Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 5 czerwca, 17.00
...
05.06.2012 | aktual.: 05.06.2012 17:23
05.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Unia Europejska ogłosiła we wtorek, że przedłuża o dwa lata, do połowy czerwca 2014 roku, policyjno-prawną misję Eulex w Kosowie i wydzieliła na ten cel 111 mln euro.
- Parlament Ukrainy przyjął we wtorek w pierwszym czytaniu projekt ustawy o podstawach polityki językowej, która daje preferencje językowi rosyjskiemu we wschodniej części kraju. Opozycja protestuje i organizuje pod parlamentem miasteczko namiotowe. W przypadku przyjęcia przez Radę Najwyższą Ukrainy tego aktu i podpisania go przez prezydenta, w regionach, gdzie istnieją duże skupiska mniejszości narodowych - ponad 10 procent miejscowej ludności - dopuszcza się używanie języka tych mniejszości.
- Władze Syrii zezwoliły ONZ i organizacjom pozarządowym na prowadzenie działalności humanitarnej w tym kraju, gdzie co najmniej milion ludzi potrzebuje pomocy po 15 miesiącach krwawego konfliktu - poinformował we wtorek wysoki rangą przedstawiciel ONZ.
- Damaszek zadeklarował we wtorek, że uznaje za osoby niepożądane co najmniej 18 dyplomatów z krajów zachodnich, w tym wielu ambasadorów. Jest to "riposta" na wydalenie syryjskich dyplomatów - podało MSZ Syrii. Dyplomaci już wcześniej opuścili Syrię.
- Proces wiceprezes nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Renaty Dziemiańczuk, której nakazano stawić się we wtorek w sądzie w Grodnie, został przeniesiony na czwartek - poinformował PAP prezes Rady Naczelnej ZPB Andrzej Poczobut. Jak dodał Dziemiańczuk jest oskarżona o udział w nielegalnym zgromadzeniu, za co grozi do 15 dni aresztu lub kara grzywny. Nieuznawany przez władze Białorusi ZPB zorganizował w piątek w Grodnie pikietę przeciwko wprowadzeniu do szkoły polskiej w tym mieście klas rosyjskojęzycznych.
- Białoruś i Chiny zamierzają przeanalizować wzajemne doświadczenia i rozpocząć współpracę w dziedzinie obrony praw człowieka - poinformowała we wtorek białoruska państwowa agencja prasowa BiełTA. Białoruś i Chiny są regularnie krytykowane przez Amnesty International m.in. za stosowanie kary śmierci.
- Minister obrony USA Leon Panetta podczas dwudniowej wizyty w Delhi będzie zachęcał przywódców Indii, by kraj ten odgrywał bardziej aktywną rolę w Afganistanie - poinformowali we wtorek przedstawiciele amerykańskich władz.
- Francuska lewica jest nastawiona na zdobycie większości parlamentarnej w wyborach do Zgromadzenia Narodowego, które mają się odbyć w dwóch turach 10 i 17 czerwca. Niemniej socjaliści, by skutecznie rządzić, będą musieli polegać na mniejszych partiach lewicowych.
- Skazana na siedem lat więzienia była premier Ukrainy Julia Tymoszenko życzy sobie przeniesienia z Charkowa do szpitala w Kijowie albo umieszczenia w areszcie domowym - poinformowali we wtorek w Berlinie leczący ją niemieccy lekarze. "To poprawiłoby jej ogólną sytuację i znacznie uprościłoby możliwość terapii" - ocenił szef berlińskiej kliniki uniwersyteckiej Charite Karl Max Einhaeupl, cytowany przez agencję dpa. Twierdzi on, że w szpitalu w Charkowie, gdzie obecnie przebywa Tymoszenko, okna są zaklejone i nie przepuszczają dziennego światła.
- Amerykański generał został zdjęty ze stanowiska po doniesieniach, że publicznie poinformował o zrzucaniu żołnierzy sił specjalnych USA i Korei Południowej na spadochronach do Korei Północnej w celach szpiegowskich - podała we wtorek agencja AP.
- Prezydenci Rosji i Chin, Władimir Putin i Hu Jintao, zobowiązali się we wtorek do wzmocnienia sojuszu obu krajów zarówno na płaszczyźnie ekonomicznej, jak i dyplomatycznej, a zwłaszcza w ONZ w kwestii trwającego od ponad roku konfliktu w Syrii.
- W Brukseli przed siedzibą PE demonstrowali we wtorek zwolennicy Telewizji Trwam, a w samym PE odbyło się publiczne wysłuchanie o wolności słowa. Jego organizatorzy przekonywali, że jest ona w Polsce łamana, a Telewizja Trwam - dyskryminowana.
- Duchowy zwierzchnik Kościoła anglikańskiego abp Canterbury Rowan Williams podczas uroczystego nabożeństwa w nowo odnowionej barokowej katedrze św. Pawła podziękował Elżbiecie II za 60 lat panowania i służbę dla kraju oraz Wspólnoty Narodów (Commonwealthu).
- Przebywający w watykańskim areszcie od 23 maja były majordomus Benedykta XVI Paolo Gabriele został we wtorek przesłuchany przez śledczego z wymiaru sprawiedliwości w Watykanie - poinformowano w biurze prasowym Stolicy Apostolskiej. Gabriele został aresztowany pod zarzutem kradzieży tajnych dokumentów i listów z apartamentu papieża, w którym pracował. Te poufne materiały od kilku miesięcy publikowane są przez włoskie media.
- Wyrok na Andersa Behringa Breivika, oskarżonego o dokonanie w lipcu zeszłego roku zamachu bombowego w Oslo i masakry na wyspie Utoya, w których zginęło łącznie 77 osób, ma być wydany 20 lipca lub 24 sierpnia - poinformował we wtorek sąd w stolicy Norwegii.
- Prezydent Sudanu Południowego Salwa Kiir poinformował w liście do miejscowych polityków, że z budżetu Sudanu Południowego wyparowały 4 mld dolarów, i obarczył odpowiedzialnością za to żyjących w luksusie przedstawicieli władz.
- Gwatemalski kardynał Rodolfo Quezada, który wniósł wielki wkład w położenie kresu krwawej wojnie domowej w Gwatemali, zmarł w poniedziałek w wieku 80 lat - poinformowały lokalne źródła kościelne. Prezydent Gwatemali Otto Perez Molina zarządził opuszczenie flag do połowy masztów i trzydniowa żałobę.
- Dwa pochodzące ze średniowiecza szkielety ludzi, przebite kawałkami żelaza, aby uniemożliwić przemianę w wampiry, zostały znalezione niedawno w bułgarskim mieście Sozopol, w pobliżu Burgas, nad Morzem Czarnym.
(PAP)
amp/ asa/