Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 26 stycznia, 20.00
...
26.01.2010 | aktual.: 26.01.2010 20:23
26.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Władze Czarnogóry podpisały we wtorek w Podgoricy z chińskim bankiem Exim umowę o nisko oprocentowanym kredycie w wysokości 33,5 mln euro na zakup dwóch statków handlowych. Statki, o ładowności 35 tysięcy ton każdy, zbudowane będą w stoczni w Szanghaju.
- Komisja francuskiego parlamentu opublikowała we wtorek długo oczekiwany raport, w którym zarekomendowała władzom Francji podjęcie środków zmierzających do zakazania muzułmańskich zasłon okrywających całe ciało i twarz m.in. w budynkach administracji czy środkach transportu publicznego.
- Dwaj główni architekci zwycięstwa lankijskiej armii w wojnie z tamilskimi Tygrysami zmierzą się we wtorek w pierwszych od czasu zakończenia tego konfliktu wyborach prezydenckich na Sri Lance.
- Konferencja państw-donatorów na rzecz Haiti odbędzie się w marcu w Nowym Jorku - zapowiedziała w poniedziałek na zakończenie konferencji pomocowej w Montrealu amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton.
- Pięciu opozycyjnych deputowanych z Hongkongu złożyło we wtorek dymisje, aby zaprotestować przeciwko powolnemu wprowadzaniu reform demokratycznych i doprowadzić do głosowania, które de facto będzie referendum dotyczącym systemu politycznego w tym chińskim regionie autonomicznym.
- Szyiccy rebelianci z Jemenu poinformowali we wtorek, że wycofali się całkowicie z saudyjskiego terytorium w ramach oferty rozejmu dotyczącej zakończenia walk na pograniczu saudyjsko-jemeńskim.
- Korea Północna zamknęła dla żeglugi strefę wzdłuż swego zachodniego wybrzeża - poinformowała we wtorek południowokoreańska telewizja YTN, powołując się na przedstawicieli sił zbrojnych. Seul nie wyklucza, że jest to sygnał, iż Phenian przygotowuje kolejne próby rakietowe.
- Rosja i Białoruś kontynuują we wtorek w Moskwie wznowione poprzedniego dnia negocjacje na temat warunków dostaw rosyjskiej ropy naftowej. Ze strony Rosji prowadzi je wicepremier Igor Sieczin, a Białorusi - pierwszy wicepremier Uładzimir Siemaszka.
- Premier Julia Tymoszenko, kandydatka na prezydenta Ukrainy w zaplanowanej na 7 lutego drugiej turze wyborów, po raz kolejny zwróciła się do bankiera Serhija Tihipki, by w razie jej wygranej objął stanowisko szefa rządu.
- Niemcy wyślą do Afganistanu 500 dodatkowych żołnierzy - zapowiedziała we wtorek kanclerz Angela Merkel. Kolejne 350 żołnierzy pozostawać ma w odwodzie w kraju jako "elastyczna rezerwa".
- Rząd Niemiec chce jeszcze w tym roku rozpocząć stopniowe wycofywanie żołnierzy Bundeswehry z Afganistanu - dowiaduje się we wtorek agencja dpa. Najpóźniej do roku 2015 Afganistan powinna już opuścić większość niemieckich żołnierzy, pod warunkiem, że do tego czasu Afgańczycy będą w stanie sami zadbać o swoje bezpieczeństwo.
- Działania rządu premiera Litwy Andriusa Kubiliusa negatywnie ocenia aż 87 proc. Litwinów, a zdecydowanego poparcia udziela mu zaledwie 0,4 proc. mieszkańców kraju - wynika z opublikowanych we wtorek rezultatów badania opinii publicznej.
- Podczas przesłuchania przed Komisją Zdrowia Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy specjalny doradza WHO ds. pandemii grypy Keiji Fukuda oświadczył, że oenzetowska organizacja "nie była przesadnie naciskana przez koncerny farmaceutyczne" i powtórzył, że eksperci proszeni o konsultacje muszą podpisać deklarację o braku konfliktu interesów.
- Związkowcy z zakładów General Motors w Europie, w tym z Gliwic, zjechali we wtorek do Antwerpii, na północy Belgii, by zademonstrować solidarność ze zwalnianymi z pracy pracownikami tamtejszych zakładów Opla.
- We Wrocławiu powinno znaleźć się drugie po Warszawie biuro informacyjne Parlamentu Europejskiego - zdecydowali we wtorek w głosowaniu polscy europosłowie. Ich wybór będzie jeszcze musiała zaaprobować Komisja Europejska - zastrzegła w rozmowie z PAP rzeczniczka przewodniczącego PE Jerzego Buzka.
- Gazprom przyznał, że wzrost wydobycia gazu z niekonwencjonalnych złóż w Stanach Zjednoczonych może radykalnie zmienić cały światowy rynek gazowy i zagrozić takim strategicznym projektom rosyjskiego koncernu, jak zagospodarowanie gigantycznego złoża gazowego paliwa Sztokman, na Morzu Barentsa.
- Rosyjskie MSZ potępiło we wtorek przyznanie przez ustępującego prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenkę tytułu Bohatera Ukrainy przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) Stepanowi Banderze. Posunięcie to określono w Moskwie, jako "wydarzenie o odrażającym charakterze".
- Mogę być premierem zarówno przy prezydent Julii Tymoszenko, jak i przy prezydencie Wiktorze Janukowyczu - oświadczył we wtorek bankier Serhij Tihipko, zdobywca trzeciego miejsca w pierwszej turze wyborów prezydenckich na Ukrainie 17 stycznia.
- Rada Bezpieczeństwa ONZ już w lutym może się zająć sprawą sankcji wobec Iranu - oceniła we wtorek kanclerz Niemiec Angela Merkel. Według niej irańskie władze nie odpowiedziały w zadowalający sposób na ofertę Zachodu dotyczącą rezygnacji z prowadzonego przez ten kraj programu nuklearnego.
- Związkowcy z zakładów General Motors w Europie zagrozili we wtorek strajkiem w proteście przeciwko planom restrukturyzacji koncernu, który zakłada m.in. zamknięcie zatrudniającej 2,6 tys. osób fabryki w Antwerpii na północy Belgii.
- Rząd USA wydał zakaz wysyłania SMS-ów w czasie jazdy przez kierowców ciężarówek i autobusów, wyjaśniając, że "tekstowanie" znacznie zwiększa ryzyko wypadków.
- Premier Rosji Władimir Putin wysoko ocenił rolę organizacji żydowskich w pielęgnowaniu pamięci o ofiarach nazizmu i przeciwdziałaniu próbom rewidowania prawdy o II wojnie światowej.
- Dowódca policji, odpowiedzialny za bezpieczeństwo rozpoczynającego się w środę Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos, został znaleziony martwy; prawdopodobnie było to samobójstwo - poinformowały we wtorek władze tego szwajcarskiego kurortu.
- W Wiedniu powstanie w 2011 roku muzeum Madame Tussaud, z około 70 woskowymi figurami, m.in. Wolfganga Amadeusza Mozarta i Arnolda Schwarzeneggera - ogłosiła we wtorek firma Merlin Entertainment Group.
- Amerykański aktor John Travolta osobiście usiadł za sterami własnego Boeinga 707, którym przetransportował do haitańskiej stolicy Port-au-Prince dostawy żywności i środków medycznych, a także lekarzy i przedstawicieli Kościoła scjentologicznego - podała we wtorek AP. (PAP)
zdz/ asa/