Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 7 września, 20.00

...

07.09.2011 | aktual.: 07.09.2011 20:23

07.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Zgromadzenie Narodowe, niższa izba francuskiego parlamentu, zaakceptowało w środę program pomocy eurogrupy dla Grecji. Jednocześnie deputowani przyjęli program wzmocnienia dyscypliny budżetowej przewidujący podwyższenie podatków.

- Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że pakiety ratunkowe UE dla Grecji i innych zadłużonych krajów strefy euro są zgodne z konstytucją. Zażądał jednak większej kontroli parlamentu nad decyzjami o wsparciu państw zagrożonych plajtą.

- W katastrofie Jaka-42, który w środę rozbił się koło Jarosławia, w Rosji, zginęły 44 osoby, a tylko jedna przeżyła - informuje agencja dpa, powołując się na najnowsze doniesienia rosyjskich mediów.

- Do ponad 54 miliardów euro wzrosła suma, jaką ma przynieść omawiany w środę w Senacie Włoch program oszczędnościowy rządu Silvio Berlusconiego. Suma ta, wynosząca wcześniej 45,5 miliarda euro została podniesiona dzięki kolejnej poprawce.

- Uruchomienie przez Rosję Gazociągu Północnego (Nord, Stream), który przez Morze Bałtyckie łączy Rosję z Niemcami, nie wpłynie znacząco na wielkość tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę - oświadczył w środę ukraiński minister ds. paliw Jurij Bojko.

- Komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger oświadczył w środę w Brukseli, że nie można wykluczyć problemów z umową gazową między Rosją i Ukrainą. "Oczywiście nikt nie chce, żeby jakiś potencjalny konflikt między Kijowem a Moskwą zaszkodził Europie" - dodał.

- Belgia wraz z Beneluksem powinny razem z Francją i Niemcami zharmonizować podatek od przedsiębiorstw - uważa minister finansów Belgii Didier Reynders. Przekonuje, że odpowiedzią na kryzys musi być głębsza integracja europejska, co oznacza więcej federalizmu.

- Polskiej prezydencji nie udało się doprowadzić do porozumienia między krajami UE a Parlamentem Europejskim podczas posiedzenia komitetu koncyliacyjnego ws. zewnętrznych instrumentów finansowych UE. Chodzi m.in. o unijne wsparcie praw człowieka na świecie.

- Niewykluczone, że już na najbliższym posiedzeniu ministrów spraw wewnętrznych 22 września Unia Europejska podejmie decyzję o rozszerzeniu strefy Schengen o Rumunię i Bułgarię, określając datę ich przystąpienia - powiedział PAP w środę minister Jerzy Miller.

- Czołowy republikański kandydat do nominacji prezydenckiej Mitt Romney przedstawił swój plan pobudzenia gospodarki do szybszego wzrostu. Położył w nim nacisk na obniżki podatków i inne posunięcia mające poprawić klimat dla biznesu.

- Lech Wałęsa ma prawo do podejmowania samodzielnych decyzji - tak prezydent Litwy Dalia Grybauskaite skomentowała decyzję byłego prezydenta Polski, który nie przyjął wysokiego litewskiego odznaczenia.

- Australii udało się uniknąć recesji, a jej gospodarka w drugim kwartale 2011 roku odnotowała wzrost PKB o 1,2 proc. po spadkach w poprzednim kwartale spowodowanych klęskami żywiołowymi w kraju i za granicą - wynika z opublikowanych w środę danych australijskich władz.

- Co najmniej 22 ludzi zostało zabitych, a około 50 innych odniosło rany w środę w dwóch połączonych samobójczych zamachach terrorystycznych w mieście Kweta w południowo-zachodnim Pakistanie - poinformowały lokalne władze.

- Eksplozja przed gmachem sądu wyższej instancji w Delhi, w której w środę rano zginęło co najmniej 10 osób, a rannych zostało 47, to atak terrorystyczny - oświadczył indyjski minister spraw wewnętrznych Palaniappan Chidambaram. (PAP)

pif/ ana/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)