha, znajdująca się na północy Peru, w środę tymczasowo wstrzymała wydobycie. Jest to największa kopalnia złota w Ameryce Łacińskiej - pisze agencja AP.
- Największy chiński wytwórca pierwiastków (metali) ziem rzadkich, spółka Baotou Steel Rare-Earth, od środy na miesiąc wstrzymuje produkcję, by zapobiec spadkowi cen i przywrócić stabilność rynku - poinformował dziennik "China Daily".
- Unia Europejska i Stany Zjednoczone zastanawiają się nad możliwością wprowadzenia sankcji wobec osób odpowiedzialnych za represjonowanie byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko - ostrzegł jej bliski współpracownik, były wicepremier Hryhorij Nemyria.
- Przyjęliśmy plan, który przewiduje 50 mld euro na projekty transportowe, energetyczne i cyfrowe - oświadczył w środę na konferencji prasowej szef KE Jose Manuel Barroso. Grantom mają towarzyszyć obligacje projektowe emitowane przez Europejski Bank Inwestycyjny.
- KE ogłosiła w środę projekt nowego funduszu infrastrukturalnego, z którego będą finansowane kluczowe dla całej UE projekty energetyczne. Projekty takie mają korzystać z ułatwień administracyjnych, które o dwie trzecie skrócą czas uzyskiwania pozwolenia na budowę.
- Zaproponowany przez KE w środę nowy fundusz infrastrukturalny ma przyspieszyć budowę głównych sieci transportowych UE. Dla Polski środki z UE będą dostępne m.in. na budowę kolei między największymi miastami, czterech portów i siedmiu lotnisk.
- Litwa chce zawarcia z Polską porozumienia regulującego udzielanie pomocy przez polski rząd dla rodzin, których dzieci uczęszczają do szkół polskich w tym kraju.
- Grecję sparaliżował w środę rozpoczęty tego dnia kolejny dwudniowy strajk generalny przeciwko posunięciom oszczędnościowym socjalistycznego rządu premiera Jeorjosa Papandreu. To już piąty strajk generalny od początku roku i drugi dwudniowy od końca czerwca.
- Tureckie wojska zabiły 15 kurdyjskich separatystów w środę w walkach w południowo-wschodniej Turcji, przy granicy z Irakiem. Wcześniej w ataku rebeliantów zginęło 26 tureckich żołnierzy, a 16 zostało rannych - poinformowały źródła w służbach bezpieczeństwa.
- Francois Hollande, który wygrał w niedzielę prawybory prezydenckie Partii Socjalistycznej (PS), zdecydowanie pokonałby Nicolasa Sarkozy'ego, zdobywając w drugiej turze 62 proc. głosów - wynika z opublikowanego w środę sondażu instytutu CSA.
- Uprowadzony przed kilkoma dniami kozioł Zottel (Kudłaty), który jest maskotką prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP), odnalazł się, ale "ekstremistyczni porywacze" pomalowali go na czarno - poinformowała w środę SVP.(PAP)
pif/ ana/