Trwa ładowanie...
d3y8ymx
wydarzenia

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 9 lutego, 17.00

...

Share
d3y8ymx

09.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Seul zdecydował się rozpocząć rozmowy z Phenianem w sprawie łączenia rodzin rozdzielonych od czasu wojny koreańskiej - poinformowało w środę południowokoreańskie ministerstwo ds. unifikacji Korei.

- Związana z Al Kaidą grupa Islamskie Państwo Iraku Iracka Al Kaida wezwała egipskich demonstrantów do świętej wojny - poinformowało we wtorek SITE - amerykańskie centrum zajmujące się monitorowaniem stron internetowych islamskich ekstremistów.

d3y8ymx

- Bez porozumienia zakończyły się dwudniowe rozmowy wojskowych delegacji Korei Południowej i Korei Północnej poświęcone m.in. dwóm incydentom zbrojnym z 2010 roku - poinformowała w środę południowokoreańska agencja Yonhap.

- Co najmniej sześciu ludzi, w tym dwóch policjantów, zginęło a 35 innych osób zostało rannych w środę w eksplozji trzech samochodów-pułapek w Kirkuku, na północy Iraku - poinformowała miejscowa policja.

- Pływający pod grecką banderą supertankowiec Irene SL został uprowadzony w środę u wybrzeży Omanu przez uzbrojonych napastników. Na pokładzie znajdowała się 25-osobowa załoga - poinformowało ministerstwo gospodarki morskiej Grecji.

- Południowosudański minister został zastrzelony w środę w Dżubie - poinformował rzecznik armii. Do zabójstwa doszło dwa dni po ogłoszeniu oficjalnych wyników styczniowego referendum w sprawie niepodległości południa Sudanu.

d3y8ymx

- Prokuratura w Mediolanie złożyła w środę wniosek o natychmiastowe postawienie przed sądem premiera Włoch Silvio Berlusconiego w związku ze sprawą prostytucji nieletnich w jego domu oraz nadużycia władzy, jakiego miał się dopuścić.

­- "Hańbą i ohydą" nazwał premier Włoch Silvio Berlusconi dochodzenie prokuratury, która w środę złożyła formalny wniosek o natychmiastowe postawienie go przed sądem w sprawie, dotyczącej prostytucji nieletnich i nadużycia władzy.

- Rząd Pakistanu podał się w środę do dymisji, by premier Yusuf Raza Gilani mógł powołać nowy gabinet o zmniejszonym liczebnie składzie, co ma przyczynić się do redukcji wydatków publicznych - poinformowali przedstawiciele pakistańskich władz.

- Setki manifestujących próbowały w środę zablokować wejście do siedziby egipskiego parlamentu w Kairze. Podczas protestu w pustynnym regionie Nowej Doliny, na zachodzie kraju, wybuchły starcia, w których zginęła jedna osoba - poinformowały źródła bezpieczeństwa.

d3y8ymx

- Negocjacje między chadecko-liberalnym rządem Niemiec a opozycją w sprawie reformy systemu zasiłków dla bezrobotnych załamały się w nocy z wtorku na środę. Winą za porażkę rozmów opozycyjni socjaldemokraci obarczyli kanclerz Angelę Merkel.

- Trawler Keummi 305 został porwany 9 października 2010 roku u wybrzeży kenijskiej wyspy Lamu. Na pokładzie było 39 marynarzy z Kenii, dwóch z Chin i dwóch z Korei Płd.

- Podczas protestu w pustynnym regionie Nowej Doliny, w środkowej części kraju, wybuchły starcia, w których zginęły trzy osoby, a setki zostały ranne - podała agencja AFP. Rozgniewany tłum podpalił siedem budynków rządowych.

- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wezwał w środę do rozmieszczenia "wystarczającej ilości" broni w celu zapewnienia bezpieczeństwa Wysp Kurylskich, o które toczy się spór z Japonią.

d3y8ymx

- Po wielotygodniowych rozmowach z rządem cztery główne brytyjskie banki komercyjne zgodziły się wypłacić niższe premie swym pracownikom kierowniczym oraz zwiększyć wolumen kredytów dla gospodarki - poinformował w środę minister finansów George Osborne.

- Obwód smoleński zaprezentował w środę polskim przedsiębiorcom działającym na rynku Rosji swój potencjał gospodarczy i inwestycyjny. Swoją ofertę region przedstawił w Ambasadzie RP w Moskwie.

- Obecny ambasador Wielkiej Brytanii w Iranie Simon Gass został w środę mianowany nowym cywilnym przedstawicielem NATO w Afganistanie. Oficjalnie swoją funkcję obejmie podczas spotkania szefów MSZ państw NATO 14-15 kwietnia w Berlinie - podał Sojusz w komunikacie.

pif/

d3y8ymx

Podziel się opinią

Share
d3y8ymx
d3y8ymx