Wyprzedaż na giełdach przybiera na sile
Po poniedziałkowej zniżce wczoraj giełdy na Wall Street kontynuowały spadki, napędzane tym razem głównie przez akcje banków. Indeks Dow Jones zniżkował o 1,03%, S&P 500 o 1,27%, a technologiczny Nasdaq obniżył się o 1,13%.
Walory spółek z sektora finansowego traciły na fali obaw, iż ostatnie wzrosty cen akcji banków dokonały się w oderwaniu od fundamentalnych podstaw. Obawy te nasiliły się po pesymistycznych wypowiedziach jednego z analityków Rochdale Securities. Instytucja ta twierdzi, że wyniki finansowe banków w trzecim oraz czwartym kwartale nie ulegną poprawie. Walory Citigroup spadły o 6,35%, AIG zniżkowały o 13,17%, a Bank of America stracił 4,98%. Na wartości straciły także akcje CIT Group - blisko 19% - po informacji, że spółka ta ogłosi bankructwo jeśli nie uda jej się pozyskać nowych źródeł finansowania. Niski wolumen obrotów na rynku od początku obecnego tygodnia wskazuje na to, że duża część inwestorów wstrzymuje się z dokonywaniem większych transakcji w oczekiwaniu na decyzję ws. stóp procentowych oraz komunikat FOMC, a także na wielkość sprzedaży detalicznej w USA, poziom inflacji CPI oraz wynik kwartalny Wal-Mart.
Po wczorajszej wyprzedaży w USA spadki odnotowały dziś giełdy azjatyckie. Tokijski indeks Nikkei 225 stracił wczoraj 1,42%, oddalając się od 10-miesięcznego szczytu. Wraz ze spadkiem cen surowców o 2,6% zniżkowały akcje spółki Mitsubishi Corp. Umacniający się jen osłabił notowania Honda Motor Co. również o 2.6% Koreański indeks KOSPI spadł o 0,88%, a wśród spółek najmocniej tracących na wartości znalazły się akcję KB Financial.
Na wczorajszej sesji w Europie dominowały spadki, a wraz z taniejącą ropą naftową (-2,4%) oraz miedzią (-0,7%) zniżkowały akcje spółek surowcowych tj. BP, BHP Billiton oraz Rio Tinto. Spadek w wysokości 2,61% zanotował wczoraj także WIG 20, który po utrzymywaniu się przez większość sesji powyżej poziomu poprzedniego zamknięcia, pod koniec notowań rozpoczął ruch w dół. Dziś od rana na giełdach Starego Kontynentu widoczna jest kontynuacja wczorajszych spadków, a najmocniej na wartości tracą spółki z sektora finansowego oraz producenci żywności. Na minusie dzień rozpoczął także WIG 20, a tracący na wartości złoty może sugerować, że mamy do czynienia z wycofywaniem się kapitału zagranicznego z Polski.
Michał Fronc
Joanna Pluta
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.