Trwa ładowanie...
d3pqmf3

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 26 stycznia, 17.00

...

d3pqmf3
d3pqmf3

26.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy będą centralnym tematem dyskusji podczas nieformalnego szczytu UE w poniedziałek - poinformowali w czwartek w Berlinie niemiecka kanclerz Angela Merkel i premier Hiszpanii Mariano Rajoy.

- Ambasador Polski w Japonii Jadwiga Rodowicz podpisała w czwartek w siedzibie MSZ Japonii umowę ACTA o zapobieganiu handlu podróbkami. Jak poinformował PAP radca prasowy ambasady RP w Tokio Radosław Tyszkiewicz, dokument podpisali też ambasadorowie pozostałych państw UE z wyjątkiem Cypru, Estonii, Słowacji, Niemiec i Holandii. Dwa ostatnie państwa opóźniły moment podpisania z powodów proceduralnych i uczynią to w terminie późniejszym.

- Uczestniczący w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos prezydent Bronisław Komorowski zachęcał w czwartek liderów światowego biznesu do inwestowania w naszym kraju.

d3pqmf3

- Obrona Julii Tymoszenko wniosła w czwartek kasację wyroku siedmiu lat więzienia, na który była premier Ukrainy została skazana w październiku zeszłego roku za nadużycia popełnione przy zawieraniu umów gazowych z Rosji w 2009 roku.

- Negocjacje między NATO a Rosją na temat obrony przeciwrakietowej w Europie nie posuwają się naprzód w sposób znaczący - uważa sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen; zaznaczył jednak w czwartek w Brukseli, że wciąż jest nadzieja na porozumienie.

- Przygotowywany na początek lutego raport Komisji Europejskiej o postępach Bułgarii i Rumunii na drodze do wejścia do strefy Schengen będzie niekorzystny dla tych krajów - podała w czwartek agencja AFP, powołując się na źródła dyplomatyczne w Kopenhadze.

- Sankcje przyjęte w poniedziałek przez Unię Europejską wobec Iranu, aby go przekonać do odstąpienia od programu nuklearnego, nie są konstruktywne - oceniło w czwartek chińskie MSZ, które cytuje agencja Xinhua.

d3pqmf3

- W drugiej połowie 2012 roku w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim planuje się rozmieścić rakiety Iskander - podały w czwartek "Rossijskaja Gazieta" i "Niezawisimaja Gazieta".

- Niezbędna jest skoordynowana międzynarodowa akcja w celu eliminacji cyberprzestępczości - przekonywali w czwartek uczestnicy Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Argumentowali, że jest to konieczne, gdyż hakerzy tworzą coraz bardziej złożone organizacje.

- Faworyt nadchodzących wyborów prezydenckich we Francji socjalista Francois Hollande zaprezentował w czwartek w Paryżu główne punkty swojego programu. Kandydat chciałby "odbudować" narodową gospodarkę i umocnić międzynarodową pozycję Francji w świecie.

d3pqmf3

- Włochy powinny interweniować, by natychmiast rozwiązać problemy, jakie wywołał strajk kierowców tirów, i zagwarantować swobodny transport towarów - takie stanowisko przedstawił unijny komisarz Antonio Tajani w rozmowie z szefową MSW Anną Marią Cancellieri.

- Watykan zagroził w czwartek podjęciem kroków prawnych wobec włoskiej telewizji La 7, w której programie, powołując się na list jednego z hierarchów do papieża, postawiono zarzuty korupcji i stosowania nieprzejrzystych zasad finansowych za Spiżową Bramą.

- Władze Moskwy zezwoliły w czwartek oponentom premiera Władimira Putina na zorganizowanie na początku lutego w centrum stolicy Rosji kolejnej wielotysięcznej manifestacji w obronie prawa do uczciwych wyborów.

d3pqmf3

- Zgodnie z zapowiedziami, KE wszczęła w czwartek pierwszy etap procedury karnej wobec 13 państw, które łamią dyrektywę UE z 1999 r. nakazującą ochronę kur niosek. Polska jest wśród krajów UE, które - zdaniem KE - nie przestrzegają przepisów o wielkości klatek.

- KE wszczęła w czwartek wobec Polski procedurę związaną z naruszeniem przepisów UE ws. ochrony środowiska w przypadku odkrywki węgla brunatnego Tomisławice kopalni Konin. Okrywka ta znajduje się obok chronionego w ramach sieci Natura 2000 jeziora Gopło.

- Komisja Europejska pozwała w czwartek Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE za niestosowanie unijnych przepisów o bioróżnorodności, ochronie starych odmian warzyw i wprowadzania do sprzedaży ich nasion.

d3pqmf3

- Obroty handlowe między Polską i Litwą w 11 miesiącach ubiegłego roku były rekordowo duże i wyniosły 11 mld litów (3,2 mld euro) - poinformował w czwartek w Wilnie Ryszard Kowalski, kierownik wydziału promocji handlu i inwestycji ambasady RP na Litwie.

- Do wielkiej awarii zasilania w energię elektryczną doszło w czwartek przed południem w Zurychu. Stanęły tramwaje, wyłączyły się sygnalizatory świetlne, prądu nie było w biurowcach, sklepach i domach mieszkalnych. Blackout trwał prawie trzy godziny.

- Obfite opady śniegu, które trwają już ponad dobę, spowodowały duże trudności transportowe w Bułgarii i pozbawiły prądu kilkadziesiąt tysięcy osób - poinformowało w czwartek bułgarskie radio publiczne.

d3pqmf3

- Południe Rumunii zostało w czwartek sparaliżowane przez obfite opady śniegu, zablokowanych zostało około 30 dróg i anulowano 28 lotów z Bukaresztu. Do ratowania podróżnych z zasypanych śniegiem dróg skierowano wojsko. W ciągu 24 godzin w Rumunii spadło około metra śniegu.

- Nad wrakiem polskiego Tu-154M na lotnisku Siewiernyj pod Smoleńskiem stanęła wiata, mająca chronić go przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych - poinformował w czwartek w rozmowie z PAP rzecznik gubernatora obwodu smoleńskiego Andriej Jewsiejenkow.

- Premier Papui Nowej Gwinei Peter O'Neill poinformował w czwartek, że jego rząd w pełni odzyskał kontrolę nad siłami zbrojnymi - podała Australian Broadcasting Corp. (ABC). Wcześniej grupa zbuntowanych żołnierzy pojmała dowódcę wojska gen. Francisa Agwiego.

- Kosowska gazeta "Koha Ditore" napisała w czwartek, że Serbia i Kosowo osiągnęły kompromis w sprawie udziału w konferencjach międzynarodowych.

- Sąd w Grosseto w Toskanii, prowadzący postępowanie w sprawie katastrofy statku Costa Concordia, wynajął miejscowy teatr, bo tylko w nim może pomieścić się ponad 4200 osób, które były na pokładzie; teraz zostaną one wezwane na tzw. postępowanie incydentalne.

- Korea Południowa rozpocznie w lutym kampanię inspekcji w miejscach pracy, aby skrócić czas pracy i wykreować dzięki temu miejsca dla nowych pracowników - podało w czwartek południowokoreańskie ministerstwo pracy.

- W kolejnym dniu strajku więźniów w Kirgistanie ponad 6000 osadzonych przystąpiło do strajku głodowego, z czego ponad 1300 zaszyło sobie usta na znak protestu przeciwko złemu traktowaniu i łamaniu ich praw - podały w czwartek kirgiskie media.(PAP)

zdz/ asa/

d3pqmf3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pqmf3