Trwa ładowanie...
d2us4qd

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 16 listopada, 17.00

...

d2us4qd
d2us4qd

16.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Porażką zakończyły się negocjacje między PE a rządami UE ws. budżetu na 2011 r., za co winą dyplomaci obarczali grupę płatników netto: W.Brytanię, Holandię, Szwecje i Danię. To oznacza, że wydatki UE będą opierać się na niekorzystnym dla odbiorców funduszy prowizorium.

- Akcjonariusze South Stream zwrócą się do KE o zgodę na korzystanie tylko przez ich inwestorów z części mocy przesyłowych tego gazociągu - poinformował we wtorek szef resortu gospodarczego Trajczo Trajkow. Trzeba też będzie zmienić umowę z Rosją.

- Ewentualne militarne uderzenia na Iran może zjednoczyć ten podzielony kraj i umocnić Teheran w dążeniu do zbudowania broni atomowej - ocenił we wtorek minister obrony USA Robert Gates.

d2us4qd

- Z inicjatywy Komisji Europejskiej ruszyła we wtorek budowa wspólnej bazy danych o holokauście, która kosztem 7 mln euro w ciągu czterech lat połączy archiwa rozsiane po Europie i Izraelu. Z Polski w przedsięwzięciu uczestniczy Żydowski Instytut Historyczny (ŻIH).

- Rządząca w Niemczech partia CDU wypowiedziała się we wtorek na zjeździe w Karlsruhe przeciwko dopuszczeniu testów genetycznych na embrionach powstałych w wyniku sztucznego zapłodnienia.

- Ok. 30 tys. ludzi protestuje we wtorek przed siedzibą Rady Najwyższej (parlamentu) w Kijowie, domagając się odrzucenia rządowego projektu nowego kodeksu podatkowego.

- Jeden z najbardziej poszukiwanych handlarzy bronią na świecie, Rosjanin Wiktor But, opuścił we wtorek terytorium Tajlandii w ramach procedury ekstradycji do Stanów Zjednoczonych - poinformowała tajlandzka policja.

d2us4qd

- Rosja nieodpłatnie dostarczy Libanowi śmigłowce, czołgi i amunicję. Siły libańskie mogą też liczyć na pomoc wojskową USA. Premier Libanu Saad Hariri poinformował we wtorek, że na rosyjską pomoc złoży się sześć śmigłowców, 31 czołgów, pociski artyleryjskie kalibru 130 mm i około pół miliona sztuk amunicji do broni średniego kalibru. Hariri, który rozmawiał we wtorek w Moskwie z premierem Rosji Władimirem Putinem, nie powiedział, kiedy ta pomoc wojskowa ma zostać dostarczona.

- Brytyjski rząd chce wypłacić wielomilionowe odszkodowanie kilkunastu byłym więźniom Guantanamo i innym, podejrzewanym kiedyś o terroryzm - informuje we wtorek BBC. Chodzi o kilkunastu obywateli brytyjskich, którzy twierdzą, że byli torturowani i zarzucają współodpowiedzialność za swoje przejścia brytyjskim żołnierzom i wywiadowi.

- Do co najmniej 53 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych poniedziałkowego pożaru 28-piętrowego wieżowca mieszkalnego w Szanghaju - poinformowała we wtorek chińska agencja Xinhua. Policja zatrzymała czterech spawaczy, którzy przez przypadek wzniecili pożar.

d2us4qd

- Ponad 60 osób zginęło, a kolejnych 80 zostało rannych pod gruzami domu, który w poniedziałek zawalił się w stolicy Indii, Delhi - poinformowała we wtorek stacja telewizyjna NDTV.

- W związku z epidemią cholery na północy Haiti doszło w poniedziałek do gwałtownych protestów i starć demonstrantów z policją i żołnierzami misji ONZ. Ci ostatni w obronie własnej otworzyli ogień. Zginęło dwóch młodych mężczyzn.

- 6500 ton śmieci leży na ulicach Neapolu i okolicznych miasteczek w całej prowincji - poinformowano we wtorek. Sytuacja w głównym mieście Kampanii pogarsza się z dnia na dzień; leży tam prawie 3 tysiące ton niewywiezionych odpadków.

d2us4qd

- Lekarze w Szkocji we współpracy z brytyjską firmą biotechnologiczną ReNeuron poddali pierwszego pacjenta eksperymentalnej terapii komórkami macierzystymi, mającymi odbudować tkankę mózgową, uszkodzoną przez udar niedokrwienny.

- W poniedziałek wieczorem w rafinerii Orlen Lietuva w Możejkach wybuchły dwa niegroźne pożary, które Orlen Lietuva w wydanym we wtorek komunikacie określa jako "nieprzewidziane wydarzenia".

- Muzeum w Luwrze wystosowało apel o datki na zakup obrazu Łukasza Cranacha starszego (1472 -1553), aby zatrzymać obraz w we Francji. Francuskiemu muzeum narodowemu brakuje miliona euro, aby zakupić renesansowy obraz, wart 4 mln. To pierwszy taki apel Luwru.

- Dwór księcia Walii Karola, Clarence House, potwierdził we wtorek oficjalnie, iż drugi w kolejności do brytyjskiego tronu 28-letni książę William, wnuk królowej Elżbiety II, zaręczył się z Catherine (Kate) Middleton. Ślub odbędzie się w przyszłym roku. (PAP)

amp/ asa/

d2us4qd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2us4qd