Trwa ładowanie...
d43xdm0

Wyniki BZ WBK bardzo dobre operacyjnie, pomogły też wysokie zyski na obligacjach (opinia)

31.01. Warszawa (PAP) - Wyższy od oczekiwań zysk netto BZ WBK w IV kwartale to w znacznej mierze efekt nadzwyczajnych zysków na obligacjach - oceniają analitycy, dodając...

Share
d43xdm0

31.01. Warszawa (PAP) - Wyższy od oczekiwań zysk netto BZ WBK w IV kwartale to w znacznej mierze efekt nadzwyczajnych zysków na obligacjach - oceniają analitycy, dodając jednocześnie, że nawet po oczyszczeniu wyniki operacyjne banku wyglądają bardzo dobrze. O godz. 9.12 kurs akcji banku rośnie o 0,2 proc.

MICHAŁ SOBOLEWSKI, DM IDM:

"Większość zaskoczenia wynika z nadzwyczajnych zysków na obligacjach. Było to widoczne w innych bankach, teraz BZ WBK zdecydował się na ten ruch.

d43xdm0

Jednak nawet, jeżeli wyłączymy te jednorazowe zyski to widać, że wynik operacyjny jest bardzo ładny, bo marża odsetkowa jest w trendzie wzrostowym w IV kw. i to odbija się na niezłym wyniku odsetkowym.

Widać też pierwsze jaskółki ożywienia w wyniku prowizyjnym. Jest spory kwartalny wzrost prowizji kredytowych, co cieszy. Widać też lekkie ożywienie w opłatach w zarządzaniu.

Koszty są zgodne z oczekiwaniami natomiast, biorąc pod uwagę jak w przeszłości wyglądał IV kw., który zwykle wiązał się ze sporą sezonowością, to na tym polu widać dużą poprawę.

Wyższe rezerwy są rekompensowane wyższymi zyskami z inwestycji".

d43xdm0

TOMASZ BURSA, IPOPEMA SECURITIES:

"Wyniki są bardzo dobre, jak nie znakomite. Bank wspomagał się oczywiście wynikiem na obligacjach, który wyniósł 130 mln zł. Bez tych zysków wynik byłby w okolicach konsensusu.

Powtarzalna działalność banku, czyli wynik z odsetek, jest rzeczywiście bardzo dobra. Wzrost widać nawet kwartalnie pomimo spadku stóp procentowych.

Opłaty i prowizje to również bardzo mocna linia.

d43xdm0

Koszty mocno spadły, ale w zeszłym roku było wydarzenie jednorazowe, które można szacować na ok. 80 mln zł. Nawet gdyby oczyścić koszty o to wydarzenie, były one w tym roku lepsze o 4 proc. rdr.

Koszty ryzyka mocno wzrosły rdr i kdk, ale to było zapowiadane. Koszt ryzyka na koniec roku wyniósł ok. 130 pb., czyli tyle ile było spodziewane".


Zysk netto grupy BZ WBK w czwartym kwartale 2012 roku wzrósł do 404,5 mln zł ze 198 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w komunikacie. Zysk banku okazał się wyższy od oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 337,5 mln zł.

d43xdm0

Oczekiwania dziewięciu biur maklerskich, co do zysku netto za IV kwartał, wahały się od 306 mln zł do 369 mln zł.

Wynik odsetkowy banku w IV kwartale wyniósł 591,8 mln zł i okazał się zgodny z oczekiwaniami analityków, którzy liczyli, że wyniesie on 585,8 mln zł (w przedziale oczekiwań 580-591 mln zł).

Wynik z prowizji w IV kwartale 2012 roku wyniósł 364,6 mln zł i był wyższy od szacunków rynku, który spodziewał się 355,4 mln zł (oczekiwania wahały się od 352 mln zł do 363 mln zł).

Odpisy z tytułu utraty wartości kredytów wyniosły w czwartym kwartale 2012 roku 160,4 mln zł. Rynek oczekiwał tymczasem odpisów na poziomie 157,1 mln zł.(PAP)

kuc/ asa/

d43xdm0

Podziel się opinią

Share
d43xdm0
d43xdm0