Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 25 maja, 20.00

...

25.05.2010 | aktual.: 25.05.2010 20:38

25.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- W poniedziałek Rosja przekaże Polsce kopie danych z rejestratorów pokładowych polskiego samolotu Tu-154M, który rozbił się 10 kwietnia pod Smoleńskiem - dowiedziała się PAP we wtorek ze źródeł dyplomatycznych w Moskwie.

- Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że Polska poprosiła partnerów z UE o dalszą pomoc w ramach Europejskiego Mechanizmu Obrony Cywilnej: poza zwykłymi pompami, potrzeba 20 pomp do osadów i ścieków.

- Znaczne opady deszczu spowodowały we wtorek ogłoszenie pogotowia przeciwpowodziowego w dolnym biegu rzeki Morawy na południowym wschodzie Republiki Czeskiej - poinformowała agencja CTK.

- Konserwatywno-liberalna koalicja ogłosiła plany legislacyjne przewidujące reformę parlamentu, referendum w sprawie nowej ordynacji wyborczej i uchylenie "autorytarnego" ustawodawstwa Partii Pracy. Tradycyjnie plany przedstawiła w mowie tronowej Elżbieta II.

- Komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski może sprzeciwić się przyjęciu w środę przez Komisję Europejską propozycji, by ograniczyć unijne emisje CO2 o 30 proc. do 2020 r., zamiast uzgodnionych już 20 proc. - dowiedziała się PAP we wtorek w KE.

- Narody Zjednoczone wezwały Izrael do złagodzenia trwającej juz prawie trzy lata blokady Strefy Gazy. Faktyczne odcięcie tego palestyńskiego terytorium od świata ONZ uważa za sprzeczne z prawem międzynarodowym.

- Jeden z czołowych polityków niemieckiej chadecji, premier krajowy Hesji Roland Koch nieoczekiwanie zapowiedział we wtorek w Wiesbaden, że 31 sierpnia złoży urząd szefa rządu oraz mandat posła parlamentu krajowego.

- Szefowa unijnej dyplomacji i wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej baronessa Catherine Ashton w poniedziałek odwiedzi Polskę - powiedziała PAP we wtorek jej rzeczniczka Maja Kocijancic. Rozmowy na pewno będą dotyczyć unijnej służby dyplomatycznej.

- Tylko 13,5 proc. Polaków ma dostęp do stałego szerokopasmowego łącza internetowego; gorszy wskaźnik jest tylko w Rumunii i Bułgarii - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Komisji Europejskiej.

- Dwunastu amerykańskich senatorów powołano we wtorek do komisji, która ma sfinalizować znaczne zmiany w systemie regulacji finansowych. W skład tego gremium wszedł m.in. przewodniczący senackiej komisji ds. bankowości Christopher Dodd.

- W wyniku międzynarodowych negocjacji albańska opozycja zakończyła wielomiesięczny bojkot parlamentu, a premier Sali Berisha zgodził się na ponowne otwarcie protokołów z zeszłorocznych wyborów, ale nie urn. Na ostateczne rozwiązanie sporu Albania ma 2 tygodnie.

- 115 osób poniosło śmierć, a 21 jest uważanych za zaginione na skutek powodzi spowodowanych ulewnymi deszczami w południowych Chinach - poinformowało we wtorek Ministerstwo ds. Obywatelskich.

- Chiny i Stany Zjednoczone uzgodniły we wtorek inicjatywę mającą umożliwić 100 tys. amerykańskich studentów naukę w Chinach w ciągu 4 najbliższych lat.

- Korea Północna zapowiedziała zerwanie wszelkich kontaktów z Koreą Południową - podała we wtorek oficjalna północnokoreańska agencja KCNA, powołując się na przedstawiciela władz.

- Tajski sąd wydał we wtorek nakaz aresztowania byłego premiera Thaksina Shinawatry za "terroryzm" po niedawnych zamieszkach w kraju - poinformowało tajskie źródło oficjalne.

- Rumuńska nauczycielka, która nie chciała przyjąć do swojej klasy małej Romki, została skazana na grzywnę w wysokości 10 tys. euro - poinformowały we wtorek źródła sądowe w Krajowej, na południu Rumunii.

- Sto przypadków pedofilii wśród księży wykryto w procesach kanonicznych we Włoszech w ciągu ostatniego dziesięciolecia - poinformował we wtorek sekretarz generalny episkopatu, biskup Mariano Crociata.

- Tornada i burze, które w poniedziałek po południu przeszły nad Saksonią i Brandenburgią na wschodzie Niemiec, wyrządziły poważne szkody w wielu miejscowościach - podały we wtorek władze. W saksońskim Grossenhein zginęła sześcioletnia dziewczynka.

- Strajk personelu pokładowego British Airways dezorganizuje we wtorek, drugiego dnia pięciodniowego protestu, loty przede wszystkim na londyńskim lotnisku Heathrow, które jest jednym z najruchliwszych europejskich węzłów lotniczych.

- Rząd amerykański podniósł opłaty za wnioski o wizy do Stanów Zjednoczonych, tłumacząc to rosnącymi kosztami rozpatrywania podań o wizy.

- Kilkunastu mężczyzn uzbrojonych w pistolety, kałasznikowy i materiały wybuchowe dokonało we wtorek w biały dzień zuchwałej napaści na warsztaty złotników w Bagdadzie, zabijając 14 osób. Łupem bandytów padło złoto i gotówka - informuje irackie MSW. (PAP)

amp/ ana/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)