Wzrasta zaangażowanie banków w finansowanie inwestycji w sekt. nieruchomości - KPMG
18.10. Warszawa (PAP) - Polska jest jednym z trzech najlepszych krajów Europy Środkowo-Wschodniej do finansowania projektów w sektorze nieruchomości - wynika z raportu KPMG "CEE...
18.10.2011 | aktual.: 18.10.2011 16:53
18.10. Warszawa (PAP) - Polska jest jednym z trzech najlepszych krajów Europy Środkowo-Wschodniej do finansowania projektów w sektorze nieruchomości - wynika z raportu KPMG "CEE Propoerty Lending Barometer 2011". Największą popularnością cieszą się inwestycje biurowe.
"Chociaż od 12 miesięcy obserwujemy wzrost finansowania inwestycji w sektorze nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej, to sytuacja na tym rynku jest nadal niepewna. Wyniki nowego raportu KPMG +CEE Property Lending Barometer 2011+ wskazują, że banki są nadal ostrożne w ocenie kondycji rynku nieruchomości. Najlepsza sytuacja panuje w Austrii, Czechach i Polsce, gdzie sektor nieruchomości mniej ucierpiał na skutek kryzysu niż inne kraje regionu. W Polsce największą popularnością cieszą się inwestycje biurowe" - napisano w komentarzu.
"Odpowiedzi zebrane podczas badania KPMG wskazują na związek pomiędzy perspektywami dla finansowania sektora nieruchomości, a ogólną sytuacją makroekonomiczną każdego z państw. W najlepszej sytuacji znajduje się Austria, a na kolejnych pozycjach uplasowały się Czechy i Polska" - napisano.
Zdaniem autorów raportu trendy na rynku kredytów w 2011 roku wskazują, że banki i inwestorzy są zainteresowani posiadaniem w swoich portfelach wyłącznie produktów wysokiej jakości i koncentrują uwagę na rynkach zapewniających przewidywalne wyniki.
Z raportu wynika, że banki w regionie CEE próbują restrukturyzować istniejące kredyty zamiast realizować zabezpieczenia poprzez egzekucje z kredytowanych nieruchomości. Banki ankietowane w Polsce wskazały, że z sukcesem zrestrukturyzować można ok. 60 proc. zagrożonych kredytów. W 2010 roku banki wierzyły w powodzenie restrukturyzacji 80 proc. takich kredytów, jednak - jak wskazano w komentarzu - do tej pory część z nich została już zrestrukturyzowana. Banki oceniają także, że zabezpieczenie pożyczek w Polsce jest zbyt niskie.
W 2011 roku odsetek zagrożonych kredytów zmniejszył się w przypadku Polski z 20 proc. w 2010 roku do 9 proc. w roku 2011. Nieznacznie wzrósł natomiast odsetek kredytów "poważnie" zagrożonych - z 4 do 5 proc.
Autorzy raportu zauważyli, że w porównaniu z rokiem 2010, liczba transakcji na rynku inwestycji w nieruchomości w regionie CEE znacznie wzrosła, ale widoczne pozostało istotne zróżnicowanie w zależności od kraju i klasy aktywów. Polska pozytywnie wyróżnia się na tle pozostałych państw, ponieważ banki są bardziej otwarte na finansowanie nowych projektów deweloperskich niż nieruchomości przychodowych.
Badanie KPMG zostało przeprowadzone na próbie ponad 50 przedstawicieli wiodących banków z regionu, aby ocenić perspektywy kredytowe w sektorze nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej. W badaniu wzięło udział 6 banków z Polski, o najwyższym zaangażowaniu w finansowanie rynku nieruchomości.
"W 2011 roku można zauważyć pozytywniejsze nastroje dotyczące kredytowania w państwach o lepszej sytuacji makroekonomicznej. Banki ograniczyły wpływ niektórych niekorzystnych czynników, z którymi musiały zmierzyć się w ubiegłym roku, co w konsekwencji spowodowało, że w 2011 roku były bardziej otwarte na finansowanie inwestycji w sektorze nieruchomości. Pomimo tych pozytywnych oznak, na rynku nadal panuje duża niepewność" - powiedział Steven Baxted, szef zespołu doradztwa dla rynku budownictwa i nieruchomości w firmie doradczej KPMG. (PAP)
mak/ fdu/ asa/