Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 24 kwietnia, 20.00
...
24.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Rządząca Egiptem Najwyższa Rada Wojskowa zatwierdziła ustawę zakazującą kandydowania w wyborach przedstawicielom obalonego reżimu - podał we wtorek dziennik "Al-Ahram". Oznacza to, że z wyborów prezydenckich zostanie wykluczony były premier Ahmed Szafik. Według gazety ustawa została już opublikowana w dzienniku ustaw. Obowiązuje ona od wtorku.
- Prezydent Mołdawii Nicolae Timofti odmówił we wtorek podpisania ustawy, dopuszczającej chemiczne kastrowanie cudzoziemców, skazanych za seksualne wykorzystywanie dzieci.
- Węgierski premier Viktor Orban wyraził we wtorek przekonanie, że przeszkody dla wznowienia negocjacji z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie pomocy finansowej dla Węgier zostały "praktycznie usunięte" - podała węgierska agencja MTI.
- Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso wyraził we wtorek zadowolenie z deklaracji premiera Węgier Viktora Orbana na temat działań, które zapewnią niezależność banku centralnego tego kraju - ogłosiła KE po nieformalnym spotkaniu polityków w Brukseli.
- Po rozpadzie centroprawicowej koalicji parlamentarnej Czechy czeka w piątek głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Petra Neczasa. Partia Sprawy Publiczne (VV), wbrew umowie z pozostałymi ugrupowaniami centroprawicy, zdecydowała się przejść do opozycji już we wtorek.
- Premier Holandii Mark Rutte zwrócił się we wtorek do opozycji o pomoc w uchwaleniu cięć, które mają zredukować wysoki deficyt budżetowy. Dzień wcześniej, po załamaniu się rozmów w tej sprawie z populistyczną partią PVV, Rutte podał się z rządem do dymisji.
- Premier Władimir Putin poinformował we wtorek, że po zaprzysiężeniu na prezydenta Federacji Rosyjskiej ustąpi z funkcji przewodniczącego partii Jedna Rosja. Na swojego następcę na tym stanowisku zaproponował odchodzącego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa.
- Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko prowadzi od 20 kwietnia strajk głodowy - poinformował we wtorek jej adwokat Serhij Własenko rozmawiając z dziennikarzami przed budynkiem kolonii karnej w Charkowie, gdzie Tymoszenko odbywa karę siedmiu lat więzienia. Własenko powiązał rozpoczęcie przez byłą premier głodówki z jej piątkowym przymusowym przewiezieniem do szpitala przez funkcjonariuszy więziennych. Tymoszenko od wielu tygodni skarży się na bóle kręgosłupa, ale nie wyraziła zgody na pobyt w ukraińskim szpitalu. Niemieccy lekarze, którzy ją badali, orzekli, że opozycjonistka musi być leczona w specjalistycznej klinice.
- Rząd Izraela zalegalizował trzy żydowskie osiedla wybudowane na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu bez pozwolenia władz izraelskich - poinformowała we wtorek w komunikacie kancelaria premiera Benjamina Netanjahu.
- Liczba zgonów z powodu odry spadła na świecie w ciągu ostatnich dziesięciu lat o trzy czwarte. Najwięcej zgonów odnotowano w Indiach i Afryce, gdzie zbyt mało dzieci jest szczepionych - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
- Tysiące mieszkańców Armenii przeszły we wtorek ulicami stolicy kraju Erywania z okazji 97. rocznicy masakry Ormian w latach 1915-1917 przez imperium osmańskie. Armenia uważa to za ludobójstwo, czemu zaprzecza Turcja. Prześladowania Ormian upamiętniane są co roku 24 kwietnia. To tego dnia w 1915 roku w Konstantynopolu aresztowano ponad 200 intelektualistów i przywódców społeczności ormiańskiej. Wydarzenie to oznaczało początek masakr i fali deportacji, trwających do 1917 roku.
- Białorusini odwiedzają we wtorek groby swoich bliskich z okazji Radunicy, dnia pamięci zmarłych, przypadającego dziewięć dni po prawosławnej Wielkanocy. Jest to święto radosne, bo żywi dzielą się tego dnia ze zmarłymi radością zmartwychwstania Chrystusa.
- Szczyt prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) - Czech, Polski, Słowacji oraz Węgier - odbędzie się w pierwszy majowy weekend w Wysokich Tatrach na Słowacji - poinformowała we wtorek kancelaria słowackiego prezydenta Ivana Gaszparovicza.(PAP)
amp/ ana/