Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 5 października, 20.00

...

05.10.2010 | aktual.: 05.10.2010 20:38

05.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Komisja zdrowia i środowiska w Parlamencie Europejskim zwróciła się do Komisji Europejskiej o zajęcie się problemem dopalaczy w UE. Według wiceszefa tej komisji Bogusława Sonika (PO) niewykluczone, że już za tydzień KE zaproponuje zakaz sprzedaży mefedronu.

- Polak Wojciech Sawicki został we wtorek w Strasburgu wybrany na stanowisko sekretarza generalnego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy na 5-letnią kadencję - poinformowało PAP biuro prasowe ZPRE.

- W przyszłym roku Polska obniży opłaty wizowe dla obywateli Ukrainy - oświadczył we wtorek w Kijowie rzecznik ukraińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Ołeksandr Dikusarow. Rzecznik powołał się na ustalenia w tej sprawie z rozmów premierów obu krajów, Donalda Tuska i Mykoły Azarowa, do których doszło w ubiegłym tygodniu w Warszawie.

- Rząd Węgier ogłosił we wtorek stan wyjątkowy w trzech komitatach (województwach): Veszprem, Gyor-Moson-Sopron i Vas, w związku z poniedziałkowym wyciekiem toksycznej substancji ze zbiornika w zakładach aluminiowych w mieście Ajka. Krótko później media podały, że tama pękła w drugim miejscu, jednak Narodowe Centrum ds. Katastrof (NDU) zaprzeczyło tym doniesieniom.

- Potwierdzono trzecią ofiarę śmiertelną poniedziałkowego wycieku setek tysięcy metrów sześciennych toksycznej substancji ze zbiornika w zakładach aluminiowych na zachodzie Węgier - poinformowały we wtorek władze.

- Premier Węgier Viktor Orban zapewnił we wtorek, że nie ma zagrożenia promieniowaniem na terenie dotkniętym poniedziałkowym wyciekiem toksycznej substancji z fabryki aluminium na zachodzie Węgier.

- Minister spraw wewnętrznych Węgier Sandor Pinter oświadczył we wtorek, że są "duże szanse", iż wyciek toksycznej substancji z fabryki aluminium na zachodzie Węgier nie dosięgnie Dunaju.

- Unia Europejska domaga się od Chin rewaluacji juana. Szef eurogrupy, premier Luksemburga Jean-Claude Juncker mówił o tym we wtorek w Brukseli, po rozmowie z premierem Chin Wen Jiabao.

- Premier Rosji Władimir Putin zapewnił we wtorek na międzynarodowym forum inwestycyjnym w Moskwie, że rosyjska gospodarka uniknie "długiej stagnacji", takiej, jaka dotknęła kraje europejskie.

- Przywódczyni birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi złożyła do sądu skargę przeciwko rządzącej w kraju wojskowej juncie za rozwiązanie przed dwoma tygodniami swej partii - Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD). Poinformował o tym we wtorek adwokat Suu Kyi, Nyan Win, na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi, z których została ona wykluczona.

- Izba niższa parlamentu Filipin przyjęła ustawę, nakazującą poprawne śpiewanie hymnu państwowego, pod groźbą wysokiej grzywny lub kary do dwóch lat więzienia. Przewidziano też kary za niestosowne korzystanie z flagi państwowej.

- Rządząca Szwecją od 4 lat koalicja czterech partii centroprawicowych pod nazwą Sojusz utworzyła we wtorek nowy rząd. Premier Fredrik Reinfeldt oraz najważniejsi ministrowie utrzymali stanowiska, gabinet nie ma jednak większości w parlamencie.

- Około 7,5 tys. nauczycieli protestowało we wtorek w Bukareszcie przeciwko 25-procentowej obniżce płac, reformie systemu oświaty i jego niedofinansowaniu.

- Byłemu wicemerowi Moskwy Aleksandrowi Riabininowi postawiono zarzut przyjęcia pokaźnej łapówki - poinformował we wtorek rzecznik Komitetu Śledczego przy Prokuraturze Generalnej Rosji Władimir Markin. Urzędnikowi grozi kara od siedmiu do 12 lat łagru.

- Prezydent Indonezji Susilo Bambang Yudhoyono odwołał wizytę w Holandii, ponieważ ugrupowanie z Moluków złożyło w holenderskim sądzie wniosek o aresztowanie go pod zarzutem łamania praw człowieka.

- Francuscy antyterroryści przeprowadzili we wtorek serię zatrzymań w ośrodkach islamistycznych na południu kraju, głównie w Marsylii - podały w piątek media, powołując się na źródła policyjne. Ujęto ponad dziesięć osób, a niektórym z nich zarekwirowano broń.

- Jerome Kerviel, makler z banku Societe Generale, został skazany we wtorek w Paryżu na pięć lat więzienia, w tym dwa lata w zawieszeniu, oraz zapłacenie odszkodowania w wysokości 4,9 mld euro za oszustwo i spowodowanie w 2008 roku rekordowej straty w tym banku.

- Sąd w Tajlandii usunął we wtorek ostatnią przeszkodę prawną na drodze do wydania Stanom Zjednoczonym Rosjanina Wiktora Buta, podejrzanego o nielegalny handel bronią na wielką skalę. USA chcą sądzić Buta, zatrzymanego w Bangkoku w marcu 2008 roku, z oskarżenia o terroryzm. 20 sierpnia sąd w Tajlandii wydał zgodę na ekstradycję Rosjanina, ale pojawiły się przeszkody natury prawnej, związane z dodatkowymi oskarżeniami, wysuniętymi wcześniej przez USA.

- Co najmniej 29 osób zginęło, a ponad 60 zostało rannych w wyniku powodzi i zejścia lawin błotnych spowodowanych ulewnymi deszczami w Indonezji - poinformowały we wtorek indonezyjskie władze i świadkowie. Kilkadziesiąt osób jest zaginionych.

- Trzy kobiety zginęły we wtorek nad ranem w mieście Prato w Toskanii, w środkowych Włoszech, w samochodzie zatopionym w tunelu w rezultacie gwałtownej ulewy. Burze, oberwania chmury i lokalne podtopienia sparaliżowały Ligurię. Tragiczny bilans intensywnej ulewy w Prato może jeszcze wzrosnąć, ponieważ nie wyklucza się znalezienia następnych samochodów, zatopionych w tunelach i na ulicach.

- W Kolumbii policja skonfiskowała 29 mln dolarów i 17 mln euro w gotówce. Pieniądze należały do jednego z najbardziej poszukiwanych handlarzy narkotyków w tym kraju Daniela Barrery, zwanego "El Loco" (Szalony).

- Władze Korei Północnej są w trakcie modernizowania ośrodka nuklearnego w Jongbion, uważanego za najważniejszy dla północnokoreańskiego programu nuklearnego - poinformowało we wtorek ministerstwo obrony Korei Południowej. (PAP)

amp/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)