Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 30 maja, 17.00

...

30.05.2012 | aktual.: 30.05.2012 17:23

30.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Na uroczystości w Białym Domu prezydent Barack Obama uhonorował we wtorek pośmiertnie Jana Karskiego Prezydenckim Medalem Wolności, najwyższym cywilnym odznaczeniem państwowym w USA. Mówiąc o Karskim popełnił gafę używając określenia "polski obóz śmierci".

- Ze względu na bankructwo węgierskiego flagowego przewoźnika "Malev" i drastyczne spadki przychodów, jeden z trzech terminali lotniska w Budapeszcie został w nocy z wtorku na środę zamknięty aż na pięć lat.

- Jeden z najbogatszych bułgarskich biznesmenów Grisza Ganczew, właściciel klubu piłkarskiego Liteks, został oskarżony we wtorek o przestępstwa podatkowe i groźby zamordowania szefa urzędu podatkowego - poinformowały miejscowe media.

- Władze USA zamroziły w środę aktywa Syryjskiego Międzynarodowego Banku Islamskiego (Syria International Islamic Bank) i zabroniły amerykańskim obywatelom i firmom robienia interesów z tym bankiem. Identyczne kroki podjęły władze Kataru.

- 98 osób, w tym 61 cywilów, zginęło we wtorek podczas walk powstańców z wojskami rządowymi - poinformowało syryjskie Obserwatorium ds. Praw Człowieka.

- Mitt Romney zwyciężył we wtorek w prawyborach w stanie Teksas i zapewnił sobie głosy wystarczającej liczby delegatów na konwencję ogólnokrajową aby uzyskać nominację kandydata na prezydenta z ramienia Partii Republikańskiej.

- Portugalskie ministerstwo sprawiedliwości stworzy możliwość informowania lokalnych społeczności o miejscu pobytu osób skazanych za pedofilię. Przewidziano też wszczepianie chipów dzieciom, które padły ofiarą ataków seksualnych oraz samym pedofilom.

- Postać Jana Karskiego i jego bohaterstwo wspominano we wtorek na uroczystym przyjęciu w rezydencji ambasadora RP w Waszyngtonie z okazji pośmiertnego uhonorowania go tego dnia Prezydenckim Medalem Wolności, najwyższym cywilnym odznaczeniem państwowym w USA.

- Wiceminister sportu Dagestanu Nasir Gadżichanow został zastrzelony we wtorek późnym wieczorem w Machaczkale - poinformowało w środę ministerstwo spraw wewnętrznych tej rosyjskiej republiki położonej na Kaukazie.

- Władze w Tokio poleciły w środę ambasadorowi Syrii w Japonii opuszczenie kraju w odpowiedzi na masakrę w Huli - poinformował szef japońskiej dyplomacji Koichiro Gemba.

- Sześćdziesiąt wtórnych wstrząsów zanotowano od północy w regionie Emilia-Romania we Włoszech, gdzie we wtorek w trzęsieniu ziemi zginęło 16 osób, w tym 13 robotników w zawalonych halach fabrycznych. Rannych jest 350 ludzi, a bez dachu nad głową ok. 8 tysięcy.

- Rosja kategorycznie sprzeciwia się interwencji wojskowej w Syrii i uważa, że rozważanie takiego rozwiązania na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ byłoby przedwczesne - podała w środę agencja Interfax, powołując się na wiceszefa dyplomacji Giennadija Gatiłowa.

- Marszałek Sejmu Ewa Kopacz rozpoczęła w środę dwudniową wizytę na Łotwie. W Rydze Kopacz spotka się m.in. z prezydentem Łotwy Andrisem Berzinszem, przewodniczącą parlamentu Solvitą Aboltiną i szefem MSZ Edgarsem Rinkeviczsem. Odwiedzi także polską szkołę.

- Przewodnicząca łotewskiego Sejmu Solvita Aboltina wyraziła w środę nadzieję, że Polska i Litwa - strategiczni partnerzy Łotwy - wspólnie rozwiążą problemy w dwustronnych relacjach. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz podziękowała za opiekę nad Polakami na Łotwie.

- Brytyjski Sąd Najwyższy podtrzymał w środę decyzję o ekstradycji założyciela demaskatorskiego portalu internetowego WikiLeaks Juliana Assange'a do Szwecji, gdzie jest poszukiwany w związku z podejrzeniem o przestępstwa seksualne.

