Trwa ładowanie...

Wyższy dochód nie pozbawi zasiłku

Od 2016 r. zmieni się sposób uzyskiwania świadczeń rodzinnych. Gminy
obawiają się jeszcze większych komplikacji z ich przyznawaniem - informuje "Dziennik Gazeta
Prawna".

Share
Wyższy dochód nie pozbawi zasiłkuŹródło: fotolia.pl
d3fxm8q

Od 2016 r. zmieni się sposób uzyskiwania świadczeń rodzinnych. Gminy obawiają się jeszcze większych komplikacji z ich przyznawaniem - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Jeśli rodzice przekroczą próg dochodowy uprawniający do wsparcia na dzieci, nie będą tracić go zupełnie. Ich świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę, o którą zostało przekroczone kryterium. Taka zapowiedź zmian w zasadach przyznawania pomocy dla rodzin znalazła się w expose premier Ewy Kopacz.

Na razie nie są znane szczegóły związane z tą propozycją, poza tym, że miałaby ona wejść w życie od 1 stycznia 2016 r.

- To propozycja, która może zapobiegać wpadaniu przez rodziców w pułapkę bierności zawodowej. Potencjalna utrata świadczeń zniechęca ich do szukania pracy - tłumaczy dr Anna Ruzik z Szkoły Głównej Handlowej.

d3fxm8q

Wątpliwości co do nowych rozwiązań mają gminy. - Taka zmiana na pewno jeszcze bardziej skomplikuje sposób przyznawania pomocy. Nie wiadomo też, czy będzie odnosić się tylko do zasiłku, czy również przysługujących do niego dodatków - wskazuje Natalia Siekierka, zastępca kierownika działu świadczeń MOPS w Wrocławiu.

Wyjaśnijmy, że obecnie zasiłek rodzinny otrzymują ci, których dochody w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekraczały 539 zł netto lub 623 zł, jeśli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne. Od 1 listopada 2014 kryterium dochodowe wzrasta odpowiednio o 35 zł i 41 zł. To oznacza, że o świadczenie na następny okres zasiłkowy 2014/2015 można się starać, gdy dochód na osobę w rodzinie wyniósł w 2013 r. maksymalnie 574 zł netto i – w przypadku niepełnosprawnego dziecka - 664 zł netto. Takie kwoty wymienia rozporządzenie Rady Ministrów z 10 sierpnia 2012 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę do ubiegania się o zasiłek rodzinny oraz wysokości świadczeń rodzinnych.

d3fxm8q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fxm8q
d3fxm8q