Trwa ładowanie...
d1zr4od
d1zr4od

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 20 kwietnia, 20.00

...
Share
d1zr4od

20.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Większość Amerykanów jest przeciwna posunięciom najczęściej proponowanym jako sposób na zmniejszenie deficytu budżetowego i długu publicznego - wynika z opublikowanego w środę sondażu "Washington Post" i telewizji ABC News.

- Komisja Europejska zaproponowała w środę unijny budżet na 2012 rok w wysokości 132,7 mld euro, czyli o 4,9 proc. więcej niż wynosił budżet na rok 2011.

d1zr4od

- Prezydent Barack Obama ogłosił we wtorek stan klęski żywiołowej w 18 okręgach stanu Karolina Północna po serii tornad, które nawiedzily ten stan w końcu ub. tygodnia. Umożliwi to uzyskanie przez mieszkańców tych rejonów pomocy federalnej.

- Samolot z małżonką prezydenta Obamy, Michelle, został zmuszony do rezygnacji z lądowania w bazie lotniczej Andrews, pod Waszyngtonem ponieważ znalazł się w zbyt bliskiej odległości od innej maszyny - poinformowała we wtorek Federalna Administracja Lotnictwa.

- W Korei Północnej, w specjalnej strefie ekonomicznej w Rason przy granicy z Chinami, zatrzymano dwóch Japończyków podejrzanych o handel narkotykami - poinformowały w środę japońskie media, powołując się na źródła dyplomatyczne.

- Konwój około 200 ciężarówek przyjechał z Chin do Korei Płn. w związku z rocznicą urodzin założyciela komunistycznej KRLD, Kim Ir Sena. Ciężarówki były wyładowane prezentami zamówionymi przez reżim w Phenianie - poinformowała południowokoreańska prasa.

d1zr4od

- Do 5 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wtorkowej demonstracji w stolicy Jemenu Sanie, gdzie siły bezpieczeństwa stłumiły setki antyprezydenckich manifestantów - poinformowały w środę źródła szpitalne. 60 osób zostało rannych, w tym 23 jest w stanie ciężkim.

- Syn libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego, Seif al-Islam, powiedział we wtorek wieczorem, że jest optymistą i uważa, że siły rządowe zdławią powstanie, które trwa od ponad dwóch miesięcy. Obiecał, że władze nie będą się mściły na rebeliantach.

- Rząd Libii może przeprowadzić wybory, w tym takie, które zadecydują o przyszłości przywódcy kraju Muammara Kadafiego, jeśli zostaną wstrzymane zachodnie ataki powietrzne - oświadczył szef libijskiej dyplomacji Abd al-Ati al-Obeidi.

- Francuski rząd poinformował w środę, że wyśle do Libii niewielką liczbę oficerów łącznikowych, którzy będą współpracować z utworzoną przez powstańców Narodową Radą Libijską w Bengazi. Paryż wykluczył wysłanie do Libii sił lądowych.

d1zr4od

- Prezydent Francji Nicolas Sarkozy obiecał w środę przywódcy powstańczej Narodowej Rady Libijskiej Mustafie Abdelowi Dżalilowi nasilenie ataków powietrznych na siły libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego.

- Białoruska prasa analizuje w środę wzrost cen zauważając, że drożeją nawet te produkty spożywcze, których cenę reguluje państwo. W Mińsku ceny konsumpcyjne wzrosły w ciągu kwartału o 16 procent - podaje główny dziennik oficjalny "SB.Biełaruś Siegodnia".

- To skrajnie prawicowa, turecka organizacja Szare Wilki była zleceniodawcą i wykonawcą zamachu na Jana Pawła II w 1981 roku - to teza opublikowanej w środę we Włoszech książki dziennikarza "La Repubblica" Marco Ansaldo i tureckiej korespondentki Yasemin Taskin.

- Premier Władimir Putin poinformował w środę w Dumie Państwowej, że dobiega końca budowa morskiego odcinka Gazociągu Północnego (Nord Stream), który połączy bezpośrednio Rosję z Niemcami.

d1zr4od

- Premier Rosji Władimir Putin oświadczył w środę, że w ciągu 10 lat jego kraj powinien wejść do grona pięciu wiodących potęg gospodarczych świata. Oznajmił też, że już w 2012 roku rosyjska gospodarka odbuduje się do poziomu sprzed kryzysu gospodarczego.

- Rosja musi być samodzielna i silna, by nie dopuścić do dyktatu z zagranicy - oznajmił w środę premier Władimir Putin, występując w Dumie Państwowej ze sprawozdaniem z działalności rządu w 2010 roku i informacją o priorytetach jego gabinetu w 2011 roku.

- Środki finansowe, zebrane przez państwa-darczyńców, którzy składają się na budowę nowego sarkofagu nad elektrownią atomową w Czarnobylu, będą ściśle kontrolowane - oświadczył w środę prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.

- Gospodarka Rosji w I kwartale 2011 roku wzrosła o 4,4 proc. wobec 4,5 proc. w poprzednim kwartale i 3,5 proc. w I kwartale 2010 roku - poinformował w środę premier Władimir Putin, występując w Dumie Państwowej

- W centrum Wilna i Kowna w środę, w 122. rocznicę urodzin Adolfa Hitlera, zostały wywieszone flagi ze swastyką i plakaty o treści nazistowskiej. Działania takie potępiła przewodnicząca Sejmu Irena Degutiene. (PAP)

pif/ ana/

d1zr4od

Podziel się opinią

Share
d1zr4od
d1zr4od