Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 20 grudnia, 20.00
...
20.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Iran ponowił zaproszenie dla inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), by odwiedzili ten kraj "w celu rozwiązania problemów" - oznajmił we wtorek ambasador Iranu przy MAEA Ali Asghar Soltanieh.
- Szef Ligi Arabskiej Nabil al-Arabi powiedział we wtorek, że obserwatorzy znajdą się w Syrii przed końcem grudnia. Będą musieli ocenić, czy władze w Damaszku stosują się do planu Ligi, która domaga się położenia końca krwawemu tłumieniu protestów w Syrii.
- Hiszpański parlament zatwierdził we wtorek lidera Partii Ludowej (PP) Mariano Rajoya na stanowisku szefa rządu, które ma piastować przez cztery lata. 56-letni Rajoy, którego ugrupowanie odniosło zwycięstwo w ostatnich wyborach, zostanie zaprzysiężony w środę.
- Parlament Węgier przyjął we wtorek budżet na 2012 rok przewidujący nowe posunięcia oszczędnościowe, w sytuacji gdy kraj chce negocjować z Międzynarodowym Funduszem Walutowym pomoc antykryzysową.
- Komisja Europejska, podobnie jak EBC, jest zaniepokojona, że nowymi przepisami rząd Węgier chce ograniczyć niezależność swojego banku centralnego. Przewodniczący KE wysłał w tej sprawie list do premiera Viktora Orbana radząc mu wycofanie projektu z parlamentu.
- KE zaproponowała we wtorek przeznaczenie do 2013 r. 4 mln euro na to, by ułatwić młodzieży znalezienie pracy w ciągu 4 miesięcy po opuszczeniu szkoły. Na walkę z bezrobociem młodych KE chce przeznaczyć niewykorzystane 30 mld euro z unijnej polityki spójności.
- Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się we wtorek w Pekinie z przewodniczącym ChRL Hu Jintao. Szefowie państw podpisali wspólne oświadczenie o strategicznym partnerstwie między obu krajami.
- Już piąty dzień trwa na wielu francuskich lotniskach ogólnokrajowy strajk agentów ochrony. Protest powoduje długie kolejki do odprawy na paryskim terminalu w Roissy i opóźnienia rejsów w Lyonie. We wtorek nie przewiduje się anulowania lotów.
- Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko wezwała ugrupowania opozycyjne do zjednoczenia sił przed zaplanowanymi na jesień 2012 roku wyborami parlamentarnymi. Apel skazanej na siedem lat więzienia opozycjonistki opublikowano we wtorek na jej stronie internetowej.
- Zapadły pierwsze wyroki w sprawach osób zatrzymanych w poniedziałek w Mińsku podczas próby uczczenia rocznicy rozpędzenia protestu po wyborach prezydenckich na Białorusi z 2010 r. Dziewięć osób skazano we wtorek na 3-12 dni aresztu.
- Władze nie zezwoliły szefowi Centrum Praw Człowieka "Wiasna" Alesiowi Bialackiemu, który odbywa karę 4,5 lat kolonii karnej, na spotkanie z umierającym ojcem - poinformowała we wtorek żona Bialackiego, Natalla Pinczuk.
- Czeska Izba Poselska uczciła we wtorek pamięć zmarłego w niedzielę prezydenta Czech Vaclava Havla minutą ciszy; posłowie wysłuchali fragmentów jego przemówień. Vaclav Havel zmarł w niedzielę w wieku 75 lat w swym wiejskim domu w Hradeczku, na pogórzu Karkonoszy. Bezpośrednią przyczyną zgonu była niewydolność układu krążenia.
- Odwiedzający przed Bożym Narodzeniem żołnierzy w Afganistanie brytyjski premier David Cameron zasygnalizował we wtorek, że jest za większym wycofaniem wojsk brytyjskich w 2013 r., a nie bezpośrednio przed wyznaczonym na schyłek 2014 zakończeniem operacji bojowych.
- Kilka tysięcy ludzi zgromadziło się we wtorek w Liege, by uczcić pamięć osób, które dokładnie tydzień temu zginęły w strzelaninie na głównym placu miasta. W uroczystości uczestniczyli m.in. następca belgijskiego tronu książę Filip oraz premier Elio Di Rupo.
- Rząd Korei Południowej złożył we wtorek obywatelom Korei Północnej kondolencje po śmierci Kim Dzong Ila. Seul nie wyśle jednak oficjalnej delegacji na pogrzeb północnokoreańskiego przywódcy, który odbędzie się 28 grudnia w Phenianie. O śmierci 69-letniego dyktatora poinformowały w poniedziałek oficjalne media. Zmarł w sobotę, 17 grudnia, w rezultacie rozległego zawału serca w czasie podróży pociągiem po kraju.
- Joseph Kabila, który wygrał listopadowe wybory prezydenckie w Demokratycznej Republice Konga, został we wtorek zaprzysiężony na najwyższy urząd w państwie. Jego główny rywal Etienne Tshisekedi zapowiada złożenie przysięgi prezydenckiej w najbliższy piątek.
- KE zakazała we wtorek eksportu i importu pałek policyjnych oraz rozszerzyła listę towarów, których eksport podlega kontroli, o niektóre środki znieczulające. Chodzi o to, by sprzęt produkowany w UE nie był stosowany do represji czy wykonywania wyroków śmierci.
- Około 40 osób, w większości dziennikarzy, zatrzymała we wtorek turecka policja pod zarzutem powiązań z organizacją, która rzekomo sprzyja separatystycznemu ugrupowaniu Partia Pracujących Kurdystanu (PKK). Zatrzymania to część toczącego się od 2 lat śledztwa.
- Na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania wydanego przez sąd w Wielkiej Brytanii policja zatrzymała w Lublinie rodzeństwo oskarżone o napaść na brytyjskiego funkcjonariusza w Manchesterze.
- Odnalazły się trzy feministki z ukraińskiego ruchu Femen, które zaginęły w poniedziałek na Białorusi, po akcji przeprowadzonej przy gmachu KGB w Mińsku - poinformowała we wtorek za pośrednictwem Facebooka działaczka organizacji, Ołeksandra Szewczenko.
- Pomnik niedźwiedzia Wojtka, żywej maskotki żołnierzy 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii w II Korpusie generała Władysława Andersa, być może stanie w Edynburgu na placu Picardy Place przed katolicką katedrą pw. Najświętszej Maryi Panny. (PAP)
amp/ jtt/