Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 27 października, 17.00
...
27.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Czeski Trybunał Konstytucyjny z siedzibą w Brnie odroczył rozpatrywanie pozwu w sprawie zgodności Traktatu Reformującego UE z czeskim ustrojem konstytucyjnym do 3 listopada, kiedy to zapewne ogłosi swe orzeczenie - poinformował we wtorek przewodniczący Trybunału Pavel Rychetsky.
- Niemiecki Bundestag siedemnastej kadencji zainaugurował we wtorek swoją działalność. Jego przewodniczącym został polityk chadecji Norbert Lammert, który pełnił tę funkcję także w poprzedniej kadencji. Był on jedynym kandydatem - w głosowaniu poparło go 522 posłów, 66 było przeciw, a 29 wstrzymało się od głosu.
- Nowo wybrany parlament kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn powołał we wtorek dotychczasowego premiera landu Petera Harry'ego Carstensena (CDU)
na kolejną kadencję.
- Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) i postkomunistyczne ugrupowanie Lewica uzgodniły powołanie większościowej koalicji w parlamencie krajowym Brandenburgii - potwierdziła we wtorek rzeczniczka Lewicy Maria Strauss. Brandenburgia będzie w ten sposób drugim po Berlinie niemieckim krajem związkowym z rządem współtworzonym przez Lewicę. W ostatnich wyborach do Bundestagu 27 września zdobyła ona blisko 12 proc. głosów.
- Iran jest przeciwny wysłaniu w celu dalszego przetworzenia większości z posiadanych przez niego zapasów nisko wzbogaconego uranu za jednym razem - poinformowała we wtorek państwowa telewizja. Angielskojęzyczna telewizja Press TV podała również jako pilną wiadomość, że Iran odpowie na przedstawioną przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) propozycję dotyczącą paliwa nuklearnego do 30 października.
- Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zapowiedział we wtorek "bezprecedensowy" plan pomocy dla rolnictwa w łącznej wysokości 1,65 mld euro, z czego 650 mln to "pomoc nadzwyczajna", a 1 mld euro kredyty preferencyjne.
- Komisja Europejska zaproponowała we wtorek przyznanie Bułgarii dodatkowych 300 mln euro, by pomóc jej sprostać gospodarczym skutkom wyłączenia elektrowni atomowej w Kozłoduju.
- 71 proc. Polaków uważa, że w Polsce rozpowszechniona jest bieda - wynika z opublikowanych we wtorek przez Komisję Europejską wyników Eurobarometru. To niższy odsetek niż w niektórych znacznie zamożniejszych krajach, takich jak Francja, Niemcy, Belgia i Włochy.
- Sąd apelacyjny w Mediolanie utrzymał we wtorek wyrok sądu pierwszej instancji, który za korupcję skazał w lutym adwokata premiera Silvio Berlusconiego, Brytyjczyka Davida Millsa na cztery i pół roku więzienia. Według aktu oskarżenia Mills w latach 90. otrzymał od obecnego szefa rządu 600 tysięcy dolarów łapówki w zamian za złożenie korzystnych dla niego zeznań, dotyczących m.in. operacji finansowych w jego koncernie. Mediolański sąd wyłączył Berlusconiego z tego procesu w związku z przyjęciem przez włoski parlament w 2008 roku ustawy przyznającej immunitet czterem najważniejszym osobom w państwie, wśród nich premierowi, na czas ich kadencji.
- Kilkaset pociągów stanęło we wtorek na Węgrzech na skutek dwugodzinnego strajku ostrzegawczego kolejarzy, którzy protestują przeciwko planowanemu zamknięciu niektórych lokalnych linii kolejowych i obcięciu budżetu spółki Węgierskie Koleje Państwowe (MAV) - podała prasa węgierska.
- Dwa tajne raporty bułgarskich służb specjalnych pojawiły się w mediach w ciągu ostatnich 10 dni. W obu sprawach prokuratura prowadzi dochodzenia wstępne - informują wtorkowe media bułgarskie. Wyjaśnienia ma złożyć były premier, rządzący od 2005 do lipca 2009 roku Sergej Staniszew, który oświadczył, że rezygnuje z immunitetu poselskiego, by ułatwić wyjaśnienie sprawy. Tymczasem Państwowa Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (DANS), skąd wyciekła tajna informacja, jest zagrożona likwidacją.
amp/