02.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Zaplanowany na maj w Madrycie szczyt UE-USA w ogóle się nie odbędzie - powiedziały PAP we wtorek źródła w hiszpańskiej prezydencji. W poniedziałek Waszyngton ogłosił, że prezydent Barack Obama nie będzie uczestniczył w madryckim spotkaniu. To cios dla starań UE, by być traktowaną poważnie jako jednolita siła w stosunkach międzynarodowych - ocenia dziennik "Financial Times" i dyplomaci w Brukseli.
- Pięciu szpiegów rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB)
wpadło w ręce funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Zatrzymano ich, gdy przejmowali materiały, stanowiące tajemnicę państwową w dziedzinie obronności - poinformował we wtorek szef SBU Wałentyn Naływajczenko. Rosjanie wpadli w ręce Ukraińców 27 stycznia w obwodzie odeskim na południu kraju. SBU schwytała najpierw na gorącym uczynku oficera FSB, który odbierał tajne materiały od obywatela Ukrainy, potem aresztowała asystujących mu kolejnych trzech oficerów FSB i żołnierza wojsk rosyjskich, stacjonujących w mołdawskim Naddniestrzu.
- Oenzetowski Fundusz Pomocy Dzieciom (UNICEF) poinformował we wtorek o rozpoczęciu na Haiti akcji szczepień przeciwko odrze, dyfterytowi, tężcowi i kokluszowi. Łącznie planuje się zaszczepienie 700 tys. dzieci. UNICEF podkreśla, że zwłaszcza w przypadku małych dzieci (w wieku poniżej pięciu lat), często niedożywionych, wymienione choroby stanowią śmiertelne zagrożenie.
- Co najmniej 482 tysiące osób opuściło po trzęsieniu ziemi z 12 stycznia stolicę Haiti Port-au-Prince i przeniosło się głównie do rodzin na wieś - poinformowało we wtorek biuro koordynacji spraw humanitarnych ONZ. Według danych Misji Stabilizacyjnej Narodów Zjednoczonych na Haiti, populacja w departamentach na południu kraju - Grande Anse, Nippes i Północnym - zwiększyła się o 15-20 procent. W departamentach tych natychmiast wzrosły ceny podstawowych produktów żywnościowych.
- Pożar spowodowany eksplozją w fabryce rosyjskiego giganta aluminiowego Rusal, należącego do oligarchy Olega Deripaski, spowodował we wtorek śmierć jednej osoby - poinformował koncern.
- Prezydenci Rosji i USA mogą w marcu lub kwietniu podpisać nowy traktat o redukcji strategicznych zbrojeń nuklearnych dla zastąpienia dotychczasowego układu START, którego obowiązywanie wygasło pod koniec ubiegłego roku - poinformował we wtorek Reuters, cytując wypowiedź szefa rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Nikołaja Patruszewa dla agencji Interfax.
- Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Dumy Państwowej, izby niższej rosyjskiego parlamentu, Leonid Słucki uznał we wtorek za "nielogiczną" propozycję, by Rosja wycofała broń jądrową z rejonów graniczących z Unią Europejską.
- Zadłużenie Gazpromu według stanu z 1 października 2009 roku wynosiło 1,762 bln rubli, czyli 58,38 mld dolarów - informuje we wtorek dziennik "Wiedomosti", powołując się na raport finansowy koncernu za III kwartał ubiegłego roku.
- Posłanka Ludowej Partii Liberałów (FP) Brigitta Ohlsson będzie nową minister ds. europejskich w rządzie Szwecji - poinformowano we wtorek na konferencji w Sztokholmie. W powołaniu na to stanowisko pomogli jej internauci, którzy poprzez portale społecznościowe wywarli presję na szefa partii oraz premiera.
- Gruziński prezydent Micheil Saakaszwili oskarżył we wtorek największego w Europie operatora telekomunikacyjnego Eutelsat, który wstrzymał przekaz programu rosyjskojęzycznej telewizji gruzińskiej na Kaukazie, o stworzenie "niebezpiecznego precedensu w kwestii cenzury politycznej". "Taki precedens kapitulacji wobec (rosyjskiego koncernu) Gazpromu jest groźny dla europejskiej demokracji" - dodał.
