Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 26 lipca, 17.00

...

26.07.2011 | aktual.: 26.07.2011 17:38

26.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Rząd Kosowa zarządził w poniedziałek wieczorem rozlokowanie specjalnych jednostek policji na granicy z Serbią w celu wyegzekwowania całkowitego zakaz importu z Serbii, wprowadzonego w zeszłym tygodniu - poinformowały władze w Prisztinie.

- Serbski negocjator w rozmowach z Kosowem Borko Stefanović oskarżył Prisztinę o prowokację, jaką jest dla serbskiej ludności rozmieszczenie na północy Kosowa, gdzie większość mieszkańców to Serbowie, policji, która ma kontrolować punkty graniczne z Serbią.

- Od wtorku w Wenecji do najbardziej zazwyczaj zatłoczonych tramwajów wodnych turyści i stali mieszkańcy wchodzić będą osobnymi wejściami. Eksperyment ten postanowiono wprowadzić w związku z rekordowym napływem gości z całego świata.

- Pisarka Gisele Littman, cytowana wielokrotnie w manifeście podwójnego zamachowca z Norwegii Andersa Behringa Breivika, wyraziła w poniedziałek żal, że jej twórczość mogła być dla niego inspiracją do popełnienia zbrodni.

- Z dramatycznym apelem do Kongresu o podniesienie ustawowego limitu zadłużenia USA wystąpił prezydent Barack Obama w wygłoszonym w poniedziałek wieczorem (czasu waszyngtońskiego) przemówieniu telewizyjnym do obywateli.

- W Strefie Gazy przeprowadzono we wtorek egzekucję dwóch Palestyńczyków, uznanych za winnych współpracy z Izraelem - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rządzącego w Strefie Gazy radykalnego ruchu Hamas.

- Prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną przybył we wtorek z oficjalną wizytą do Gruzji. To kolejne państwo na trasie prezydenckiej podróży na Kaukaz Południowy. Dwudniową wizytę w Gruzji polska para prezydencka rozpoczęła od Batumi.

- Rosja chce do 2025 roku przeznaczyć dla Kaukazu Północnego niemal 4 biliony rubli (ok. 144 mld dolarów), by próbować zakończyć islamskie powstanie w tym regionie i wzmóc jego rozwój - wynika z artykułu opublikowanego we wtorek przez dziennik "Kommiersant".

- Rok po ogłoszeniu przez prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego akcji usuwania obozowisk Romów tysiące osób należących do tej mniejszości wciąż koczują we Francji w pożałowania godnych warunkach - alarmuje ujawniony we wtorek raport organizacji Lekarze Bez Granic.

- Po zamachu w Norwegii politycy niemieckiej opozycji żądają zaostrzenia walki z prawicowym ekstremizmem w Niemczech. Zdaniem socjaldemokratów należy podjąć kolejną próbę delegalizacji skrajnie prawicowej Narodowodemokratycznej Partii Niemiec (NPD).

- Wzorując się na szlakach górskich w Peru i w północnoamerykańskich Appalachach, władze Nepalu otworzyły nową trasę prowadzącą przez Himalaje. Jej przejście zajmuje około 157 dni. Nowo otwarty Wielki Szlak Himalajski (Great Himalaya Trail, GHT) ma długość 1700 km i momentami biegnie na wysokości ponad 6 tys. metrów n.p.m.

- W szpitalu w Mińsku operowany jest we wtorek uwięziony opozycjonista Źmicier Bandarenka, w którego sprawie apelowała do władz w Mińsku ambasada Polski, wskazując na obawy rodziny działacza przed ryzykowną operacją. O operacji powiadomiła żona działacza, Wolha Bandarenka.

- Prokurator generalny Portugalii Fernando Jose Pinto Monteiro poinformował we wtorek, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż czołowi politycy kraju są nielegalnie podsłuchiwani. Nie ujawnił kto za tym stoi.

- Holding Fininvest, zarządzany przez rodzinę premiera Silvio Berlusconiego, zapłacił 564 milionów euro odszkodowania włoskiej firmie CIR - poinformowano we wtorek. Wypłatę tej kwoty zasądził 9 lipca sąd apelacyjny w Mediolanie.

- 78 osób zginęło, a trzy zostały ciężko ranne w katastrofie samolotu wojskowego, który rozbił się we wtorek na południu Maroka - poinformowały marokańskie siły zbrojne.

- Europejska agencja policyjna Europol z siedzibą w Hadze chce po zamachach w Norwegii przygotować "dokładny i aktualizowany portret prawicowego ekstremizmu w Europie, a zwłaszcza w Europie Północnej" - powiedział we wtorek rzecznik Europolu Soren Pedersen. (PAP)

zdz/ ana/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)