Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 3 lipca, 20.00
...
03.07.2012 | aktual.: 03.07.2012 20:23
03.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Niedawny szczyt UE zdołał tylko kupić trochę czasu przed kolejnym etapem kryzysu - oceniała we wtorek część europosłów. Dla innych szczyt był przełomowym początkiem zacieśniania unii walutowej. Dla niemal wszystkich proces naprawy eurolandu jest zbyt wolny.
- MFW pochwalił w opublikowanym we wtorek dorocznym raporcie Niemcy za dobrą kondycję gospodarczą w obliczu zamieszania na rynkach finansowych i kryzysu zadłużenia w UE, ale wezwał też rząd w Berlinie do skorzystania z okazji i stymulowania popytu wewnętrznego.
- Premier Francji Jean-Marc Ayrault zaapelował we wtorek do swych rodaków o mobilizację w obliczu "bezprecedensowego kryzysu" i "miażdżącego ciężaru" zadłużenia, zapewniając, że "nie jest za późno" na wyjście Francji z kryzysu finansowego.
- Ostre walki toczyły się we wtorek między syryjskim wojskiem a rebeliantami na obrzeżach Baba Amro, odbitej w marcu przez siły rządowe dzielnicy miasta Hims. W całej Syrii we wtorek zginęło co najmniej 38 osób - poinformowali działacze syryjscy.
- Śledczy przeszukali dom i biura byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego w ramach dochodzenia w sprawie nielegalnego finansowania jego kampanii prezydenckiej w 2007 roku - podała we wtorek agencja AP, powołując się na anonimową osobistość oficjalną.
- Niemiecki minister spraw wewnętrznych Hans-Peter Friedrich nie wykluczył we wtorek reformy służb kontrwywiadu, która byłaby konsekwencją nieprawidłowości podczas śledztwa w sprawie wykrytej w zeszłym roku neonazistowskiej grupy terrorystycznej.
- 39,6 proc. Białorusinów nie wierzy, że jesienne wybory parlamentarne będą wolne i uczciwe. Wierzy w to 36,8 proc. ankietowanych - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu niezależnego ośrodka badania opinii publicznej NISEPI.
- Trybunał Konstytucyjny Rumunii oświadczył we wtorek, że premier Victor Ponta nastaje na jego niezawisłość i dlatego o sprawie zostały powiadomione instytucje europejskie. Zaniepokojenie sytuacją wyraziła już komisarz UE ds. sprawiedliwości Viviane Reding.
- Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła we wtorek w drugim czytaniu ustawę o językach, która przyznaje preferencje językowi rosyjskiemu. Opozycja w parlamencie oświadczyła w odpowiedzi, że głosowanie sfałszowano, a pięciu jej deputowanych ogłosiło głodówkę.
- Amerykański koncern aerokosmiczny Boeing prognozuje, że w ciągu najbliższych 20 lat rynek samolotowy powiększy się o 34 tys. nowych maszyn, wartych 4,5 biliony dolarów. Będzie rósł popyt na nowe, bardziej wydajne samoloty.
- Władze palestyńskie oświadczyły, że z powodu kryzysu finansowego na Zachodnim Brzegu Jordanu nie są w stanie wypłacić w tym miesiącu pensji pracownikom opłacanym z budżetu - informuje we wtorek agencja Associated Press.
- Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton przeprosiła we wtorek w rozmowie telefonicznej z szefową pakistańskiej dyplomacji Hiną Rabbani Khar za incydent, w którym zginęło 24 żołnierzy pakistańskich. Pakistan otwarł ponownie dla NATO drogi do Afganistanu.
- Parlament Europejski zgodził się we wtorek na nowe wymogi techniczne dla tachografów w ciężarówkach. Chodzi o wymogi, które - jak rok temu proponowała Komisja Europejska - zwiększą skuteczność urządzeń rejestrujących m.in. przebytą drogę i czas pracy kierowcy.
- Parlament Europejski będzie w środę głosował nad umową o zwalczaniu handlu artykułami podrabianymi ACTA. Wszystko wskazuje, że umowa zostanie odrzucona, ale we wtorek trwała jeszcze w tej sprawie burzliwa debata.
- Benedykt XVI rozpoczął we wtorek letni wypoczynek w Castel Gandolfo. W lipcu zawieszone zostały środowe audiencje generalne, a papież będzie spotykać się z wiernymi w swej podrzymskiej rezydencji tylko na niedzielnych modlitwach Anioł Pański.
- Sąd w Tallinie skazał we wtorek na zamkniętym posiedzeniu na 16 lat więzienia byłego funkcjonariusza estońskiej Policji Bezpieczeństwa Alekseia Dressena. Uznano go za winnego zdrady stanu, przekazywania informacji wewnętrznych.
- Komisja Europejska przedstawiła we wtorek zarys przyszłej polityki UE wobec Arktyki zaznaczając, że działalność gospodarcza w tym regionie świata, głównie eksploatacja złóż ropy i gazu, powinna być zgodna z zasadami ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.
- Dwa brytyjskie myśliwce GR4 Tornado rozbiły się we wtorek u wybrzeży Szkocji. Nie wiadomo na razie, co stało się z pilotami. Są doniesienia o wyłowieniu z morza dwóch osób.
