ycipk-49sznz

Wygrane w Loterii Paragonowej wolne od podatku? Ministerstwo szykuje zmiany

W nowej odsłonie loterii do wygrania będzie aż 86 cennych nagród. Między innymi Ople Astra, notebooki i iPady.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wygrane w Loterii Paragonowej wolne od podatku? Ministerstwo szykuje zmiany
(Fotolia, Fot: Fotolia/Voyagerix)
ycipk-49sznz

W nowej odsłonie loterii do wygrania będzie aż 86 cennych nagród. Między innymi Ople Astra, notebooki i iPady. Akcja Ministerstwa Finansów zachęcająca do brania i wydawania paragonów została przedłużona o pół roku i potrwa do końca marca 2017 r.

Według obowiązującego prawa zwolnione od podatku są tylko wygrane, których wartość nie przekracza 2280 zł. Wszystko ponad tę kwotę jest objęte 10 proc. podatkiem. Dokładnie tak samo dzieje się w przypadku wygranych rzeczowych. Wtedy zwycięzca, jeszcze przed odebraniem nagrody, musi organizatorowi losowania wypłacić 10 proc. jej wartości.

Resort dzięki zmianie przepisów zdejmie ze szczęśliwców ten obowiązek. Ministerstwo Finansów planuje bowiem rozszerzyć zakres zwolnienia podatkowego o laureatów loterii paragonowej. W ocenie urzędników przemawia za tym interes publiczny. Jak oceniono propagowanie korzystnego dla państwa zachowania klienta, który żąda paragonu jest bardziej cenne niż podatek od wygranych.

ycipk-49sznz

W pierwszej edycji zwycięzcy loterii również mogli liczyć na przychylność ministerstwa. Przepisy, nad którymi pracują teraz w MF, będą dotyczyły wygranych między październikiem 2016 r. a końcem sierpnia przyszłego roku. Rozporządzenie to będzie więc kontynuacją przepisów z 2015 r.

W najnowszej odsłonie Loterii Paragonowej do wygrania będzie 86 nagród. Między innymi dwa Ople Astra, 36 notebooków Lenovo, 42 tablety Apple iPad Air 2. W tej edycji na nagrody mogą liczyć również i przedsiębiorcy, których paragon został wylosowany.
MF, podsumowując korzyści płynące z organizacji loterii, chwali się, że za jej sprawą nasi rodacy częściej proszą o paragony w sklepach i punktach usługowych. Żeby wziąć udział w losowaniu trzeba mieć ukończone 18 lat i dokonać zakupów towarów lub usług za kwotę minimum 10 zł.

Potem trzeba jeszcze zarejestrować paragon fiskalny na stronie www.loteriaparagonowa.gov.pl. Ważne, by zrobić to jeszcze w tym samym miesiącu kiedy dokonaliśmy zakupu, a paragon zachować do dnia losowania.

Narodowa Loteria Paragonowa jest organizowana przez Ministerstwo Finansów. Tego typu akcje cieszą się dużą popularnością w wielu krajach Europy. Polska edycja wystartowała w październiku 2015 roku.

ycipk-49sznz
Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-49sznz

ycipk-49sznz
ycipk-49sznz