- Prezydent Francji Francois Hollande wypowiedział się przeciwko francusko-niemieckiemu tandemowi, jako jedynej sile napędowej UE. Nie wolno wykluczać innych krajów - powiedział prezydent we wtorek wieczorem w wywiadzie dla stacji telewizyjnej France 2.

- Chińskie MSZ w środę po raz kolejny wyraziło sprzeciw wobec interwencji militarnej w Syrii lub zmiany władz w tym kraju. Wezwało też wszystkie strony konfliktu do wsparcia mediacyjnych wysiłków wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej Kofiego Annana.

- Rada Praw Człowieka ONZ zbada w piątek na zwołanej w Genewie specjalnej sesji okoliczności zeszłotygodniowej masakry ludności cywilnej w Huli, na zachodzie Syrii, gdzie zginęło ponad 100 osób, w tym wiele dzieci.

- Były prezydent Liberii Charles Taylor został skazany w środę przez Międzynarodowy Trybunał ONZ ds. Sierra Leone na 50 lat więzienia za zbrodnie wojenne popełnione w tym kraju w latach 1991-2001.

- Władze Azerbejdżanu potwierdziły w środę, że podczas niedawnego konkursu Eurowizji udaremniły atak terrorystyczny i zatrzymały 40 osób. Informację tę podało ministerstwo bezpieczeństwa narodowego.

- Benedykt XVI skrytykował w środę media za wypaczanie wizerunku Watykanu i - w związku z ujawnieniem skandalu kradzieży tajnych dokumentów z jego apartamentu oraz informacjami o konfliktach za Spiżową Bramą - zapewnił o zaufaniu do swych współpracowników.

- Grupa 50 europejskich osobistości, w tym byłych premierów, eurodeputowanych i ekonomistów, opublikowała apel do przywódców UE, by pomogli Grecji wyjść z zapaści gospodarczej, dając jej więcej czasu na reformy, oraz uratowali jedność strefy euro.

- Rząd Turcji wezwał władze Syrii do odwołania z Ankary w ciągu 72 godzin wszystkich swoich dyplomatów na znak protestu przeciwko zeszłotygodniowej masakrze ludności cywilnej w mieście Hula, na zachodzie Syrii, gdzie zginęło ponad 100 osób.

- Parlament Albanii nie wybrał w środę prezydenta kraju, ponieważ ugrupowania parlamentarne nie zgłosiły żadnego kandydata. Druga próba wyboru szefa państwa ma odbyć się w ciągu tygodnia.

- Syryjskie ministerstwo spraw zagranicznych dało holenderskiemu charge d'affaires 72 godziny na opuszczenie kraju - poinformował resort w wydanym w środę oświadczeniu. Jest to odpowiedź Syrii na wydalenie jej dyplomatów z krajów zachodnich po masakrze w Huli.

- Komisja Europejska zarekomendowała w środę zniesienie kary dla Węgier w postaci zamrożenia prawie pół miliarda euro funduszy spójności dla tego kraju od przyszłego roku - poinformował szef KE Jose Barroso na konferencji prasowej.

- KE jest gotowa dać Hiszpanii dodatkowy rok - czyli czas do 2014 r. - na spełnienie celu redukcji deficytu do 3 proc. PKB - poinformował komisarz ds. walutowych Olli Rehn. Zastrzegł jednak, że Madryt musi przedstawić solidny plan budżetowy na 2013 i 2014 rok.

- Dwóm synom obalonego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka postawiono zarzuty dokonywania przestępczych manipulacji giełdowych - poinformowała w środę państwowa telewizja egipska.

- Wprowadzenie opłat za korzystanie z autostrad przez samochody osobowe nie jest projektem rządu federalnego - poinformował w środę rzecznik niemieckiej kanclerz Steffen Seibert. Opłaty takie zaproponował w miniony weekend minister infrastruktury Peter Ramsauer.

- W opublikowanych w środę sondażach przed ogłoszonymi na 17 czerwca wyborami parlamentarnymi w Grecji prowadzi - w zależności od ośrodka badawczego - albo radykalnie lewicowa koalicja SYRIZA, albo konserwatywna Nowa Demokracja. (PAP)

zdz/ ana/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)