13.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy uczciła we wtorek minutą ciszy pamięć ofiar sobotniej katastrofy samolotowej w Smoleńsku, w której zginął m.in. prezydent Polski Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią.
- Litewski Sejm rozpoczął wtorkowe posiedzenie od uczczenia minutą ciszy ofiar katastrofy samolotu pod Smoleńskiem, w której zginęli m.in. prezydent Lech Kaczyński z małżonką i 19 polskich parlamentarzystów.
- Sobota i niedziela będą w Czechach dniami żałoby z powodu katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego - postanowił we wtorek czeski rząd.
- Czeski prezydent Vaclav Klaus odwiedził we wtorek ambasadę RP w Pradze, by wpisać się do księgi kondolencyjnej, wyłożonej w związku z sobotnią katastrofą polskiego samolotu prezydenckiego. W księdze widnieją już wpisy kilkuset osób.
- Włoski minister do spraw europejskich Andrea Ronchi złożył hołd ofiarom sobotniej katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginął m.in. prezydent Lech Kaczyński. Minister złożył we wtorek podpis w księdze kondolencyjnej w ambasadzie RP w Rzymie.
- W środę w południe w brukselskiej siedzibie Parlamentu Europejskiego odbędzie się ceremonia upamiętniająca ofiary sobotniej katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.
- Czwartek będzie w Serbii dniem żałoby po katastrofie polskiego samolotu w Smoleńsku, w której zginął w sobotę prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria, członkowie towarzyszącej im delegacji oraz załoga.
- Rada miejska Tbilisi zdecydowała, że jedna z ulic stolicy Gruzji będzie nosić imię Lecha Kaczyńskiego - powiadomił we wtorek przewodniczący rady Zaal Samadaszwili. Decyzję tę zapowiadano już w poniedziałek.
- Jedna z wileńskich ulic będzie nosiła imię tragicznie zmarłego prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego - z taką inicjatywą wystąpiły we wtorek władze stolicy Litwy. Formalnie decyzja w tej sprawie zapadnie w środę na posiedzeniu Rady Samorządu Wilna.
- Deputowani obwodowej Dumy ze Smoleńska zaproponowali we wtorek postawienie pomnika na miejscu sobotniej katastrofy samolotu, w której zginął prezydent RP Lech Kaczyński, jego małżonka i inni członkowie delegacji na obchody rocznicowe w Katyniu.
- Składając kondolencje rodzinie zmarłego w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem rzecznika praw obywatelskich Polski, unijny ombudsman Nikiforos Diamanduros podkreślił we wtorek, że Janusz Kochanowski niestrudzenie działał na rzecz praw człowieka.
- Kilka tysięcy zwolenników odsuniętego od władze prezydenta Kurmanbeka Bakijewa zebrało się na wiecu, by zademonstrować poparcie dla niego - poinformowała we wtorek agencja AP.
- Rząd tymczasowy w Kirgistanie oznajmił we wtorek, że jest gotów do rozmów z obalonym prezydentem Kurmanbekiem Bakijewem. Wcześniej informowano, że Bakijew zadeklarował gotowość ustąpienia w zamian za gwarancje bezpieczeństwa dla niego i jego rodziny.
- Bukareszt, Baku i Tbilisi podpisały we wtorek porozumienie o budowie dwóch terminali gazu skroplonego. Jest to projekt dopełniający gazociąg Nabucco - poinformował rumuński minister gospodarki Adriean Videanu.
- Szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB)
Aleksandr Bortnikow poinformował we wtorek o zlikwidowaniu 26 członków grupy terrorystycznej, która zorganizowała zamach na Newski Ekspres w listopadzie 2009 roku, a także o aresztowaniu 14 terrorystów.
- Najwyższa rada teologów islamskich w Arabii Saudyjskiej po raz pierwszy wydała oficjalną fatwę przeciwko finansowaniu ugrupowań terrorystycznych.
- Prawosławni Białorusini obchodzą we wtorek dzień pamięci zmarłych, zwany Radaunicą. Jest to dzień wolny od pracy. Dziewiątego dnia po Wielkanocy odwiedza się cmentarz, odmawia modlitwy za spokój dusz i spożywa posiłek przy grobach najbliższych krewnych.
- Były domniemany strażnik w hitlerowskim obozie zagłady Sobibór John Demjaniuk po raz pierwszy od początku procesu wydał przed sądem w Monachium oświadczenie, w którym odrzucił wszelkie stawiane mu zarzuty i oskarżył Niemcy. Pochodzący z Ukrainy, 90-letni obecnie Demjaniuk oskarżony jest o pomoc w zamordowaniu 28 tysięcy Żydów w Sobiborze w 1943 r.
- Przed haskim trybunałem ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii został wznowiony we wtorek proces Radovana Karadżicia.
- Stacje radiowe w Somalii przestały we wtorek nadawać muzykę. Zakazali jej radykalni islamiści, którzy uważają, że jest ona sprzeczna z zasadami ich religii.
amp/ gor/