Trwa ładowanie...
d3373at

Wyżnikiewicz: Jednocyfrowe bezrobocie to skutek dobrej sytuacji ekonomicznej

Jednocyfrowe bezrobocie nie jest zaskoczeniem, to m.in. skutek utrzymywania się w tym roku dobrej sytuacji gospodarczej i wzrostu sięgającego 3,5 proc. - powiedział PAP Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Share
d3373at

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w środę, że stopa bezrobocia we wrześniu spadła do jednocyfrowego wyniku i wyniosła 9,9 proc.

"To oczywiście wielkość oczekiwana. To nie jest jakaś niespodzianka. Mówiło się od dawna, że w końcówce roku bezrobocie będzie jednocyfrowe" - powiedział PAP Wyżnikiewicz.

"To skutek utrzymywania się w tym roku dobrej sytuacji gospodarczej, gdzie mamy wzrost w granicach 3,5 proc. I w sytuacji dobrych oczekiwań koniunkturalnych, dobrych nastrojów wśród przedsiębiorców to nie dziwi. Tak działają mechanizmy gospodarki" - podkreślił ekspert.

d3373at

Zwrócił uwagę, że "zejście do jednocyfrowej wartości bezrobocia jest sukcesem" i ma znaczenie symboliczne.

Wyżnikiewicz zapytany, czy stopa bezrobocia utrzyma się na poziomie jednocyfrowym, przypomniał, że podlega ona wahaniom sezonowym. Dlatego prognozuje, że taki stan potrwa jeszcze około miesiąca. "Pod koniec roku jak zwykle nastąpi pogorszenie, bo kończą się sezonowe prace w rolnictwie, budownictwie, gdzie dużo zależy od pogody" - zauważył.

Według danych MPiPS stopa bezrobocia we wrześniu spadła do 9,9 proc. Z wyliczeń resortu wynika, że w urzędach pracy na koniec września zarejestrowanych było 1 mln 540,9 tys. osób, co oznacza spadek w ciągu miesiąca o 22,6 tys. Sytuacja najbardziej poprawiła się w województwie mazowieckim, śląskim i dolnośląskim.

d3373at

Podziel się opinią

Share
d3373at
d3373at