Trwa ładowanie...
d3re2zm

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 22 marca, 20.00

...

d3re2zm
d3re2zm

22.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Stany Zjednoczone, Francja i Wielka Brytania porozumiały się w sprawie przywódczej roli NATO w operacji w Libii - poinformował we wtorek Biały Dom.

- Francja zaproponowała partnerom z koalicji prowadzącej operację w Libii spotkanie w najbliższych dniach w celu przedyskutowania dalszych działań - poinformował we wtorek francuski minister spraw zagranicznych Alain Juppe.

- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wyraził we wtorek zaniepokojenie z powodu tego, jak wykonywana jest rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Libią.

d3re2zm

- Libijski przywódca Muammar Kadafi i jego reżim wciąż nie stosują się do rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nakazującej zaprzestanie ataków na cywilów - powiedział we wtorek wysoki rangą przedstawiciel dowództwa sił zbrojnych USA.

- Oenzetowska Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej wyraziła we wtorek zaniepokojenie tym, że nie otrzymała z Japonii niektórych informacji na temat uszkodzonej przez trzęsienie ziemi i falę tsunami elektrowni atomowej Fukushima I.

- Niemiecki rząd powierzył dwóm komisjom dokonanie oceny bezpieczeństwa 17 niemieckich elektrowni atomowych - poinformowała we wtorek kanclerz Angela Merkel. Jej zdaniem możliwe jest, że reaktory będą pracować krócej, niż wcześniej planowano.

- Do wszystkich sześciu reaktorów japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I doprowadzono zewnętrzne zasilanie w energię elektryczną, mające umożliwić ponowne uruchomienie układów chłodzenia reaktorów - informuje we wtorek agencja Kyodo.

d3re2zm

- Białoruś w odpowiedzi na sankcje UE i USA przygotowała listę osób, którym zakazany został wjazd na jej terytorium, umieszczając na niej osoby, które podejmują destrukcyjne działania wobec tego kraju - oświadczyło we wtorek MSZ w Mińsku.

- Proces lidera opozycyjnej białoruskiej organizacji młodzieżowej Młody Front Źmiciera Daszkiewicza i działacza tej organizacji Eduarda Łobaua rozpoczął się we wtorek w Mińsku. Są oskarżeni o "szczególnie złośliwe chuligaństwo"; grozi za to 3-10 lat więzienia. Obaj zostali zatrzymani w Mińsku 18 grudnia ub. roku, w przeddzień wyborów prezydenckich. Milicja twierdzi, że pobili, używając łomu, dwóch ludzi. Według przyjaciół Daszkiewicza został on zabrany do samochodu przez nieznanych ludzi, gdy wyszedł z mieszkania wyrzucić śmieci. Wcześniej, w dniach przed wyborami lider Młodego Frontu był zatrzymywany dwukrotnie.

- W Mińsku ruszył we wtorek kolejny proces uczestnika opozycyjnej demonstracji w Mińsku w wieczór po wyborach prezydenckich 19 grudnia 2010 roku. 20-letni Mikita Lichawid, działacz opozycyjnego Ruchu "O Wolność" jest oskarżony o udział w masowych zamieszkach.

d3re2zm

- Wsparcie integracyjnych dążeń Ukrainy oraz zapewnienie realizacji praw i potrzeb mniejszości narodowych zadeklarowali we wspólnym oświadczeniu uczestnicy Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP, Sejmu Litwy oraz Rady Najwyższej Ukrainy. We wtorkowych obradach Zgromadzenia Parlamentarnego w Kijowie wzięli udział przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyr Łytwyn, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, przewodnicząca Sejmu Republiki Litewskiej Irena Degutiene, a także przedstawiciele rządów, politolodzy i eksperci.

- Ukraińska prokuratura wszczęła we wtorek śledztwo przeciwko byłemu prezydentowi Leonidowi Kuczmie w związku z podejrzeniem o udział w zamordowaniu w 2000 roku niezależnego dziennikarza Georgija Gongadzego. Kuczmie zakazano opuszczania kraju.

- Były prezydent Izraela Mosze Kacaw został we wtorek skazany na siedem lat więzienia za dwukrotny gwałt i inne przestępstwa seksualne, a także za wywieranie nacisków na oskarżające go ofiary i świadków oraz utrudnianie pracy wymiaru sprawiedliwości. 65-letni Kacaw, który był prezydentem w latach 2000-2007, konsekwentnie zaprzeczał oskarżeniom o gwałt, molestowanie seksualne i nękanie, wniesionym przez trzy byłe współpracownice. Oskarżenia dotyczyły zarówno okresu, gdy był prezydentem, jak i wcześniejszego, kiedy kierował resortem turystyki.

d3re2zm

- Monachijska prokuratura zażądała we wtorek kary sześciu lat więzienia dla domniemanego byłego strażnika w hitlerowskim obozie zagłady Sobibór Johna Demjaniuka, który oskarżony jest o pomoc w zamordowaniu prawie 28 tysięcy Żydów w czasie II wojny światowej.

