Trwa ładowanie...
d2wvgdh

Wykorzystanie mocy produkcyjnych w IV kw. na poziomie 76 proc. - GUS

27.10. Warszawa (PAP) - Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszanych przez przedsiębiorstwa w IV kwartale 2010 wynosi 76 proc., co stanowi wzrost o 2 proc. w porównaniu z III...

d2wvgdh
d2wvgdh

27.10. Warszawa (PAP) - Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszanych przez przedsiębiorstwa w IV kwartale 2010 wynosi 76 proc., co stanowi wzrost o 2 proc. w porównaniu z III kwartałem br. - poinformował w raporcie Główny Urząd Statystyczny. Do 7,9 proc. (z 7,5 proc. w 2009 roku) wzrósł odsetek firm, które wskazują, że nie napotykają barier w prowadzeniu bieżącej działalności.

"Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców w IV kwartale wynosi 76 proc. (w III kwartale br. wynosiło 74 proc. przy 73 proc. w IV kwartale 2009 r.)" - podał GUS w raporcie sporządzonym na IV kwartał 2010 roku.

"Przy posiadanym portfelu zamówień i przewidywanych na najbliższe miesiące zmianach popytu 19 proc. przedsiębiorstw przemysłowych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże, 68 proc. jako wystarczające, a 13 proc. jako zbyt małe. Formułowane oceny zdolności produkcyjnych są zbliżone do ocen z III kwartału. Przed rokiem struktura ta przedstawiała się następująco: 26 proc., 67 proc. i 7 proc." - napisano w raporcie.

Autorzy raportu wskazują, że w październiku bieżącego roku 7,9 proc. respondentów deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności. W analogicznym okresie 2009 roku sytuację taką sygnalizowało 7,5 proc. badanych.

d2wvgdh

"W pozostałych firmach zgłaszających występowanie przeszkód najsilniej odczuwanymi barierami są: niedostateczny popyt na rynku krajowym (57 proc. przedsiębiorstw w październiku, 61 proc. przed rokiem), niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej (45 proc. przedsiębiorstw w październiku, 61 proc. przed rokiem), niedostateczny popyt na rynku zagranicznym (41 proc. przedsiębiorstw w październiku, 48 proc. przed rokiem) - są to jednocześnie bariery, których znaczenie w skali roku spadło w największym stopniu" - poinformowali.

"W największym stopniu w skali roku wzrosło natomiast znaczenie następujących barier: niedobór surowców, materiałów i półfabrykatów (z 7 proc. do 12 proc.), niedobór wykwalifikowanych pracowników (z 10 proc. do 15 proc.) oraz brak odpowiedniego parku maszynowego (z 6 proc. do 10 proc.)" - dodali. (PAP)

jow/ asa/

d2wvgdh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wvgdh