09.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Izrael poinformował władze palestyńskie, że złagodzi blokadę Strefy Gazy, zezwalając na wwóz większej ilości produktów spożywczych - poinformował przedstawiciel władz palestyńskich.
- Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła w środę kolejny pakiet sankcji wobec Iranu, które mają go skłonić do rezygnacji z budowy broni nuklearnej. Obserwatorzy podkreślają jednak, że sankcje są "bezzębne".
- Iran odrzucił przyjęte w środę nowe sankcje Rady Bezpieczeństwa ONZ jako "zły" krok, który komplikuje sytuację - poinformowała irańska telewizja państwowa.
- Parlament irański zrewiduje poziom współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) po przyjęciu nowych sankcji przez Radę Bezpieczeństwa ONZ - poinformował w środę wysoki rangą parlamentarzysta irański.
- Prezydent USA Barack Obama wezwał w środę Izrael, aby współpracował ze wszystkimi stronami w celu znalezienia rozwiązania sytuacji w Strefie Gazy. Zapowiedział, że Stany Zjednoczone przeznaczą 400 milionów dolarów na pomoc dla Palestyńczyków.
- W Holandii rozpoczęły się w środę przedterminowe wybory parlamentarne. Lokale wyborcze otwarto o godz. 7.30. Według sondaży największe szanse na zwycięstwo mają liberałowie, choć raczej na pewno nie będą w stanie samodzielnie utworzyć rządu.
- Dla Polski jest istotne, aby Europa była coraz bardziej Europą - powiedział w środę premier Donald Tusk na konferencji prasowej w Brukseli po spotkaniu z szefem Komisji Europejskiej Jose Barroso. Opowiedział się za dalszą integracją polityczną i gospodarczą UE.
- Polska jako kraj, który aspiruje do stery euro nie chce, żeby stała się ona ekskluzywnym klubem - oświadczył w środę w Brukseli premier Donald Tusk w nawiązaniu do dyskusji o wzmacnianiu zarządzania gospodarczego.
- Jednym z priorytetów polskiej prezydencji w UE w 2011 roku jest bezpieczeństwo energetyczne; gaz i ropa wymagają wspólnych działań - powiedział premier Donald Tusk na środowej konferencji w Komisji Europejskiej.
- Przewodniczący KE Jose Barroso podkreślił w środę, że chce w dyskusji nad wzmocnieniem gospodarczym uniknąć podziału Europy na strefę euro i pozostałe kraje UE. Choć przyznał, że strefa euro ma swoje specyficzne potrzeby, to nie należy jej instytucjonalizować.
- Komisja Europejska bada możliwe skutki wydobywania gazu z łupków; dopiero wyniki tych prac określą możliwości rozwoju wydobycia niekonwencjonalnego gazu w Europie - powiedział w środę w Brukseli przewodniczący KE Jose Barroso.
- Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował we wtorek, że będzie bardziej wnikliwie śledził sytuację w pięciu największych gospodarkach świata i publikował raporty o ewentualnych konsekwencjach ich kondycji ekonomicznej, które mogą być odczuwalne poza granicami tych regionów.
- Kilka tygodni po jednostronnym wprowadzeniu przez Niemcy zakazu niektórych spekulacji giełdowych, Berlin i Paryż sugerują objęcie całej Unii Europejskiej zakazem takich spekulacji i zaostrzenie kontroli nad rynkiem tzw. instrumentów pochodnych.
- Ukraina nie zwróci spółce RosUkrEnergo (RUE) 11 mld metrów sześciennych gazu i złoży apelację od wyroku w tej sprawie, wydanego przez sztokholmski Sąd Arbitrażowy - oświadczył w środę ukraiński minister ds. paliw i energetyki, Jurij Bojko.
- Turecka policja zatrzymała we wtorek i w środę 17 ludzi podejrzanych o przynależność do tureckiego skrzydła Al-Kaidy. Operację przeciwko siatce islamistów przeprowadzono w kilku regionach kraju - poinformowała agencja Anatolia.
- USA, Rosja i Francja ostrzegają ONZ, że porozumienie w sprawie paliwa nuklearnego, zawarte z Iranem przez Turcję i Brazylię nie rozwiąże najważniejszego - zdaniem mocarstw - problemu: dążenia Iranu do posiadania broni atomowej - ujawnili w środę dyplomaci.
- Koncern naftowy BP, w tym platforma wiertnicza w Zatoce Meksykańskiej, dostał od władz amerykańskich 72 godziny na przedstawienie swych projektów mających na celu powstrzymanie wycieku ropy - wynika z listu opublikowanego w środę.
- Komisja Europejska przedstawiła w środę propozycję regulaminu pracowniczego dla urzędników nowej służby dyplomatycznej. Do 2013 roku pierwszeństwo w rekrutacji będą mieć dyplomaci z państw członkowskich.
- UE gotowa jest wesprzeć Polskę w obliczu powodzi, a polska prośba o skorzystanie z Funduszu Solidarności będzie rozpatrzona tak szybko jak to możliwe - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso na konferencji prasowej z premierem Polski Donaldem Tuskiem.
- Sąd Rejonowy w Moskwie skazał w środę 56-letniego Siergieja Machnatkina na 2,5 roku łagru za pobicie milicjanta. Machnatkin został aresztowany w stolicy Rosji podczas jednej z manifestacji opozycji w obronie prawa do zgromadzeń.
- Podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie Benedykt XVI mówił, że wyniesiony w niedzielę na ołtarze błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko "uczył miłości i solidarności". Papież modlił się też za powodzian w Polsce i za tych, którzy niosą im pomoc.
- Około 10 tysięcy księży z 91 krajów przybyło do Rzymu na rozpoczęte w środę trzydniowe obchody zakończenia Roku Kapłańskiego. Został on ogłoszony przez Benedykta XVI z okazji 150.rocznicy śmierci św. Jana Marii Vianneya, patrona wszystkich proboszczów.
- Na trasie Gazociągu Północnego u północno-wschodnich wybrzeży Niemiec nurkowie natrafili na wrak frachtowca z drugiej połowy XVIII wieku - ujawnił w środę rzecznik konsorcjum Nord Stream, Steffen Ebert.
- Legendarna rosyjska primabalerina moskiewskiego Teatru Wielkiego (znanego jako Bolszoj) Marina Siemionowa zmarła w swoim domu w wieku 102 lat - poinformował w środę dyrektor generalny teatru Anatolij Iksanow. (PAP)
mln/ asa/