Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 27 października, 20.00

...

27.10.2010 | aktual.: 27.10.2010 20:23

27.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Rokowania na temat przyszłorocznego budżetu Portugali, prowadzone przez mniejszościowy socjalistyczny rząd z opozycyjną Partią Socjaldemokratyczną (PSD), zakończyły się w środę bez rezultatu, co zwiększa groźbę politycznego i finansowego kryzysu państwa.

- Waszyngton chce współpracować z Moskwą w celu stworzenia tarczy antyrakietowej w Europie - powiedział w środę wysoki przedstawiciel Departamentu Stanu USA. Kwestia ta zostanie poruszona na szczycie NATO, który odbędzie się 19-20 listopada w Lizbonie.

- We Francji słabną strajki w rafineriach i na kolei prowadzone przeciwko reformie emerytalnej. Nadal jednak na jednej piątej stacji benzynowych w całym kraju brakuje paliw. W środę parlament ma ostatecznie przyjąć zmiany w ustawodawstwie emerytalnym.

- Mimo fali protestów społecznych francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło w środę ostatecznie niezwykle kontrowersyjną rządową reformę emerytalną. W ten sposób zakończyła się dwumiesięczna batalia parlamentarna w tej kwestii.

- Czeska Izba Poselska, niższa izba parlamentu, przyjęła w środę rządowy projekt budżetu na 2011 rok. Zgodnie z radykalnym planem oszczędności rządu Petra Neczasa przyszłoroczny deficyt budżetowy ma wynieść 135 mld koron, czyli 4,6 proc. PKB.

- Rumuński parlament nie przyjął w środę wotum nieufności wobec rządu Emila Boca. Za wotum głosowało 218 parlamentarzystów. Do jego uchwalenia potrzebnych było 236 głosów.

- Ukraina będzie dążyć do zmiany umów gazowych z Rosją - oświadczył we wtorek ukraiński premier Mykoła Azarow. Tego dnia do Kijowa przyjeżdża szef rosyjskiego rządu Władimir Putin. Jednym z głównych tematów jego rozmów będzie kwestia gazu.

- Utrwalenie pozytywnych tendencji w stosunkach z Polską, "zresetowanie" współpracy rosyjsko-polskiej we wszystkich dziedzinach, Rosja uważa za sprawę o zasadniczym znaczeniu - oświadczył rzecznik MSZ Federacji Rosyjskiej Andriej Niestierienko.

- Komisarz UE ds. sprawiedliwości Viviane Reding skrytykowała niemiecki rząd za żądanie zmian w traktatach unijnych. "Mrzonki o nowych traktatach wydają mi się absolutnie nieodpowiedzialne" - powiedziała Reding dziennikowi "Die Welt".

- Niemiecka kanclerz Angela Merkel zapowiedziała w środę, że na najbliższym szczycie UE w Brukseli będzie naciskać na decyzję w sprawie wprowadzenia zmian w traktatach, które lepiej przygotują Unię na sytuację kryzysową w przyszłości.

- W listopadzie Komisja Europejska wreszcie wyda decyzję ws. pomocy z unijnego Funduszu Solidarności dla powodzian w Polsce - dowiedziała się w środę PAP w KE. Potem będą musieli ją jeszcze zatwierdzić eurodeputowani oraz Rada Ministrów UE.

- Ministrowie obrony Litwy i Białorusi, Rasa Juknevicziene i Jurij Żadobin, podpisali w środę w Wilnie porozumienie o współpracy w dziedzinie obrony. To pierwsze takie porozumienie, które Białoruś zawarła z krajem należącym do NATO.

- Przywódca Al-Kaidy Osama bin Laden oświadczył w nowym nagraniu, wyemitowanym w środę przez telewizję Al-Dżazira, że porwanie francuskich obywateli w Nigrze jest odpowiedzą na złe traktowanie muzułmanów przez Francję.

- Były szef koncernu naftowego Jukos Michaił Chodorkowski oświadczył w środę podczas nowego procesu przed sądem w Moskwie, że nie przyznaje się do zarzucanych mu przez prokuraturę oszustw i malwersacji. Oskarżenie zażądało dla byłego oligarchy 14 lat łagru.

- Komisja Europejska warunkowo zgodziła się w środę na przedłużenie do 2015 r. terminu realizacji prac na przejściach granicznych Polska-Litwa-Łotwa w ramach budowy linii kolejowej Rail Baltica. Są one wspierane z budżetu UE jako transeuropejski projekt transportowy.

- Do 272 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych potężnej fali tsunami, wzbudzonej w poniedziałek wieczorem przez trzęsienie ziemi o sile 7,7 w skali Richtera na wyspach Indonezji - poinformowały w środę indonezyjskie władze. Zaginęło 412 osób.

- Rosja zaapelowała w środę do władz Iraku, by odstąpiły od wykonania wyroku na skazanym na śmierć byłym wicepremierze Tariku Azizie. Zastrzegając, że werdykt jest wewnętrzną sprawą Iraku, rosyjskie MSZ odwołuje się do elementarnych zasad humanitarnych.

- Na najstarszej wileńskiej nekropolii - liczącym blisko 250 lat cmentarzu na Rossie - rozpoczęło się w środę wielkie sprzątanie. Biorą w nim udział głównie uczniowie ze szkól polskich Wilna i Wileńszczyzny.

- Jeden z bossów sycylijskiej mafii Gerlandino Messina, aresztowany w sobotę po 11 latach poszukiwań, grał na konsoli w grę "Ojciec chrzestny". Grę znaleziono w jego kryjówce w miejscowości Favara koło Agrigento.

- Około 60 ludzi zginęło, kiedy na gości bawiących się w środę na weselu w północnej prowincji Afganistanu Bagram zawaliła się część budynku - poinformował afgański Czerwony Półksiężyc.

(PAP)

osz/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)