- Lekarze, przedstawiciele władz lokalnych i mieszkańcy miasta Lewski w północnej Bułgarii protestowali na wiecu we wtorek przeciw planom zamknięcia miejscowego szpitala - poinformowało radio publiczne. W poniedziałek analogiczne protesty, którym towarzyszyły próby blokowania dróg, odbyły się w trzech innych miastach.
- Niemieckie miasta i gminy spodziewają się w tym roku łącznego deficytu swych budżetów na poziomie 12 mld euro, czyli o blisko 50 procent wyższego niż w rekordowym dotąd pod tym względem roku 2003 - poinformowała we wtorek w Berlinie przewodnicząca sejmiku niemieckich miast, chadecka nadburmistrz Frankfurtu nad Menem Petra Roth.
- Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble poinformował we wtorek, że dał zielone światło na zakup płyty CD ze skradzionymi danymi domniemanych niemieckich oszustów podatkowych. Informator, który zaoferował niemieckim władzom płytę CD z informacjami o szwajcarskich kontach około 1500 osób, zażądał za swe usługi 2,5 mln euro. Eksperci szacują, że niemiecki fiskus mógłby dzięki tym danym odzyskać nawet 100 mln euro należnych podatków.
- Wtorkowy wybuch na torach kolejowych na przedmieściach Petersburga, w wyniku którego jedna osoba została ranna, był wynikiem wybuchu bomby - poinformowały władze rosyjskie. Bomba eksplodowała pod lokomotywą bez wagonów. Obrażenia odniósł znajdujacy się w środku mechanik. Wybuch zniszczył tory na odcinku mniej więcej jednego metra.
- USA będą "całkowicie odpowiedzialne" za wpływ sprzedaży broni Tajwanowi na dwustronną współpracę dotyczącą "wielkich spraw międzynarodowych i regionalnych" - uprzedziła we wtorek rzeczniczka chińskiego MSZ. Stany Zjednoczone zamierzają sprzedać Tajwanowi broń o wartości 5,4 mld dolarów.
- Władze Chin ostrzegły we wtorek prezydenta USA Baracka Obamę, że spotkaniem z przywódcą duchowym Tybetu dalajlamą podważy zaufanie między Chinami i USA, nadwerężone już przez sprzedaż amerykańskiej broni Tajwanowi - informuje Reuters. Rząd tybetański na uchodźstwie odrzucił te ostrzeżenia.
- Na tle innych Europejczyków Polacy wypadają na dość zadowolonych z życia i mniej zaniepokojonych jeżeli chodzi o sytuację gospodarczą i społeczną w przyszłości, a zwłaszcza w kwestii zatrudnienia - wynika z opublikowanego we wtorek Eurobarometru o "społecznym klimacie", przeprowadzanego między majem a czerwcem ubiegłego roku.
- Przed nami jeszcze sześć tygodni zimowej pogody - taką prognozą rozczarował we wtorek tysiące Amerykanów najsłynniejszy świstak na świecie Phil z Punxsutawney w Pensylwanii. W "Dzień świstaka" Phil wyszedł ze swojej norki o godz. 7.22 czasu miejscowego (13.22 czasu polskiego) i zobaczył swój cień. Obserwowało go prawie 17 tys. ludzi, którzy czekając na prognozę marzli na 9-stopniowym mrozie.
- Film "Królik po berlińsku" w reżyserii Bartka Konopki otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny. Nominacje do tegorocznych nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej ogłoszono we wtorek w Los Angeles. W kategorii najlepszy film pełnometrażowy do statuetki nominowano m.in. zrealizowany przy użyciu najnowocześniejszych technologii widowiskowy, baśniowy "Avatar" Jamesa Camerona oraz wyprodukowany przez Petera Jacksona, a wyreżyserowany przez Neilla Blomkampa "Dystrykt 9" - o przedstawicielach obcej cywilizacji przybywających na Ziemię. (PAP)
amp/ asa/