Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 26 kwietnia, 20.00
...
26.04.2011 | aktual.: 26.04.2011 20:23
26.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Powstańcy w Misracie toczą ciężkie walki z siłami reżimowymi o tamtejszy port - informuje we wtorek Reuters, powołując się na rzecznika sił powstańczych. Po stronie powstańców jest co najmniej 3 zabitych i 10 rannych.
- Jemeńskie władze i opozycja poinformowały, że w środę w Rijadzie podpiszą porozumienie dotyczące wyjścia z kryzysu politycznego, oparte na planie państw Rady Współpracy Zatoki Perskiej. Plan przewiduje ustąpienie prezydenta Alego Abd Allaha Salaha w ciągu 30 dni.
- Terrorysta z Al-Kaidy pracował dla brytyjskiej tajnej służby wywiadowczej MI6 - pisze we wtorek "Guardian", powołując się na uzyskane dokumenty z Guantanamo - indywidualne charakterystyki 759 więźniów.
- Premier Rosji Władimir Putin ostro skrytykował we wtorek zachodnie siły za działania w Libii podkreślając, że koalicja nie ma mandatu do zabicia Muammara Kadafiego.
- Rosja będzie współpracować z Ukrainą w pokonywaniu następstw katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu, do której doszło 26 kwietnia 1986 r. - oświadczył we wtorek prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew.
- Rosja nigdy nie opuści baz wojskowych w Sewastopolu na Ukrainie - oświadczył były dowódca rosyjskiej Floty Czarnomorskiej admirał Igor Kasatonow w rozmowie z ukraińskim tygodnikiem "Ekspert", którego najnowszy numer trafił do kiosków we wtorek.
- Młodzi Rosjanie chętni do pogłębienia życia duchowego będą mogli zamienić wódkę, środki odurzające i taniec na herbatę i dyskusje o przeczytanych książkach w nocnych klubach zakładanych przez rosyjską Cerkiew - podał we wtorek Reuters za rosyjskimi mediami.
- Wielka Brytania będzie współpracować z innymi krajami w sprawie nałożenia na syryjskie władze sankcji, jeśli rząd w Damaszku wciąż będzie stosował przemoc w celu tłumienia protestów ulicznych - oświadczył we wtorek szef brytyjskiego MSZ William Hague.
- Rosnące ceny benzyny sprawiają, że Amerykanie ograniczają korzystanie z samochodów - artykułu codziennego użytku w USA - i coraz bardziej krytycznie oceniają prezydenta Obamę - wynika z najnowszego sondażu "Washington Post" i telewizji ABC News.
- Libia zwróciła się do Rosji o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z "zachodnią agresją" - poinformowała we wtorek państwowa libijska agencja prasowa Jana.
- Niech mieszkańcy Rzymu, Lacjum i Włoch zapalą wieczorem w sobotę świeczki w oknach, by "duchowo uczestniczyć" w czuwaniu modlitewnym w Wiecznym Mieście przed beatyfikacją Jana Pawła II - zaapelował ksiądz Liberio Andreatta z rzymskiego biura pielgrzymkowego.
- Do pilnowania porządku podczas ślubu wnuka Elżbiety II Williama z Kate Middleton zmobilizowano 5 tys. policjantów - poinformowała we wtorek w BBC komendantka londyńskiej policji metropolitarnej Christine Jones.
- W polityce zagranicznej prezydent Barack Obama wykazuje chwiejność, odwlekając decyzje w obliczu kryzysów tak długo, że szkodzi to interesom USA - to teza neokonserwatywnego publicysty "Washington Post", Michaela Gersona.
- Siedem osób zginęło w stanie Arkansas na skutek powodzi i tornad, które nawiedziły te obszary w ciągu kilku ostatnich dni. We wtorek władze Missouri zaczęły ewakuować około 1000 osób mieszkających wzdłuż Black River, w pobliżu miasta Poplar Bluff.
- Prezydenci Ukrainy i Rosji, Wiktor Janukowycz i Dmitrij Miedwiediew złożyli we wtorek hołd ludziom, którzy uczestniczyli w likwidacji następstw katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu, do której doszło 26 kwietnia 1986 roku. 26 kwietnia 1986 roku w wyniku wybuchu czwartego reaktora czarnobylskiej elektrowni skażeniu uległo 150 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni Ukrainy, Białorusi i Rosji. Dzień po katastrofie z okolic Czarnobyla wysiedlono 120 tys. osób. Ludzie ci już nigdy nie powrócili do swych domów. Strefa wokół Czarnobyla do dziś pozostaje zamknięta.
- Na majowym szczycie krajów G8 Rosja zaproponuje inicjatywy, które mają poprawić bezpieczeństwo nuklearne na świecie - poinformował prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew we wtorek, kiedy przypada 25. rocznica katastrofy w Czarnobylu.
- Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz odznaczył ministra spraw zagranicznych RP Radosława Sikorskiego wysokim odznaczeniem ukraińskim, Orderem Księcia Jarosława Mądrego - podała we wtorek administracja szefa państwa w Kijowie. Tego dnia na Ukrainie trwają obchody 25. rocznicy katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu, do której doszło 26 maja 1986 roku.
