Wzmocnienie pozycji Talanxu w Polsce nie wpłynie znacząco na działalność PZU (opinia)

20.01. Warszawa (PAP) - Analitycy oceniają, że przejęcie przez Talanx 100 proc. udziałów w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta nie wpłynie znacząco na działalność PZU,...

20.01. Warszawa (PAP) - Analitycy oceniają, że przejęcie przez Talanx 100 proc. udziałów w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta nie wpłynie znacząco na działalność PZU, między innymi ze względu na różnice w modelach biznesowych obu spółek. W dłuższym terminie wpływ na działalność PZU mogłaby mieć agresywna strategia Talanxu w segmencie ubezpieczeń komunikacyjnych, której wprowadzenie analitycy uważają za mało prawdopodobne. Decyzja o akwizycji Warty może być ich zdaniem związana z planowanym IPO niemieckiej spółki.

"Jedyny sposób w jaki ta transakcja mogłaby wpłynąć na PZU w krótkim okresie, to sytuacja w której Talanx zacząłby bardzo agresywnie konkurować cenowo na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Wydaje mi się to bardzo mało prawdopodobne, ponieważ już w tym momencie ten segment rynku pokazuje słabe wyniki. Jest tam raczej miejsce na podnoszenie składek" - powiedział PAP Kamil Stolarski, analityk Espirito Santo Investment Bank.

"W tym roku nie należy się spodziewać żadnego wpływu zwiększenia obecności Talanx w Polsce na biznes PZU - transakcja ma być domknięta dopiero w drugiej połowie 2012. W przyszłości natomiast nie spodziewam się jakiejś agresywnej strategii niemieckiej spółki na naszym rynku, nie taki jest moim zdaniem cel tych przejęć" - dodał.

Zdaniem analityka ewentualne połączenie Warty i TU Europa również nie wpłynęłoby na działalność PZU, ze względu na odmienne modele biznesowe tych spółek.

"W PZU główny biznes to ubezpieczenia grupowe, Warta to trochę inny biznes, połączony mocno z działalnością Kredyt Banku i spodziewałbym się tam dużego udziału produktów typu bank assurance, natomiast cały biznes TU Europy występuje w PZU tylko śladowo. Według mnie nie jest więc tak, że Warta konkurowała w jakimś obszarze z PZU i ten obszar wzmocni dokładając do swojej obecnej działalności biznes TU Europa" - powiedział.

"Silnym atutem Talanx w przyszłości będzie współpraca z dwoma dużymi bankami: Kredyt Bankiem i Getinem. Obstawiałbym, że Talanx raczej upatrywałby swoich szans w segmencie Bank assurances, który nie wydaje się być kluczowym dla PZU w tym momencie" - dodał.

Stolarski uważa, że połączenie przez Talanx Warty i TU Europa mogłoby wygenerować synergie kosztowe i jest w związku z tym prawdopodobne. Z drugiej strony analityk zwrócił uwagę na przykłady zagranicznych grup, które działają w Polsce poprzez kilka, oddzielnych spółek ubezpieczeniowych.

"Obstawiałbym, że te dwa podmioty zostaną połączone. Spodziewałbym się, że przy ewentualnym połączeniu Warty i TU Europa wystąpiłyby pewne synergie związane m.in. z tym, że Warta też jest mocno związana z bank assurances i działa przy banku. Dodatkowo brand TU Europa jest mało rozpoznawalny wśród klientów detalicznych i można by z niego zrezygnować. Z drugiej strony spodziewałbym się, że TU Europa jest bardziej efektywna kosztowo w porównaniu do Warty.

"Jest jednak kilka grup, które działają w Polsce i mają oddzielne spółki ubezpieczeniowe w tym samym segmencie rynku, np. Vienna Insurance Group" - dodał.

Analityk Espirito Santo jest zdania, że polskie akwizycje Talanx mają charakter wizerunkowy i mogą być związane z planowym upublicznieniem niemieckiej spółki.

"Myślę, że Talanx kupuje polskie aktywa pod kątem planowanego IPO. Według mnie spółka może budować +equity story+ w oparciu o obecność na rynkach rozwijających się, ma też określone środki, które przeznaczyła na akwizycje - stąd wydaje się, że była w stanie zapłacić więcej niż inni licytujący" - powiedział.

Talanx podał na swojej stronie internetowej w piątek informację o zakupie od belgijskiej KBC 100 proc. udziałów w TUiR Warta za 770 mln euro.

Transakcja wymaga zgody regulatora. Oczekuje się, że zostanie zakończona w drugiej połowie 2012 roku. Po zamknięciu transakcji japoński partner Talanx, Meiji Yasuda przejmie 30 proc. Warty.

Jak podało w piątkowym komunikacie HDI-Asekuracja po planowanej na 2012 r. finalizacji zakupu TU Europa, TU na Życie Europa oraz zakupu TUiR Warta, udział Grupy Talanx w polskim rynku ubezpieczeń zwiększy się według danych po III kw. do ok. 17 proc.

"Tym samym Talanx AG stanie się drugim pod względem wielkości ubezpieczycielem w Polsce" - dodano w komunikacie HDI.

Talanx jest trzecią co do wielkości w Niemczech i jedenastą w Europie grupą ubezpieczeniową, z dochodem ze składek w wysokości około 23 mld EUR w 2010 r. W ramach grupy kapitałowej Talanx działają dostawcy usług finansowych obejmujący wiele marek, w tym: HDI, HDI-Gerling, Hannover Re (jeden z wiodących na świecie podmiotów zajmujących się reasekuracją), Targo Insurers, PB Insurers, Neue Leben, a także dostawca usług finansowych AmpegaGerling.

Działalność grupy kapitałowej Talanx obejmuje 150 krajów. W skład grupy kapitałowej Talanx wchodzą dwie spółki prowadzące działalność w Polsce - HDI-Gerling Życie TU SA i HDI Asekuracja TU SA. (PAP)

kuc/ asa/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)