20.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- W większej części Europy we wtorek nadal obowiązuje zakaz lotów z powodu pyłów wulkanicznych znad Islandii, ale część ograniczeń złagodzono - informuje agencja Reutera, opisując stan na godz. 13.15 czasu polskiego.
- Blisko połowa lotów, przewidzianych na wtorek w Europie, powinna się odbyć, co oznacza wyraźną poprawę sytuacji w ruchu powietrznym w porównaniu z minionymi dniami - poinformowała Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej, Eurocontrol.
- Pył wulkaniczny "nie ma obecnie żadnego wpływu na zdrowie" - oświadczył na wtorkowej konferencji prasowej Carlos Dora ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Dodał, że pył może być mniej szkodliwy niż zanieczyszczenia pochodzące z fabryk lub ze spalin.
- Władze Chin poinformowały we wtorek, że środa będzie dniem żałoby narodowej po ofiarach zeszłotygodniowego trzęsienia ziemi. Wstrząsy w prowincji Quinghai - według najnowszego oficjalnego bilansu - spowodowały śmierć 2 039 ludzi. Rannych jest 12 315 osób, w tym 1 134 poważnie. 195 ludzi uznaje się wciąż za zaginionych. Trzęsienie ziemi na Wyżynie Tybetańskiej z ubiegłej środy było najsilniejsze od maja 2008 roku. Wtedy po wstrząsach w Syczuanie zginęło 87 tys. ludzi.
- Rządząca w Wielkiej Brytanii Partia Pracy premiera Gordona Browna spadła na trzecie miejsce w dwóch sondażach opublikowanych we wtorek przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na 6 maja. Na drugie miejsce, za konserwatystami, wskoczyli Liberalni Demokraci.
- Pemier Rosji Władimir Putin powiedział we wtorek , że recesja w kraju się zakończyła, zapowiedział reformy, m. in. w dziedzinie ochrony zdrowia, i walkę z biurokracją.
- Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka powiedział we wtorek, że były prezydent Kirgistanu Kurmanbek Bakijew znajduje się w Mińsku. Bakijew odleciał w ubiegłym tygodniu z Kirgistanu, gdzie wcześniej doszło do antyprezydenckich demonstracji, i gdzie siłą próbowano je stłumić. Zginęło ponad 80 osób. Władzę przejął rząd tymczasowy.
- Prom kosmiczny Discovery we wtorek wylądował bezpiecznie w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie. Celem 15-dniowej misji wahadłowca było dostarczenie zapasów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
- W proteście przeciw planowanemu zamknięciu zakładów Opla w Antwerpii tamtejsi pracownicy porzucili we wtorek pracę. Taśmy produkcyjne stanęły o godz. 6.30 - informuje agencja Belga. Opel poinformował poprzedniego dnia, że zapadła decyzja o pozbyciu się zakładów w Antwerpii. Kierownictwo i związki zawodowe uzgodniły już plan odpraw i innych świadczeń dla 2560 pracowników, ale ci nie wyrazili jeszcze zgody. Wtorkowym strajkiem chcą zwrócić uwagę na swą niepewną przyszłość.
- Jedna trzecia amerykańskich nastolatków mających telefony komórkowe wysyła ponad 100 SMS-ów dziennie, a wiadomości tekstowe stały się najpopularniejszą formą komunikacji wśród młodzieży - wynika z sondażu przeprowadzonego przez ośrodek Pew Research Center. (PAP)
amp/ jtt/