Trwa ładowanie...
d1p9mfm

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 7 lutego, 20.00

...

d1p9mfm
d1p9mfm

07.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Powołanie do życia pozbawionej granic wewnętrznych Unii Europejskiej o politycznej tożsamości, unia walutowa i euro, europejskie obywatelstwo oraz wspólna polityka zagraniczna - to niektóre z nowości, jakie przyniósł przyjęty 20 lat temu Traktat z Maastricht. Traktat o Unii Europejskiej, bo tak brzmi oficjalna nazwa tego kolejnego dokumentu zmieniające podstawy prawne integracji Europy Zachodniej, został podpisany 7 lutego 1992 roku w Maastricht w Holandii, a wszedł w życie 1 listopada 1993 roku. Sygnatariuszami było 12 ówczesnych krajów członkowskich: Belgia, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Portugalia, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy.

- Rozmowy członków greckiej rządzącej koalicji, podczas których gabinet Lukasa Papademosa miał wypracować stanowisko ws. programu dalszych oszczędności, zostały ponownie odłożone, tym razem na środę.

- Grecka policja użyła we wtorek gazu łzawiącego przeciwko setkom demonstrantów, którzy próbowali przerwać policyjny kordon wokół parlamentu w centrum Aten. Tego dnia odbywa się w Grecji 24-godzinny strajk generalny przeciwko rządowemu planowi oszczędności. W czasie demonstracji nie doszło do żadnych aresztowań. Nie ma też informacji o rannych.

d1p9mfm

- Co najmniej 400 dzieci zostało zabitych od początku rewolty przeciwko reżimowi prezydenta Syrii Baszara el-Asada w marcu 2011 r. - poinformował we wtorek UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci).

- Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow rozpoczął we wtorek swe spotkanie z prezydentem Syrii Baszarem el-Asadem mówiąc, iż Moskwa pragnie, aby arabskie narody żyły w pokoju i że Asad jest świadom swej odpowiedzialności - podały rosyjskie agencje.

- USA zamierzają sprzedać Polsce, na prośbę jej rządu, uzbrojenie i wyposażenie do samolotów wielozadaniowych F-16 wartości 447 milionów dolarów - podała Amerykańska Agencja Obrotu Uzbrojeniem (DSCA) przy Pentagonie.

- Francja odwołała na konsultacje swego ambasadora w Syrii w odpowiedzi na przemoc w tym kraju - ogłosiło we wtorek francuskie MSZ. Wcześniej na taki sam krok zdecydowały się inne zachodnie kraje.

d1p9mfm

- W wygłoszonym we wtorek orędziu o stanie państwa prawicowo-konserwatywny premier Węgier Viktor Orban wystąpił z obroną swej polityki wewnętrznej, kwestionowanej zarówno przez krajową opozycję, jak i Unię Europejską.

- Z powodu strajku personelu na francuskich lotniskach linie Air France odwołały we wtorek połowę lotów na dalekich trasach i 70 proc. lotów na trasach średnich i krótkich, w tym także między Francją a Polską. Anulowano również rejsy innych linii lotniczych.

- Prezydent Dmitrij Miedwiediew zażądał we wtorek od Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB)
sprawnego reagowania na - jak to określił - próby wpływania z zewnątrz na procesy społeczno-polityczne w Rosji.

d1p9mfm

- W zeszłym roku oczekiwana długość życia w Rosji wzrosła o 3,7 roku i po raz pierwszy przekroczyła 70 lat. Liczba ta wynosi obecnie 70,3 roku - poinformowała we wtorek minister zdrowia i rozwoju społecznego Tatiana Golikowa.

- Sprawozdawca raportu komisji PE prowadzącej konsultacje ws. ACTA socjaldemokrata David Martin zapowiedział we wtorek, że dogłębnie przestudiuje treść umowy i zasięgnie porady prawnej, jeśli okaże się to konieczne - także Trybunału Sprawiedliwości UE.

