Trwa ładowanie...
d4d43i6

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 22 czerwca, 20.00

...
Share
d4d43i6

22.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka polecił rządowi wstrzymać tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Białorusi. Ocenił przy tym, że konflikt gazowy przeradza się w gazową wojnę między Gazpromem i Białorusią.

- Rosyjski koncern Gazprom ograniczył dostawy gazu na Białoruś o 30 proc. od godz. 10 czasu moskiewskiego (8 czasu polskiego) - poinformował prezes Gazpromu Aleksiej Miller.

d4d43i6

- Komisja Europejska ponownie zaapelowała we wtorek do Białorusi i Rosji, by dotrzymały swych "zobowiązań kontraktowych" w związku z ostatnim sporem gazowo-cenowym na linii Moskwa-Mińsk. Zdaniem KE, potencjalnie zagrożonych jest 6,25 proc. konsumpcji gazu w UE.

- Niemiecki minister gospodarki Rainer Bruederle wezwał we wtorek Rosję i Białoruś do szybkiego rozwiązania sporu o tranzyt gazu. Poinformował też, że nie spodziewa się obecnie znacznych zakłóceń w dostawach gazu do Niemiec.

- Niemiecka Bundeswehra rozważa znaczną redukcję liczebności z 250 tys. żołnierzy do 150 tys. - poinformował we wtorek dziennik "Die Welt". Rzecznik resortu obrony oświadczył jedynie, że analizowane są różne modele oszczędności w wojsku.

- W trzy miesiące po rozpoczęciu budowy Gazociągu Północnego z Rosji od Niemiec po dnie Bałtyku ułożona jest już jedna szósta jego liczącej 1200 kilometrów długości - poinformował we wtorek rzecznik konsorcjum inwestycyjnego Nord Stream Steffen Ebert.

d4d43i6

- W ramach zabiegów o redukcję deficytu wydatków publicznych brytyjski minister finansów George Osborne ogłosił cięcia świadczeń socjalnych, a także nowe podatki, w tym wyższą stawkę VAT. Zmniejszą się też wydatki rządu.

- Większością 115 do 56 głosów jednoizbowy parlament Finlandii zatwierdził we wtorek objęcie urzędu premiera przez przywódczynię Partii Centrum Mari Kiviniemi. Poprzedni szef rządu Matti Vanhanen ustąpił w piątek. Zapowiedział to jeszcze pod koniec ubiegłego roku, podając jako powód względy zdrowotne. Centrum jest najsilniejszym ugrupowaniem czteropartyjnej koalicji rządowej.

- Minister elektryfikacji Karim Wahid al-Hasan podał się do dymisji po kryzysie wywołanym protestami przeciwko racjonowaniu prądu - poinformował we wtorek oficjalny dziennik iracki "Al-Sabah".

- Do 214 wzrosła liczba starć między Kirgizami i Uzbekami na południu Kirgistanu - poinformowało we wtorek kirgiskie Ministerstwo Zdrowia.

d4d43i6

- Sześć osób zginęło, a 12 zostało rannych we wtorek w zamachu bombowym na trzy autobusy wiozące wojskowych w Stambule - poinformowały tureckie media. Do zamachu przyznała się radykalna grupa kurdyjska.

- Około 50 osób zginęło nocy z poniedziałku na wtorek w katastrofie kolejowej, do której doszło na południu Republiki Konga - poinformowała agencja Reutera, powołując się na źródło w kolejach w tym kraju.

- Co najmniej 18 ludzi zginęło, a 20 zostało rannych, kiedy na południu Indii rozpędzona ciężarówka wjechała w dwa traktory ciągnące przyczepy z gośćmi jadącymi na wesele - poinformowała we wtorek policja. Wśród zabitych jest pan młody. Panna młoda została ciężko ranna.

- Ulewne deszcze padające od trzech dni w Bośni i Hercegowinie spowodowały we wtorek zalanie budynków i zablokowanie dróg w miastach i wsiach w północnej części kraju.

d4d43i6

- Ofiary nadużyć na tle seksualnym ze strony austriackich księży domagają się od Kościoła katolickiego w Austrii odszkodowań w wysokości od 15 tysięcy do 130 tysięcy euro każda. Ofiary molestowania seksualnego chcą również, by Kościół zapłacił im za terapię. Żądania znalazły się w opublikowanym we wtorek liście prawnika Wernera Schostala do sześciu z dziewięciu austriackich diecezji, którym dano 10 dni na uregulowanie sprawy.

- ONZ zgodziła się na stopniowe skreślanie talibów z czarnej listy członków organizacji terrorystycznych - poinformowała we wtorek kancelaria prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja.

- Na platformie wydobywczej na Morzu Czerwonym doszło do wycieku ropy naftowej, której plama dotarła w rejon znanej miejscowości wypoczynkowej Hurghada - poinformowały we wtorek egipskie media.

- Dowódca sił NATO i USA w Afganistanie generał Stanley McChrystal został wezwany do Białego Domu, by wytłumaczyć się z wypowiedzi dla magazynu "Rolling Stone", w których drwi m.in. wiceprezydenta USA Joe Bidena. McChrystal wystosował już przeprosiny.

d4d43i6

- Dyrektor Biura Zarządzania i Budżetu w Białym Domu Peter Orszag w najbliższych tygodniach odejdzie ze stanowiska po niecałym półtora roku urzędowania - poinformowały we wtorek media w USA. Będzie to pierwsza dymisja członka gabinetu prezydenta Baracka Obamy.

- Kryzys gospodarczy spowodował, że w Hiszpanii rodzi się mniej dzieci - poinformował we wtorek tamtejszy urząd statystyczny (INE). W 2009 roku zanotowano 10,73 urodzeń na 1000 mieszkańców. Spadek liczby urodzeń wystąpił po raz pierwszy od 10 lat.

- Najstarsze na świecie portrety apostołów Piotra, Pawła, Andrzeja i Jana znaleźli archeolodzy w rzymskich katakumbach świętej Tekli. Wyniki swych prac przedstawili we wtorek na konferencji prasowej w Watykanie. Według kierującego pracami archeologicznymi w pobliżu bazyliki świętego Pawła za Murami Fabrizio Viscontiego wizerunki świętych apostołów pochodzą z IV wieku.

- Mimo kryzysu gospodarczego Włosi są w europejskiej czołówce pod względem liczby osób, które wyjadą na wakacje - wynika z przedstawionego we wtorek sondażu. Na urlop wybiera się ponad dwie trzecie mieszkańców Italii.

- Prawie tonę kokainy przejęli brazylijscy celnicy w porcie Santos na południowym wschodzie kraju. Narkotyki były ukryte w dwóch kontenerach z jabłkami, znajdujących się na pokładzie statku. (PAP)

amp/ asa/

d4d43i6

Podziel się opinią

Share
d4d43i6
d4d43i6