Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 12 października, 20.00
...
12.10.2010 | aktual.: 12.10.2010 20:38
12.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Do 42 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wypadku na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w obwodzie dniepropietrowskim na Ukrainie, gdzie we wtorek doszło do zderzenia autobusu z lokomotywą - poinformowało Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy. Wśród ofiar śmiertelnych jest kierowca autobusu, który - jak podają ukraińskie media - miał 36-letni staż za kierownicą. Prezydent Wiktor Janukowycz oznajmił, że środa będzie w kraju dniem żałoby.
- Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek wyraził współczucie rodzinom 18 ofiar wypadku, do którego doszło we wtorek rano w Nowym Mieście nad Pilicą w pow. grójeckim.
- Prezydent Bronisław Komorowski przekazał we wtorek prezydentowi Ukrainy Wiktorowi Janukowyczowi kondolencje w związku z wypadkiem, do którego tego dnia doszło w obwodzie dniepropietrowskim. W wypadku zginęło co najmniej 38 osób, a 12 jest rannych.
- Żadne ewentualne zastrzeżenia Rosji co do nowego systemu obrony antyrakietowej w Europie nie wpłyną na realizację tego projektu - oświadczył we wtorek czołowy amerykański dyplomata na konferencji na temat tarczy rakietowej w Atlantic Council w Waszyngtonie.
- Siły specjalne milicji OMON uniemożliwiły we wtorek radykalnemu Frontowi Lewicowemu zorganizowanie w centrum Moskwy manifestacji, podczas której jego stronnicy chcieli zażądać wszczęcia śledztwa przeciwko byłemu merowi Moskwy Jurijowi Łużkowowi.
- W bazie wojskowej Choramabad na zachodzie Iranu doszło we wtorek do eksplozji. Według portalu internetowego Mashreghnews.ir zginęło 12 żołnierzy elitarnej Gwardii Rewolucyjnej, a 20 zostało rannych.
- Około pięciu tysięcy związkowców z całego kraju protestowało we wtorek w centrum Bratysławy przeciw oszczędnościom zaplanowanym przez rząd Słowacji na 2011 rok.
- W całej Francji manifestowało we wtorek przeciw rządowej reformie emerytalnej, według różnych danych, od 1,2 mln do 3,5 mln osób. Strajk generalny przeciwko tej reformie powoduje wciąż perturbacje w transporcie i w produkcji paliw.
- Kolejność wydobycia 33 górników, którzy od 5 sierpnia są uwięzieni pod ziemią w kopalni w Chile, zostanie ustalona po ich zbadaniu przez zespół trzech psychologów - poinformował we wtorek hiszpański dziennik "El Pais".
- We wtorek w Hanoi, stolicy Wietnamu rozpoczęło się pierwsze spotkanie ministrów obrony USA i państw regionu Azja-Pacyfik.
- Kim Dzong Nam, najstarszy syn przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ila, powiedział, że jest przeciwny dziedzicznemu przekazaniu władzy trzeciemu pokoleniu swojej rodziny - poinformowała we wtorek agencja Associated Press.
- Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton podczas wizyty w Sarajewie wezwała we wtorek wszystkie strony w etnicznie podzielonej Bośni i Hercegowinie (BiH) do przyjęcia reform politycznych koniecznych do przystąpienia do Unii Europejskiej i NATO.
- W USA utrzymuje się bezrobocie, a o każde nowe miejsce pracy ubiega się średnio 4,6 osób. Przed recesją było to 1,8 Amerykanina na jedno miejsce. Według raportu Associated Press trudna sytuacja gospodarcza i oszczędności zmieniają też wymagania pracodawców.
- Czeskie związki zawodowe ogłosiły bezterminowe pogotowie strajkowe w ramach protestu przeciw 10-procentowej obniżce płac w sektorze publicznym.
- We wtorek we Francji trwa już trzeci od września strajk generalny przeciw rządowej reformie emerytalnej, który powoduje duże utrudnienia w transporcie i szkolnictwie. Protest może się przedłużyć na kolejne dni.
- Stężenie pochodzących z Węgier substancji toksycznych w wodach Dunaju w momencie ich wpływania na terytorium Serbii nie stanowi zagrożenia dla środowiska - oświadczył wysoki rangą przedstawiciel Instytutu Hydrometeorologicznego w Belgradzie, którego zacytowała we wtorek telewizja B92.
- Telewizyjna stacja informacyjna France 24, nazywana francuską CNN, uruchomiła we wtorek nowy, całodobowy kanał w języku arabskim. Ma on stanowić konkurencję dla katarskiej stacji Al-Dżazira - podają media.
- Islandia wciąż jest krajem o największej równości płci - wynika z corocznego raportu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF). W rankingu, który ocenia skalę różnic między kobietami a mężczyznami w 4 sferach życia, Polska zajmuje 43 miejsce wśród 134 krajów.
- Ponad połowa z 20 najbogatszych kobiet świata to Chinki, a ich majątek średnio przekracza fortunę amerykańskiej dziennikarki Oprah Winfrey i brytyjskiej pisarki J. K. Rowling - wynika z listy opublikowanej przez chiński magazyn "Hurun Report".(PAP)
osz/ jtt/