- Około 300 osób protestowało w Wilnie we wtorek, w 25. rocznicę katastrofy w Czarnobylu na Ukrainie, przeciwko budowie siłowni atomowych na Litwie, Białorusi i w obwodzie kaliningradzkim.
- Odbudowa japońskich miejscowości, zniszczonych 11 marca przez katastrofalne trzęsienie ziemi i falę tsunami, może potrwać dekadę - taka jest ocena rządowego panelu doradczego, powołanego z zadaniem przygotowania projektu odbudowy.
- Premier Włoch Silvio Berlusconi i prezydent Francji Nicolas Sarkozy porozumieli się we wtorek w Rzymie w sprawie konieczności wspólnego rozwiązania kryzysu powstałego w związku z masowym napływem imigrantów, a także dokonania zmian w układzie z Schengen. Obaj przywódcy postanowili wystosować list do Unii Europejskiej z apelem, by włączyła się w rozwiązanie problemu imigracji, głównie fali uciekinierów z Tunezji.
- Komisja Europejska zapowiedziała we wtorek zmiany w kodeksie dotyczącym układu z Schengen, które rozwieją wątpliwości, kiedy kraje mogą czasowo przywracać kontrole na wewnętrznych granicach w UE. To odpowiedź na francusko-włoski spór o imigrantów z Tunezji.
- Unijny urząd statystyczny Eurostat poinformował we wtorek, że deficyt budżetowy Grecji wyniósł w 2010 roku 10,5 proc. PKB, a dług publiczny 142,8 proc. PKB. Jesienią prognozowano deficyt na poziomie 9,6 proc., a KE szacowała dług publiczny na 140,2 proc.
- Chińscy planiści opublikowali we wtorek szczegółową listę gałęzi przemysłu, które będą wspierane przez rząd lub pomoc dla których będzie ograniczana. Według Reutera założenia te mogą mieć wpływ na działalność inwestycyjną w Chinach w ciągu najbliższych lat.
- Władze Iranu podniosły o 20 proc. ceny chleba. To druga podwyżka w ciągu ostatnich miesięcy, wynikająca z próby zmniejszenia dotacji rządowych do żywności i energii, gdy kraj odczuwa konsekwencje międzynarodowych sankcji ekonomicznych. Gubernator ostanu (prowincji) Teheran Nematollah Torki powiedział, że nowe ceny obowiązują od wtorku - poinformowała państwowa agencja IRNA.
- Ponad połowa Egipcjan chce anulowania traktatu pokojowego z Izraelem - wynika z najnowszego sondażu amerykańskiego Pew Research Center. Za zerwaniem układu z Izraelem z 1979 roku opowiedziało się 54 proc. ankietowanych. Jego utrzymania chce natomiast 36 proc. Egipcjan.
- Większość Egipcjan uważa, że Koran powinien być źródłem prawa - wynika z sondażu przygotowanego przez amerykański ośrodek badania opinii publicznej Pew Research Center.
- Szefowie trzech najważniejszych instytucji UE: przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek będą 1 maja na beatyfikacji Jana Pawła II w Rzymie. Informacje te PAP uzyskała od służb prasowych przewodniczących unijnych instytucji w poniedziałek.
- W czasie beatyfikacji Jana Pawła II zostanie wystawiona mała ampułka z krwią papieża - ogłosił we wtorek Watykan.
- W Sejmie Litwy zabrakło we wtorek głosów, by przyjąć rezolucję "W sprawie 220. rocznicy Konstytucji 3 Maja oraz aktu Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów". Została powołana komisja redakcyjna do dalszego opracowywania tekstu dokumentu. Przeciwko projektowi rezolucji, który zaproponował przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych Emanuelis Zingeris, głosowało 11 posłów w 141-osobowym parlamencie, 40 było za, a 53 wstrzymało się od głosu.
- Ponad 200 rolników, poszkodowanych w wyniku skażenia radioaktywnego pochodzącego z uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima I, protestowało we wtorek przed siedzibą operatora tej siłowni, firmy TEPCO, przeciwko energii atomowej.
- Afgańskie władze schwytały co najmniej 65 więźniów z grupy ok. 500, którzy uciekli w nocy z niedzieli na poniedziałek z głównego więzienia w Kandaharze na południu Afganistanu. Zdecydowana większość uciekinierów to talibowie.
- Władze Moskwy po raz pierwszy zezwoliły na zorganizowanie w mieście parady homoseksualistów; wydarzenie jest przewidziane na koniec maja - poinformował we wtorek organizator parady Nikołaj Aleksiejew, szef stowarzyszenia GayRussia.
- Do trzęsienia ziemi o sile 6,3 w skali Richtera doszło we wtorek w pobliżu miasta Cilacap w indonezyjskiej prowincji Jawa Środkowa - poinformowały miejscowe służby geologiczne, dodając, że nie ma zagrożenia tsunami. (PAP)
amp/ asa/