Trwa ładowanie...
d1mumz9

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 25 października, 20.00

...

Share
d1mumz9

25.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- KE ogłosiła strategię walki UE z narkotykami, po raz pierwszy w szerokim zakresie obejmując nią substancje psychotropowe, tzw. dopalacze, o co apelowała Polska. W 2010 r. UE zidentyfikowała rekordową liczbę 41 takich substancji. Będą nowe przepisy unijne w celu ich zwalczania.

- Strefa euro rozważa możliwość udzielenia Włochom pomocy z Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF), tak by zmniejszyć odsetki, jakie Rzym musi płacić za swe obligacje, a tym samym ograniczyć ryzyko rozlania się kryzysu zadłużenia na kolejny kraj. Informację taką podała w poniedziałek wieczorem z Brukseli agencja France-Presse; tymczasem we Włoszech nie wywołała ona żadnych reakcji ani przedstawicieli rządu, ani w prasie.

- Rządząca we Włoszech centroprawicowa koalicja znalazła się na skraju kryzysu w rezultacie głębokich różnic na tle proponowanej przez premiera Silvio Berlusconiego reformy systemu emerytalnego. Koalicyjna Liga Północna nie wyklucza upadku rządu.

d1mumz9

- W prowincji Wan na wschodzie Turcji ziemia zatrzęsła się we wtorek z siłą 5,4 w skali Richtera. Był to wstrząs wtórny po niedzielnym trzęsieniu o sile 7,2, w którym - według najnowszych danych - zginęły co najmniej 432 osoby.

- Premier Słowacji Iveta Radiczova potwierdziła we wtorek, iż nie wystartuje w wyznaczonych na marzec przyszłego roku przedterminowych wyborach parlamentarnych.

- Nowe władze libijskie chcą, żeby NATO o miesiąc przedłużyło swoją misję w Libii - powiedział we wtorek minister finansów i przemysłu naftowego, kluczowego resortu w Libii, Ali Tarhuni.

- Były libijski przywódca Muammar Kadafi został pochowany we wtorek o świcie w nieznanym miejscu - poinformowała telewizja Al-Dżazira, powołując się na źródło w Narodowej Radzie Libijskiej (NRL). Wraz z Kadafim pochowano jego syna, Mu'tasima, oraz byłego ministra obrony i dowódcę armii Abu Bakra Junisa Dżabra.

d1mumz9

- Ponad 100 osób poniosło śmierć, a około 50 odniosło obrażenia w rezultacie eksplozji zbiornika z paliwem w Syrcie, na północy Libii - poinformował we wtorek dowódca sił Narodowej Rady Libijskiej.

- Po śmierci Muammara Kadafiego Hiszpania wycofa swe siły zbrojne z działań na terytorium Libii - oświadczyła we wtorek w Madrycie minister obrony Carme Chacon.

- Jemeński prezydent Ali Abd Allah Salah i przywódca zbrojnej opozycji generał Ali Mohsen podpisali w czwartek porozumienie o zawieszeniu broni - poinformowała agencja Reuters powołując się na relacje rządowego przedstawiciela.

- NATO proponuje Rosji współpracę w kwestiach dotyczących tarczy antyrakietowej - oświadczył we wtorek przedstawiciel Sojuszu. Moskwa nalega na pisemne gwarancje, że system ten nie będzie zagrażał Rosji i ostrzega przed kolejnym wyścigiem zbrojeń.

d1mumz9

- Integracja strefy euro będzie postępowała, ale trzeba dopilnować, by w kwestii rozstrzygnięć miały coś do powiedzenia także kraje pozostające poza eurolandem, które wejdą doń w przyszłości - powiedział we wtorek PAP eurodeputowany PO Jacek Saryusz-Wolski.

- Łotewski parlament zaaprobował we wtorek na nadzwyczajnym posiedzeniu nowy rząd stosunkiem głosów 57 do 38. Jest to już trzeci rząd, którym kierować będzie Valdis Dombrovskis z centroprawicowej partii Jedność. Jest on premierem od marca 2009 roku.

- Szwajcarski koncern farmaceutyczny Novartis zmniejszy zatrudnienie o około 2 tys. ludzi, przede wszystkim w Szwajcarii i USA - poinformował we wtorek w Bazylei szef koncernu Joseph Jimenez.

- W ramach protestów przeciwko planowanym przez rząd Grecji oszczędnościom budżetowym we wtorek w Atenach ponownie zastrajkowali kierowcy autobusów miejskich oraz motorniczowie metra i tramwajów.

d1mumz9

- Premier Rosji Władimir Putin powiedział we wtorek, że cło eksportowe na rosyjskie zboże zostanie podniesione, jeśli jego eksport przekroczy 25 milionów ton w 12-miesięcznym okresie kończącym się w lipcu 2012.

- W Rosji narasta ksenofobia, która przybiera szczególnie agresywne formy w stosunku do osób pochodzących z Kaukazu - wynika z udostępnionych we wtorek rezultatów sondażu Centrum Jurija Lewady.

- Niedzielne wybory parlamentarne w Tunezji zostały zorganizowane w sposób transparentny - oceniła we wtorek misja unijnych obserwatorów, która odnotowała zaledwie drobne niedociągnięcia podczas głosowania.

- Osoby, których dobra osobiste zostały naruszone w internecie, mogą wystąpić z powództwem w kraju swego miejsca zamieszkania - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

d1mumz9

- Bilans ofiar śmiertelnych niedzielnego trzęsienia ziemi na wschodzie Turcji wzrósł do 366, a liczba rannych wynosi ponad 1300 - poinformowało we wtorek w komunikacie tureckie centrum ds. klęsk żywiołowych.

- Co dziesiąta cudzoziemka, będąca w związku małżeńskim z obywatelem Niemiec, to Polka - głosi raport na temat mieszanych małżeństw, opublikowany we wtorek przez Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) z siedzibą w Wiesbaden.

- Co dziesiąty uczeń gimnazjum we Francji skarży się, że doświadcza w szkole stałego poniżania lub dręczenia ze strony swoich rówieśników - wynika z ujawnionego we wtorek badania, przeprowadzonego na zlecenie francuskiego ministerstwa edukacji.

- Światowej sławy rumuński reżyser filmowy i teatralny Liviu Ciulei zmarł we wtorek w monachijskim szpitalu w wieku 88 lat - poinformowała agencja dpa.(PAP)

amp/ ana/

d1mumz9

Podziel się opinią

Share
d1mumz9
d1mumz9