Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 13 września, 20.00
...
13.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Walka z kryzysem zadłużenia w strefie euro będzie długim i stopniowym procesem - powiedziała we wtorek w Berlinie niemiecka kanclerz Angela Merkel. Zastrzegła, że problemów eurolandu nie da się rozwiązać za pomocą jednej decyzji, jak bankructwo Grecji.
- Reprezentująca 35 państw Rada Gubernatorów oenzetowskiej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) przyjęła we wtorek plan wzmocnienia globalnego bezpieczeństwa nuklearnego po marcowej awarii w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I. Na razie nie ujawniono jego szczegółów. Niektóre kraje skrytykowały jednak ten ośmiostronicowy dokument jako za mało konkretny.
- Kilka tysięcy słowackich nauczycieli wyszło we wtorek na ulice Bratysławy, domagając się podwyżek wynagrodzeń oraz zwiększenia wydatków państwa na edukację. Według agencji prasowej SITA, w manifestacji uczestniczyło 9 tysięcy ludzi z całego kraju. Policja uznała te szacunki za wiarygodne.
- Grupa stowarzyszeń ofiar księży pedofilów złożyła we wtorek w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze skargę, w której oskarża papieża Benedykta XVI i wysokich rangą dostojników watykańskich o zbrodnie przeciwko ludzkości, za jakie uważa tuszowanie skandalu pedofilskiego w Kościele. Watykan na razie nie odniósł się do wiadomości o złożeniu skargi w Hadze.
- Walka z chorobami niezakaźnymi pochłonie w ciągu 20 lat 48 proc. światowego PKB - ostrzegła we wtorek sekretarz generalna Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Margaret Chan.
- Partia Konserwatywna i rządząca Norweska Partia Pracy są największymi zwycięzcami wyborów lokalnych w Norwegii. W następstwie masakry na wyspie Utoya największe straty odnotowali prawicowi populiści - wynika z opublikowanych we wtorek wstępnych rezultatów.
- Minister gospodarki i finansów Włoch Giulio Tremonti spotkał się w ub. tygodniu w Rzymie z delegacją chińską - potwierdził we wtorek rzecznik ministerstwa, odmawiając skomentowania treści rozmów, które wg mediów miały dotyczyć zakupu włoskich obligacji.
- Niemiecka kanclerz Angela Merkel odrzuciła we wtorek spekulacje na temat ewentualnego bankructwa Grecji. W rozmowie z radiem RBB Merkel wyraziła nadzieję, że Grecja wdroży reformy, które są warunkiem wypłaty kolejnej części wsparcia z pakietu ratunkowego.
- Parlament węgierski uchylił w poniedziałek wieczorem immunitet poselski byłego premiera, socjalisty Ferenca Gyurcsanya, aby prokuratura mogła go przesłuchać w związku z inwestycją w projekt budowy kasyna - podały we wtorek węgierskie media. Sprawa dotyczy transakcji wymiany gruntów, związanej z planowaną budową kasyna Sukoro ok. 40 km na zachód od Budapesztu. Inwestor otrzymał cenną działkę na jeziorem Velence, gdzie miało powstać kasyno, w zamian za trzy inne działki.
- Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) Navi Pillay zaapelowała we wtorek do jemeńskiego rządu o zaprzestanie ataków na cywilów oraz o uwolnienie wszystkich osób więzionych za udział w pokojowych manifestacjach.
- Talibowie zaatakowali we wtorek dzielnicę w centrum Kabulu, kierując ogień rakietowy i maszynowy m.in. na ambasadę USA i siedzibę NATO, oraz przeprowadzili dwa zamachy samobójcze w zachodniej części miasta. Pięć osób zginęło. Siły NATO odpowiedziały ogniem.
- Dwaj obywatele USA skazani w Iranie na osiem lat więzienia za szpiegostwo, zostaną uwolnieni za kaucją pół miliona dolarów od osoby i po wypuszczeniu będą mogli opuścić ten kraj. Prezydent Mahmud Ahmadineżad zapowiedział we wtorek, że stanie się to wkrótce. Bauer i Fattal zostali aresztowani w lipcu 2009 roku w pobliżu granicy Iranu z Irakiem, gdzie - jak twierdzili - uprawiali turystykę górską i zabłądzili.
- W poniedziałek w nocy w Sao Paulo w Brazylii wybrano najpiękniejszą kobietę świata - tytuł Miss Universe 2011 powędrował do Leili Lopes z Angoli.
- Rządy państw UE osiągnęły we wtorek wstępne porozumienie w sprawie zabronienia firmom europejskim nowych inwestycji w Syrii w dziedzinie poszukiwania, wydobycia oraz rafinacji ropy naftowej - informuje Reuters, powołując się na unijnych dyplomatów.
- Lider socjaldemokratów w PE, Niemiec Martin Schulz został wybrany we wtorek na formalnego kandydata swej frakcji na stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego od stycznia przyszłego roku. Biorąc pod uwagę umowę z chadekami, może być spokojny o wybór. (PAP)
amp/ jtt/