- Okrzykami "Uwolnić Julię!" oraz "Hańba!" ukraińska opozycja zagłuszyła we wtorek przemówienie prezydenta Wiktora Janukowycza w parlamencie, którym otworzył on sesję Rady Najwyższej po zimowej przerwie. Opozycja, wśród której byli przeważnie deputowani Bloku odbywającej karę siedmiu lat więzienia byłej premier Julii Tymoszenko (BJuT), zaczęła wykrzykiwać swoje hasła, gdy tylko szef państwa pojawił się na trybunie. Tymoszenko, przywódczyni największego ugrupowania opozycji w Radzie Najwyższym Ukrainy została skazana na siedem lat więzienia w październiku. Skazanie Tymoszenko pogorszyło stosunki między Ukrainą a UE.

d1p9mfm

- Parlament Iranu postanowił wezwać prezydenta Mahmuda Ahmadineżada na przesłuchanie w związku z długą listą zarzutów, wśród których jest oskarżenie o złe zarządzanie irańską gospodarką. Agencja Associated Press podkreśla, że jest to pierwszy taki przypadek od rewolucji islamskiej z 1979 roku. Ahmadineżada wezwano na podstawie petycji jednej z komisji parlamentarnych. Według AP jest to element walki o władzę przed marcowymi wyborami parlamentarnymi.

- Irański dysydent, bloger, lekarz i syn znanego duchownego - ajatollaha Abolkassema Khazalego - Mehdi Khazali został skazany na 14 lat więzienia o zaostrzonym rygorze - poinformowała we wtorek organizacja Dziennikarze bez Granic. Według Dziennikarzy bez Granic, werdykt przeciw Khazalemu, który prowadził blog pod nazwą Baran, ogłoszono w poniedziałek. Został on również skazany na 10 lat zakazu opuszczania miasta Borazjan (południowy-zachód Iranu).

- Prezydent Malediwów Mohamed Nasheed ogłosił we wtorek, że podaje się do dymisji. W tym wyspiarskim państwie na Oceanie Indyjskim od kilku tygodni trwały protesty opozycji, a we wtorek zbuntowani policjanci przejęli kontrolę nad państwową telewizją. Agencja Reutera podała, że Nasheed przekazał władzę wiceprezydentowi, Mohammedowi Waheedowi Hassanowi. Nasheed był pierwszym szefem państwa wybranym w demokratycznych wyborach. Ten dawny obrońca praw człowieka i więzień polityczny objął urząd w 2008 roku, pokonując w wyborach byłego prezydenta Maumoona Abdula Gayooma, którego 30-letnie rządy uważane były za autokratyczne.

d1p9mfm

- Birmańska laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi, której partia wystartuje w kwietniowych wyborach uzupełniających do parlamentu, rozpoczęła we wtorek kampanię wyborczą.

- Po katastrofie statku Costa Concordia, który 13 stycznia wpłynął na skały u wybrzeży wyspy Giglio na Morzu Tyrreńskim, znaleziono ciała 17 osób, a 15 jest zaginionych - taki ostateczny bilans przedstawił we wtorek szef włoskiej Obrony Cywilnej Franco Gabrielli.

- Sąd we Florencji utrzymał we wtorek areszt domowy wobec kapitana statku Costa Concordia Francesco Schettino, którego prokuratura obarcza odpowiedzialnością za doprowadzenie do katastrofy 13 stycznia u wybrzeży wyspy Giglio w Toskanii.

- Do 18 wzrosła liczba ofiar katastrofy w mieście Lahaur we wschodnim Pakistanie, gdzie w wyniku wybuchu gazu zawaliła się trzykondygnacyjna fabryka - poinformował we wtorek jeden z ratowników. Pod gruzami nadal uwięzionych jest ok. 30 osób.(PAP)

amp/ asa/ osz/

d1p9mfm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p9mfm