Trwa ładowanie...
de5zi2r

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 30 marca, 20.00

...

de5zi2r
de5zi2r

30.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Prezydent Barack Obama zadeklarował w środę, że celem USA powinno być zmniejszenie importu ropy o jedną trzecią w ciągu najbliższych 10 lat, co ma nastąpić zarówno dzięki wzrostowi krajowej produkcji energii, jak i redukcji jej zużycia.

- W następstwie kryzysowej sytuacji w japońskiej elektrowni jądrowej ONZ-owska Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej zwołała szczyt w sprawie bezpieczeństwa nuklearnego, który odbędzie się 20-24 czerwca w jej siedzibie w Wiedniu - poinformowali dyplomaci.

- Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite podpisała nowelizację ustawy o oświacie - poinformował w środę PAP urząd prezydencki. W ocenie litewskich Polaków nowelizacja ta pogarsza sytuację szkoły polskiej na Litwie.

de5zi2r

- Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wyraził w środę rozczarowanie tym, że prezydent Litwy podpisała nowelizację ustawy o oświacie. W ocenie litewskich Polaków nowelizacja pogarsza sytuację szkolnictwa polskiego na Litwie.

- Szef MSZ Radosław Sikorski będzie podczas polskiej prezydencji czasem zastępować szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton, np. w PE lub na międzynarodowych spotkaniach, zwłaszcza w sprawach związanych z demokratyzacją sąsiadów UE i w polityce obronności.

- Prezydent Kosowa Behgjet Pacolli ustąpił w środę z urzędu po decyzji Sądu Konstytucyjnego, który orzekł w poniedziałek, że jego wybór na to stanowisko był niekonstytucyjny. Zamierza jednak znowu kandydować na szefa państwa.

- Kraje Unii Europejskiej sprawdzają żywność z Japonii pod kątem stężenia radioaktywnych pierwiastków: cezu i jodu, ale nie plutonu - poinformowała w środę KE. Uspokajała, że w razie potrzeby KE uwzględni ewentualne skażenie plutonem żywności z Japonii.

de5zi2r

- Libijski dyktator Muammar Kadafi nie wytrzyma międzynarodowej presji i w końcu ustąpi - powiedział we wtorek wieczorem prezydent USA Barack Obama w wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej NBC.

- Kraje UE powinny już w piątek w tzw. procedurze pisemnej podjąć decyzję umożliwiającą przeprowadzenie unijnej operacji humanitarnej w Libii z wykorzystaniem zasobów wojskowych. Jej kwatera główna znajdzie się w Rzymie - ujawniły źródła dyplomatyczne.

- Siły wierne przywódcy libijskiemu Muammarowi Kadafiemu odzyskały kontrolę nad portem naftowym Ras al-Unuf zmuszając powstańców do ucieczki na wschód - podały w środę agencje powołujące się na powstańców, którzy powiedzieli, że ostrzelano ich rakietami.

de5zi2r

- W miarę jak ofensywa sił libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego przesuwa się na wschód, Libijczycy całymi rodzinami uciekają z miasta Adżdabija do położonego bardziej na wschód Bengazi, pozostającego w rękach rebeliantów - podali w środę świadkowie.

- Wojska Muammara Kadafiego prowadziły w środę kolejny atak na Misratę. Dzień wcześniej zabiły one w mieście 18 cywilów. Jednak blokada portu już się zakończyła i dwa statki dostarczyły pomoc humanitarną oraz ewakuowały osoby ranne w walkach.

- Wielka Brytania nie wyklucza dostarczania broni libijskim rebeliantom, lecz na razie nie podjęła decyzji w tej sprawie - powiedział w środę brytyjski premier David Cameron.

de5zi2r

- Libijskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło w środę, że francuska sugestia o możliwości dozbrojenia powstańców w Libii jest sprzeczna z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ i oznacza udzielanie wsparcia terrorystom.

- Rosja uważa, że żaden kraj nie ma prawa zbroić rebeliantów w Libii na mocy mandatu Rady Bezpieczeństwa ONZ - powiedział w środę rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

- Naloty na Libię mogą być sprzeczne z duchem rezolucji ONZ - oświadczył w środę prezydent Chin Hu Jintao podczas wizyty w Chinach prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, którego kraj jest jednym z głównych członków międzynarodowej koalicji w Libii.

de5zi2r

- Uganda rozważy sprawę azylu dla Muammara Kadafiego, jeśli libijski przywódca zwróci się z taką prośbą - powiedział w środę wiceminister spraw zagranicznych Henry Okello Oryem. Skomentował w ten sposób informacje, że Kampala udzieli schronienia Kadafiemu.

- Rzecznik prezydenta Ugandy Yoweriego Museveniego powiedział w środę, że libijski przywódca Muammar Kadafi będzie mile widziany, jeśli zechce zamieszkać w Ugandzie. To chyba pierwszy kraj, który zaprasza libijskiego przywódcę - pisze agencja Associated Press.