- Libijska armia zatrzymała w sobotę 19 marca w Tobruku trzech zagranicznych dziennikarzy, w tym dwóch z agencji AFP - poinformowała we wtorek ta francuska agencja, powołując się na ich kierowcę. Wśród zatrzymanych jest również fotoreporter agencji Getty Images.

- NATO przystąpi wkrótce do kontrolowania statków, płynących do Libii, egzekwując embargo na dostawy broni do tego kraju. Ambasadorowie państw Sojuszu Północnoatlantyckiego porozumieli się w tej sprawie we wtorek w Brukseli - informują koła dyplomatyczne.

d3re2zm

- Rząd Hiszpanii zakłada, że międzynarodowa operacja w Libii może potrwać od miesiąca do trzech miesięcy. Premier Jose Luis Rodriguez Zapatero zwrócił się we wtorek do parlamentu o zaakceptowanie udziału sił hiszpańskich w tej operacji.

- Ponad 60 proc. Szwedów opowiada się za udziałem wojskowym Szwecji w koalicji antylibijskiej, a blisko 90 proc - za interwencją międzynarodową - wynika z sondażu przeprowadzonego w internecie i opublikowanego we wtorek w dzienniku "Expressen".

- Sytuacja w Afryce Północnej i Afganistanie, budowa europejskiego systemu obrony przeciwrakietowej oraz problemy współpracy między resortami obrony Rosji i USA były we wtorek głównymi tematami rozmów ich szefów, Anatolija Sierdiukowa i Roberta Gatesa w Moskwie. Ministrowie obrony dwóch krajów rozmawiali też o realizacji rosyjsko-amerykańskiego traktatu o redukcji strategicznych broni ofensywnych i o podjęciu rozmów na temat taktycznej broni jądrowej.

d3re2zm

- Prezydent Hamid Karzaj oświadczył we wtorek, że afgańskie służby bezpieczeństwa od lipca przejmą obowiązki od sił ISAF w siedmiu regionach kraju. To pierwszy krok do przekazania armii i policji odpowiedzialności za bezpieczeństwo w całym kraju do końca 2014 r.

- Prezydent Jemenu Ali Abd Allah Salah zapowiedział, że ustąpi z urzędu po wyborach parlamentarnych, które odbędą się do stycznia 2012 roku. Jak poinformował doradca prezydenta, szef państwa nie chce przekazać władzy, nie wiedząc kto będzie jego następcą. Opozycja odrzuciła już ofertę Salaha.

- Ambasadorowie Jemenu w Pakistanie, Katarze, Omanie i Hiszpanii przyłączyli się do przeciwników rządzącego krajem od ponad 30 lat prezydenta Alego Abd Allaha Salaha - poinformowali w komunikacie cytowanym w wtorek przez dubajski dziennik "Gulf News".

- Minister spraw wewnętrznych Włoch Roberto Maroni ogłosił we wtorek, że poszczególne regiony, prowincje i gminy kraju zgodziły się przyjąć 50 tysięcy uchodźców; tylu właśnie może przybyć w najbliższym czasie z północnej Afryki.

- Samoloty pokładowe francuskiego lotniskowca atomowego Charles de Gaulle weszły we wtorek do akcji nad Libią - poinformował we wtorek w Paryżu rzecznik francuskich sił zbrojnych.

- Petycja Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010 z apelem, by UE zaangażowała się w śledztwo ws. przyczyn katastrofy smoleńskiej jeszcze nie dotarła do europarlamentu - poinformował we wtorek PAP serwis prasowy. Jak dotrze, to PE najpierw zbada, czy petycja jest dopuszczalna.

- Nie przeżył żaden z 43 górników uwięzionych w kopalni węgla kamiennego na południowym zachodzie Pakistanu, w której w niedzielę doszło do wybuchu metanu - poinformowała we worek agencja AFP powołując się na miejscowe władze. Z kolei Associated Press podaje, że uratowano 9 ludzi. Jednak również ona podaje, że liczba ofiar śmiertelnych wyniosła 43.

- Amerykański samolot myśliwski F-15E rozbił się w poniedziałek późnym wieczorem na południowy zachód od Bengazi w Libii. Obaj piloci są bezpieczni i znajdują się w amerykańskich rękach - informuje agencja AP.

amp/

d3re2zm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3re2zm