Trwa ładowanie...
d2emy1g
d2emy1g

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 2 listopada, 20.00

...
Share
d2emy1g

02.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Zawieszenie przez Berlin komunikacji samolotowej - pasażerskiej i towarowej - między Jemenem a Niemcami to pospieszna i przesadzona reakcja, która może zaszkodzić walce z terroryzmem - ocenił rzecznik jemeńskiego rządu w poniedziałek w stolicy kraju Sanie.

- Kubański rząd zgodził się na uwolnienie kolejnych trzech osób, w tym więźnia politycznego od 25 lat przebywającego za kratami, Adriana Alvareza - poinformował w poniedziałek Kościół katolicki na Kubie.

d2emy1g

- Amerykański wywiad w połowie września wykrył kilka podejrzanych przesyłek lotniczych z Jemenu do Chicago. Prawdopodobnie były testem zabezpieczeń przed udaremnionymi w miniony piątek zamachami - poinformowały w nocy z poniedziałku na wtorek amerykańskie media.

- Międzynarodowe linie lotnicze wstrzymały we wtorek loty na lotniska w pobliżu wulkanu Merapi w Indonezji, który po raz kolejny wszedł w fazę erupcji.

- Japoński minister spraw zagranicznych Saiji Maehara poinformował we wtorek, że poprosił japońskiego ambasadora w Moskwie o czasowy powrót do kraju po poniedziałkowej wizycie prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa na Wyspach Kurylskich.

- Podejrzana przesyłka, adresowana do kanclerz Niemiec Angeli Merkel trafiła we wtorek do Urzędu Kanclerskiego w Berlinie - poinformował rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert. Według nieoficjalnych informacji mediów pakunek zawierał materiał wybuchowy.

d2emy1g

- Premier Rosji Władimir Putin zaproponował we wtorek aliansowi Renault-Nissan zwiększenie udziałów w AwtoWAZ-ie, który jest największym rosyjskim producentem samochodów osobowych - poinformowały rosyjskie media. Wg nich, chodzi o pakiet kontrolny.

- Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec, Radosław Sikorski i Guido Westerwelle, spotkali się we wtorek w Mińsku z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką, który zapewnił ich, że grudniowe wybory prezydenckie na Białorusi spełnią demokratyczne standardy.

- Moskiewski Sąd Miejski odrzucił we wtorek skargę stowarzyszenia Memoriał na utajnienie postanowienia Głównej Prokuratury Wojskowej (GPW) Rosji o umorzeniu śledztwa w sprawie mordu NKWD na polskich oficerach w 1940 roku.

- Były szef koncernu naftowego Jukos Michaił Chodorkowski powiedział we wtorek, ostatnim dniu swego drugiego procesu, że nie chce "umrzeć w więzieniu", ale nie wierzy w swoje uniewinnienie. Odczytanie wyroku wyznaczono na 15 grudnia.

d2emy1g

- Francja i Wielka Brytania zawierają we wtorek w Londynie porozumienie, które w bezprecedensowy sposób zbliżą armie obu krajów w dziedzinie wspólnego użytkowania arsenału jądrowego - pisze dziennik "Le Figaro".

- Co najmniej 20 uzbrojonych, zamaskowanych ludzi, którzy otoczyli we wtorek w Moskwie gmach, gdzie jest bank kontrolowany przez Aleksandra Lebiediewa, to funkcjonariusze organów ścigania, którzy przyszli na kontrolę - powiadomił Urzędu Spraw Wewnętrznych.

- Prezydent Łotwy mianował we wtorek dotychczasowego premiera Valdisa Dombrovskisa na szefa nowego rządu. Centroprawicowy blok Jedność Dombrovskisa zwyciężył w niedawnych wyborach parlamentarnych zdobywając 33 miejsca w 100-osobowym Sejmie.

- We wtorek nastąpił wybuch w ambasadzie Szwajcarii w centrum Aten - podała agencja AFP powołując się na policję. Policja informuje też o ostrzelaniu policyjnego patrolu w centrum Aten.

d2emy1g

- "Propagandowym chłamem" i "dziełem apologetycznym" nazwał główny rabin Rzymu Riccardo Di Segni wyświetlony w weekend w telewizji RAI film fabularny o Piusie XII. Jego ostre słowa rozbudziły dyskusję na temat przyszłej beatyfikacji papieża czasów wojny.

- Grupa ratowników górskich wyruszyła we wtorek około południa pieszo na poszukiwania dwóch polskich alpinistów na najwyższej górze Austrii - Grossglockner (3797 m). Zła pogoda nadal uniemożliwia użycie śmigłowca ratowniczego - informuje agencja APA.

- Bomba wybuchła we wtorek w ambasadzie Szwajcarii w Atenach. Na szczęście nie było ofiar. Także wybuch w ambasadzie Rosji nie spowodował ofiar. Celem zamachów bombowych były też inne ambasady. W tej sytuacji ambasada RP podjęła dodatkowe środki ostrożności.

- Nowy szef brytyjskiego sztabu gen. David Richards powiedział we wtorek w wywiadzie dla BBC, że W. Brytania nie powinna wysyłać sił zbrojnych do Jemenu, mimo iż uznał ten kraj za "wylęgarnię dżihadystów Al-Kaidy".

d2emy1g

- Parlament Kosowa przyjął we wtorek zdecydowaną większością głosów wotum nieufności wobec rządu. Zgodnie z konstytucją w tej sytuacji nowe wybory parlamentarne powinny się odbyć w ciągu 45 dni.

- Grecka policja sprawdza dwa podejrzane pakunki znalezione we wtorek w terminalu towarowym lotniska w Atenach.

- Co najmniej 35 osób zginęło w serii 10 eksplozji, do których doszło we wtorek wieczorem w zamieszkanych w większości przez szyitów dzielnicach Bagdadu - poinformowały źródła medyczne i iracka policja.(PAP)

zdz/

d2emy1g

Podziel się opinią

Share
d2emy1g
d2emy1g