- Wielka Brytania wydaliła pięciu libijskich dyplomatów w proteście przeciwko działaniom rządu Libii oraz dlatego że mogli stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego - poinformował w środę brytyjski sekretarz ds. zagranicznych William Hague.

de5zi2r

- Sytuacja w uszkodzonej elektrowni atomowej w Fukushimie jest - według oceny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej - nadal bardzo poważna. "Potwierdza to fakt wykrycia w pobliżu siłowni śladów plutonu" - oświadczyła we wtorek w Wiedniu MAEA.

- W wodzie morskiej w pobliżu uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima zarejestrowano niezwykle wysoki poziom radioaktywnego jodu, aż o 3 355 razy przekraczający dopuszczalną normę - poinformowała w środę agencja Kyodo.

- Prezes firmy TEPCO (Tokyo Electric Power Co.), operatora zniszczonej przez trzęsienie ziemi elektrowni Fukushima I, został hospitalizowany. Rzecznik TEPCO powiedział w środę, że 66-letni Masataka Shimizu trafił do szpitala we wtorek z powodu nadciśnienia.

- Japońskie władze zarządziły w środę pilną kontrolę wszystkich reaktorów nuklearnych w kraju. Celem kontroli jest upewnienie się, że nie dojdzie w nich kiedyś do takiej awarii jak w elektrowni atomowej Fukushima I, uszkodzonej w trzęsieniu ziemi z 11 marca.

- Rzecznik japońskiego rządu Yukio Edano poinformował w środę, że władze rozważają nadzwyczajne środki, mające powstrzymać wyciek substancji radioaktywnych z elektrowni atomowej Fukishima I. Brane jest pod uwagę m.in. przykrycie reaktorów "specjalną tkaniną".

- Amerykańska sonda kosmiczna "Messenger" zrobiła pierwsze, historyczne zdjęcia z orbity Merkurego i przesłała je na Ziemię - poinformowała we wtorek amerykańska agencja kosmiczna NASA.

- Mołdawia jest Europą, nawet jeśli dziś pozostaje poza Unią Europejską, będziemy was wspierać w działaniach na rzecz akcesji do UE - powiedział premier Donald Tusk, który w środę wziął udział w Forum "UE-Mołdawia" w Kiszyniowie.

- Nauczyciele ze szkół państwowych i lekarze zatrudnieni w szpitalach zastrajkowali w środę w Grecji, protestując przeciwko planowanym przez rząd cięciom nakładów na oświatę i służbę zdrowia.

- Białoruski koncern Biełorusnieft oznajmił w środę, że przewiduje problemy w realizacji swoich projektów zagranicznych po tym, jak w nocy z wtorku na środę (czasu polskiego) Departament Stanu USA ogłosił o objęciu firmy sankcjami gospodarczymi.

- Złagodzono zarzuty w sprawie karnej dotyczącej protestów po wyborach na Białorusi wobec 6 osób, w tym b. kandydata na prezydenta Uładzimira Niaklajeua i jego 3 współpracowników - podało w środę białoruskie MSW. Nie grozi im już 15 lat więzienia, tylko 3 lata.

- Premier Włoch Silvio Berlusconi obiecał w środę na Lampedusie, że w ciągu najbliższych dwóch-trzech dni wyspę opuszczą wszyscy imigranci, którzy przybyli z północnej Afryki. Ogłosił, że jego rząd zgłosi Lampedusę do Pokojowej Nagrody Nobla.

- Komisarz ds. rozszerzenia Unii Europejskiej Sztefan Fuele podczas wizyty w Tiranie ostrzegł w środę Albanię, że wewnętrzne spory na tle wyborów parlamentarnych w 2009 roku zaszkodzą jej w staraniach o członkostwo UE.

- Najwyższa Rada Wojskowa, rządząca Egiptem od ustąpienia prezydenta Hosniego Mubaraka 11 lutego, poinformowała w środę, że wybory prezydenckie odbędą się jeszcze w 2011 roku - miesiąc albo dwa po wyborach parlamentarnych planowanych na wrzesień.

- Ukraina rozważa możliwość zakupu za granicą, w tym w Polsce, owsa, który doprowadziłby do powstrzymania drastycznego wzrostu cen kaszy owsianej - podała w środę Państwowa Spożywczo-Zbożowa Korporacja Ukrainy.

- Trzydzieści największych koncernów niemieckich zobowiązało się w środę do podjęcia starań na rzecz zwiększenia liczby kobiet zatrudnionych na najwyższych stanowiskach - poinformowała niemiecka minister ds. rodziny Kristina Schroeder.

- Prezydent Czech Vaclav Klaus ułaskawił w środę 52-letniego myśliwego, który w obronie swego majątku użył broni i za zranienie złodziejki trafił do więzienia, skazany na sześć lat pozbawienia wolności.(PAP)

pif/ asa/ osz/

de5zi2r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de5zi2r