Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 16 sierpnia, 20.00

...

16.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Niemcy i Francja opowiedziały się we wtorek za utworzeniem "faktycznego rządu gospodarczego" w strefie euro. Na czele miałby stanąć przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Odrzucono natomiast koncepcję euroobligacji.

- Minister obrony USA Leon Panetta i sekretarz stanu Hillary Clinton przestrzegli przed nadmiernymi cięciami wydatków budżetowych, które - jak podkreślili - mogłyby zaszkodzić interesom bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych.

- Agencja ratingowa Fitch potwierdziła we wtorek najwyższą wiarygodność kredytowa Stanów Zjednoczonych - AAA. Wskazano na stabilne perspektywy tego ratingu, co oznacza, że średnioterminowo Fitch nie przewiduje jego obniżenia.

- Po rozpoczęciu wspólnych manewrów wojskowych Korei Południowej i USA "Półwysep Koreański stanął przez najgorszym kryzysem w swej historii. Wojna totalna może zostać sprowokowana przez najmniejszy incydent" - pisze agencja KCNA.

- Siły prezydenta Syrii Asada zdecydowanie zintensyfikowały od początku ramadanu działania wobec protestujących przeciwko władzom, w obleganym mieście Latakia w północno-zachodniej Syrii w ciągu czterech dni zginęło 35 osób - powiedzieli we wtorek mieszkańcy.

- Libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego opuścił kolejny długoletni sojusznik. Agencja dpa pisze we wtorek, powołując się na "koła dobrze poinformowane" w Trypolisie, że kraj opuścił jeden z dowódców sił zbrojnych Masud Abdulhafiz.

- Najdroższymi miastami na świecie są stolica Norwegii Oslo oraz Zurych i Genewa w Szwajcarii - wynika z ostatniego badania szwajcarskiego banku UBS "Ceny i zarobki - siła nabywcza w świecie". Najtańsze są takie metropolie, jak Bombaj, Delhi czy Manila.

- Autonomia Palestyńska wystąpi o pełne członkostwo w ONZ na wrześniowej sesji Zgromadzenia Ogólnego - po raz kolejny potwierdził we wtorek podczas wizyty w Sarajewie prezydent Autonomii Mahmud Abbas.

- Były doradca Borysa Jelcyna, jeden z czołowych architektów rosyjskich reform z wczesnych lat 1990., powiedział, że Rosja może się rozpaść, tak jak przed 20 laty Związek Radziecki, jeśli jej władze nie zmodernizują kraju.

- Ponad 2 tys. osób protestowało we wtorek przed siedzibą parlamentu Australii przeciwko rządowym planom obłożenia podatkiem firm emitujących najwięcej dwutlenku węgla.

- Małopolscy policjanci przesłuchali rodzinę 30-letniego Polaka, podejrzewanego o zabicie sześciu osób na wyspie Jersey - poinformował PAP we wtorek rzecznik małopolskiej policji Dariusz Nowak.

- Brytyjsko-holenderski koncern petrochemiczny Shell poinformował we wtorek, że wyciek ropy naftowej z jednej z jego platform na Morzu Północnym został ograniczony do dwóch baryłek, czyli około 300 litrów, dziennie.

- Największa opozycyjna gazeta białoruska "Narodnaja Wola" ocenia we wtorek, że niewpuszczenie na Białoruś szefa Wspólnoty Polskiej Longina Komołowskiego i europosła PJN Marka Migalskiego to odpowiedź na sankcje wizowe UE wobec Mińska.

- Norweski koncern energetyczny Statoil poinformował we wtorek, że zasoby ropy, o których odkryciu na Morzu Północnym powiadomiono przed kilku dniami, są znacznie większe niż przypuszczano, być może największe, jakie znaleziono od kilkudziesięciu lat.

- Izraelskie władze zatrzymały palestyńskiego dziennikarza Samera Allawiego, pracującego dla arabskojęzycznej sieci telewizyjnej Al-Dżazira.

- Aż 83 osoby, w tym premier, zarejestrowały się jako kandydaci w wyborach prezydenckich w Kirgistanie 30 października - poinformowała we wtorek komisja wyborcza. Termin zgłaszania kandydatur minął tego dnia.

- Uznanie niepodległości Palestyny będzie priorytetem Libanu po objęciu przez nas przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ we wrześniu - powiedział szef dyplomacji Libanu Adnan Mansur.

- Pięcioro zagranicznych turystów i miejscowa przewodniczka, którzy zmarli w tajemniczych okolicznościach na początku 2011 roku w Tajlandii, mogli paść ofiarą przypadkowego zatrucia pestycydami - podały we wtorek władze.

- Prawie 800 wystawców z 40 krajów uczestniczy w 10. Międzynarodowym Salonie Lotniczym i Kosmicznym MAKS-2011, który we wtorek rozpoczął się w mieście Żukowski, 40 km na południowy wschód od Moskwy.

- Brytyjski premier David Cameron udał się we wtorek, po raz pierwszy od zeszłotygodniowych zamieszek, do londyńskiej dzielnicy Tottenham, w której w sobotę 6 sierpnia wybuchły uliczne walki. Premier spotkał się ofiarami aktów przemocy.

- Słowacka armia nie jest w stanie zapewnić sobie przetrwania na polu walki - przyznało ministerstwo obrony w Bratysławie we wnioskach do raportu oceniającego potencjał sił zbrojnych kraju.

- Zwolennicy wywołania na Ukrainie rewolucji powinni "trochę ochłonąć", bo nie uda im się zaognić sytuacji w kraju. Ukraina swój limit rewolucji już wyczerpała - ocenił w środę ukraiński premier Mykoła Azarow.

- Prezydent Turkmenistanu Kurbankuły Berdymuchammedow zaapelował we wtorek w wystąpieniu telewizyjnym o znaczne zredukowanie liczby anten satelitarnych, pod pretekstem, że szpecą one budynki.

- Protesty społeczne powinny prowadzić do nowego, sprawiedliwego Izraela - powiedziała we wtorek na specjalnej sesji parlamentu liderka największej izraelskiej partii opozycyjnej Cipi Liwni. Kneset zebrał się wyjątkowo, mimo wakacyjnej przerwy.

- We wtorek na tunezyjskiej wyspie Dżerba kontynuowane były negocjacje między przedstawicielami libijskich powstańców a reprezentantami reżimu w Trypolisie. W rozmowach uczestniczy po dwóch członków powstańczej rady i przedstawicieli Muammara Kadafiego.

- Po 429 dniach od wyborów osiem partii rozpoczęło we wtorek negocjacje w celu utworzenia rządu Belgii. Ich wynik jest niepewny, bo podziały między Flamandami i Walonami pozostały, ale kryzys gospodarczy i presja rynków może wymusić porozumienie.

- Ponad 117 tysięcy Portugalczyków spędza wakacje na zwolnieniu chorobowym. Codziennie notowanych jest 800 nowych przypadków pracowników na urlopie ze zwolnieniem lekarskim.

- "Rosyjskie propozycje" mogą stanowić "bazę do rozpoczęcia negocjacji" nuklearnych - ocenił we wtorek szef irańskich negocjatorów po spotkaniu w Teheranie ze swym rosyjskim odpowiednikiem Nikołajem Patruszewem - podała irańska telewizja państwowa.

- Po ponad 40 latach kanadyjskie lotnictwo wojskowe i marynarka wojenna znów będą "królewskie". Przymiotnik "Royal" usunięto im z nazwy w końcu lat 60., gdy wszystkie trzy rodzaje broni otrzymały wspólne dowództwo - informują we wtorek kanadyjskie media.(PAP)

zdz/ osz/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)