Trwa ładowanie...
dqmpr61

Wykorzystanie środków klientów do ratowania banku to ostateczność - Geens

12.04. Bruksela (PAP) - Wykorzystanie środków zgromadzonych na kontach klientów banku po to, aby go ratować przed upadkiem, mogłoby być rozważane tylko jako ostateczność -...

Share
dqmpr61

12.04. Bruksela (PAP) - Wykorzystanie środków zgromadzonych na kontach klientów banku po to, aby go ratować przed upadkiem, mogłoby być rozważane tylko jako ostateczność - poinformował minister finansów Belgii Koen Geens, cytowany w piątek przez portal Flanders News.be.

Geens zaznaczył jednak, że nie można wykluczyć takich rozwiązań. Belgijski minister odniósł się w ten sposób do dyskutowanej obecnie propozycji Komisji Europejskiej zakładającej możliwość udziału w stratach banku deponentów, którzy zgromadzili w depozytach więcej niż 100 tys. euro. Pozwoliłoby to na rekapitalizację banku i uratowanie go przed bankructwem.

Zdaniem Geensa ta propozycja jest logiczna, gdyż w przypadku upadku banku koszty obciążyłyby podatników. Minister starał się jednak uspokoić obywateli. "Propozycja dyrektywy to tylko jeden ze środków, jakie mogą zostać podjęte w przypadku ratowania banku. Intencją rządu belgijskiego była zawsze ochrona oszczędności zgromadzonych na kontach obywateli. (...) Musimy przywrócić zaufanie i uspokoić właścicieli depozytów. Jednak nie możemy gwarantować bankom, że zawsze, bez względu na sytuację, będziemy spłacać ich długi" - podkreślił.

dqmpr61

"W Belgii mamy dobre sposoby radzenia sobie z upadającymi bankami, sprzedając je lub nacjonalizując, jednocześnie chroniąc środki zgromadzone na kontach obywateli. Gwarancja 100 tys. euro pozostaje. Jeżeli bank ma kłopoty, w pierwszym rzędzie zwracamy się do akcjonariuszy, potem do głównych wierzycieli, a na samym końcu, kiedy nie ma już innych możliwości, do właścicieli oszczędności" - dodał.

Obciążenie finansowe posiadaczy dużych depozytów, aby ratować bank, zastosowano ostatnio na Cyprze. Największy bank na wyspie - Bank of Cyprus - jest w trakcie restrukturyzacji, a drugi - Laiki Popular Bank - w trakcie likwidacji. Cypr w marcu przyjął plan stabilizacji systemu bankowego i finansów rządowych, aby móc skorzystać z pakietu międzynarodowej pomocy finansowej o wartości 10 mld euro.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ jzi/ jhp/ mc/ asa/

dqmpr61

Podziel się opinią

Share
dqmpr61
dqmpr61