Wypłacą ubezpieczenie! Grecja nie spłaciła długu

Stowarzyszenie ds. Derywatów (ISDA) poinformowało w piątek wieczorem, że zastosowanie przez Ateny klauzuli zmuszającej inwestorów, którzy nie zgodzili się na wymianę posiadanych greckich obligacji, do ich wymiany na nowe papiery jest niespłaceniem kredytu.

Wypłacą ubezpieczenie! Grecja nie spłaciła długu
Źródło zdjęć: © AFP | Torsten Blackwood

09.03.2012 | aktual.: 10.03.2012 09:43

Międzynarodowe Stowarzyszenie Swapów i Derywatów (International Swaps and Derivatives Association - ISDA) zadecydowało, że zastosowanie przez rząd Grecji CAC (Collective Action Clauses), czyli przewidzianego greckim prawem mechanizmu, który wymusza na prywatnych inwestorach zamianę posiadanych dotychczas greckich obligacji na nowe papiery dłużne o niższej wartości nominalnej jest tzw. "zdarzeniem kredytowym", czyli niespłaceniem kredytu.

ISDA, które nadzoruje rynek derywatów, poinformowało, że uruchamia to spłaty z tytułu ubezpieczenia papierów dłużnych poprzez zastosowanie instrumentu pochodnego CDS (Credit Default Swap). Oznacza to, że instytucje finansowe posiadające greckie obligacje mogą zażądać wypłaty ubezpieczenia na skutek wymuszania zamiany obligacji.

Agencja AP pisze, że wypłacanie takich ubezpieczeń może oznaczać ogromne straty dla banków i ważnych funduszy inwestycyjnych, co mogłoby doprowadzić do upadku nawet dużą firmę finansową.

Uruchomienie CDS-ów może też budzić na rynku niepokój ze względu na negatywne doświadczenia związane z tym instrumentem pochodnym podczas kryzysu finansowego, który rozpoczął się w 2008 roku. Dlatego też od momentu, gdy zapowiedziano plan pomocowy dla Grecji w ubiegłym roku, Europejski Bank Centralny walczył o to, by nie doszło do sytuacji, w której wierzycielom trzeba będzie wypłacać takie ubezpieczenia, a władze starały się nakłonić wierzycieli do dobrowolnej wymiany obligacji.

ISDA poinformowało jednak w piątek, że wypłaty z tego tytułu wyniosą niespełna 3,3 mld dol.

Tym niemniej decyzja agencji regulującej rynek derywatów wywołała nerwową reakcję na Wall Street; w popołudniowej części sesji giełda traciła, reagując na ogłoszenie "zdarzenia kredytowego" w Grecji - podał Reuters.

Ateny przeprowadziły restrukturyzację tej części długu publicznego, która znajdowała się w portfelach prywatnych inwestorów.

Instytucje finansowe posiadające łącznie 85,8 proc. greckich obligacji na sumę 177 miliardów euro, regulowanych przez prawo greckie, zgodzili się na tę wymianę.

W przypadku obligacji regulowanych przez prawo obce (29 miliardów euro) udział w programie wymiany wyniósł 69 proc.

Wartość nowych obligacji będzie o 53,5 proc. niższa; w sumie - z uwagi na niższe oprocentowanie i dłuższy okres zapadalności - prywatni inwestorzy stracą ok. 74 proc. Zadłużenie Grecji zmniejszy się o ponad 105 miliardów euro. (PAP)

az/ fit/ sp/

Źródło artykułu:PAP
obligacjezadłużeniedług
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)