- Prezydent Czech Vaclav Klaus zatwierdził we wtorek na stanowisku ministra sprawiedliwości Pavla Blażka, wiceszefa Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS), głównego ugrupowania rządzącej centroprawicowej koalicji.
- Węgierski parlament przegłosował 249 głosami wobec 77 przeciw i dwóch wstrzymujących się ograniczenie nadmiernej według UE władzy przewodniczącego Centralnego Urzędu Sądowego (OBH). Głosowanie przeprowadzono późnym wieczorem w poniedziałek.
- We Włoszech padł rekord bezrobocia wśród młodzieży w wieku od 15 do 24 lat. Według danych Instytutu Statystycznego Istat wskaźnik ten wynosi 36,2 procent i nigdy nie był tak wysoki.
- Przywódca holenderskiej antyimigracyjnej Partii na rzecz Wolności (PVV) Geert Wilders zaprezentował we wtorek hasło, z którym jego ugrupowanie wystartuje w jesiennych wyborach parlamentarnych. Slogan brzmi: "Ich Bruksela, nasza Holandia". Partia Wildersa, która zasłynęła wcześniej ostrą retoryką antyislamistyczną i antyimigracyjną, obecnie koncentruje się na hasłach antyeuropejskich.
- Szef współrządzącej Niemcami bawarskiej chadecji CSU Horst Seehofer zagroził kanclerz Angeli Merkel zerwaniem koalicji, jeśli obieca ona więcej pieniędzy na ratowanie zadłużonych krajów strefy euro - podał we wtorek niemiecki tygodnik "Stern".
- Premier Słowacji Robert Fico ostrzegł we wtorek w Berlinie, że cierpliwość opinii publicznej w jego kraju do ratowania Grecji i innych zadłużonych państw może się wyczerpać, co postawi pod znakiem zapytania dotychczasowe próby uratowania strefy euro.
- Obecna propozycja reformy Wspólnej Polityki Rolnej UE jest za mało ambitna i nie w pełni odpowiada współczesnym wyzwaniom - oświadczyli we wtorek w Jasionce k. Rzeszowa ministrowie rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii i Rumunii.
- Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył we wtorek, że próby wywołania chaosu lub doprowadzenia do przewrotu w jego kraju są pozbawione perspektyw. Mówił o tym przed paradą wojskową z okazji obchodzonego oficjalnie 3 lipca Dnia Niepodległości. Dzień Niepodległości Białoruś obchodziła początkowo 27 lipca - w dzień ogłoszenia deklaracji suwerenności w 1991 roku. Święto przeniesiono jednak na 3 lipca w 1996 roku, z inicjatywy Łukaszenki, zatwierdzając tę decyzję w referendum. 3 lipca jest uznawany oficjalnie za datę wyzwolenia Mińska spod okupacji hitlerowskiej w 1944 roku.
- Polski dyplomata i prawnik Zbigniew Włosowicz ma duże szanse na stanowisko szefa misji Eulex w Kosowe - dowiedziała się PAP z dwóch różnych źródeł dyplomatycznych w Brukseli. Decyzja ma zapaść do września.
- Ponad dwa tysiące rekordowo wysokich temperatur na całym terytorium Stanów Zjednoczonych zanotowała w ciągu minionego tygodnia amerykańska Narodowa Administracja Oceanu i Atmosfery (NOAA). Co więcej - jak poinformował urząd we wtorek czasu polskiego - przez cały czerwiec padło w USA 3200 rekordów ciepła.
- Co najmniej 44 osoby zginęły, a ok. 100 zostało rannych we wtorek w zamachach w Diwanii i Karbali, miastach położonych w środkowym Iraku, gdzie mieszkają głównie szyici - poinformowały irackie władze. Rosną obawy przed odradzaniem się konfliktu wyznaniowego.
- Syryjski wywiad prowadzi 27 placówek, w których torturuje się więźniów; osadzeni tam ludzie są bici, polewani kwasem, napastowani seksualnie - wskazuje ogłoszony we wtorek raport Human Rights Watch (HRW). Ta zajmującą się ochroną praw człowieka organizacja międzynarodowa zidentyfikowała na terenie Syrii 27 obiektów zwanych "muchabarat", w których reżim Baszara el-Asada walczy ze swymi przeciwnikami, głównie uczestnikami antyrządowych protestów, które wybuchły w kraju w marcu 2011 roku.
- Co najmniej 78 osób, w tym 44 cywilów, zginęło w poniedziałek wskutek aktów przemocy, które targają Syrią, gdzie od 16 miesięcy trwa powstanie przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada - poinformowała organizacja Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.
- Prezydent i szef rządu Birmy Thein Sein ogłosił amnestię dla 46 więźniów - poinformowała we wtorek birmańska gazeta państwowa "New Light of Myanmar". Wśród więźniów objetych amnestią jest ponad 20 więźniów sumienia - podał były więzien polityczny Ko Ko Gyi.
- W wieku 85 lat zmarł we wtorek w Turynie senator Sergio Pininfarina, słynny projektant karoserii samochodowych, nazywany mistrzem włoskiego stylu. Media podkreślają, że odszedł jeden z czołowych stylistów światowej motoryzacji. (PAP)
amp/ ana/ asa/