Wzrost liczby członków OFE
W październiku zanotowaliśmy przyrost liczby członków otwartych funduszy emerytalnych o 28 714 osób (0,25%) do 11,65 mln osób.
18.11.2005 | aktual.: 18.11.2005 15:01
W październiku zanotowaliśmy przyrost liczby członków otwartych funduszy emerytalnych o 28 714 osób (0,25%) do 11,65 mln osób.
To najlepszy wynik na rynku OFE, pomijając miesiące w których odbywa się losowanie nowych członków, od blisko dwóch lat (od grudnia 2003 r.). Liczba uczestników drugiego filaru jest jednak wciąż niższa (o 2,3%) niż dwanaście miesięcy temu, co jest spowodowane przeprowadzonym na początku tego roku "czyszczeniem" kont przez ZUS.
W gronie ośmiu funduszy, które mimo to przez miniony rok zanotowały dodatnią dynamikę przyrostu liczby swoich członków, liderami są (pomijając OFE Polsat, który pod koniec 2004 roku przejął członków OFE KB) OFE Credit Suisse Life & Pensions (10,3%) oraz OFE Allianz Polska (6,7%). Z kolei do funduszy, które przez ten czas w największym stopniu powiększyły swój udział w rynku, zaliczają się OFE ING NNP (+117 pkt. bazowych) oraz OFE Polsat (+90 pkt. bazowych).
Podobnie jak przed miesiącem, wśród funduszy, które najskuteczniej pozyskiwały nowych członków, znalazły się OFE Commercial Union (6,0 tys.), OFE Allianz Polska (5,7 tys.), OFE ING NNP (5,1 tys.) i OFE PZU Złota Jesień (3,9 tys.). Na ww. podmioty przypadło 72% wszystkich nowych umów podpisanych przez fundusze emerytalne w październiku. Szczególnie warto zwrócić uwagę na drugi z kolei świetny wynik sprzedażowy w OFE Allianz, którego sieć sprzedaży w tym roku pozyskiwała średnio około 900 osób miesięcznie (700 bez uwzględnienia danych lipcowych - przed losowaniem), co pozwoliło zwiekszyć liczbę uczestników w okresie luty-sierpień o 7 tys.. Tylko w ciągu września i października do funduszu przystąpiło 10,9 tys., czyli o +50% osób więcej. Tylko w dwóch funduszach liczba uczestników była minimalnie mniejsza niż w końcu września - były to OFE Polsat i OFE Skarbiec-Emerytura. Funduszami, które w tym roku pozyskały najwięcej członków są ING NNP (78,3 tys.), Credit Suisse Life & Pensions (27,8 tys.) oraz Allianz
Polska (12,7 tys.). Ogółem jednak, z uwagi na styczniowe porządki, liczba członków OFE jest o ponad 320 tys. niższa niż na początku tego roku.
Po dwóch miesiącach spadków, w październiku ponownie odnotowaliśmy wzrost liczby rachunków, na które nie wpłynęła żadna składka. Jest ich obecnie 803 tys. - o 29 tys. więcej niż miesiąc wcześniej. Liczba "martwych rachunków" stanowi zatem 6,64% ogółu rachunków prowadzonych przez OFE. Mniejszym odsetkiem martwych rachunków mogą pochwalić się jedynie cztery największe OFE - Commercial Union, ING NNP, AIG i PZU Złota Jesień.
Tomasz Miziołek,
Tomasz Publicewicz
Analizy Online
Pełna wersja raportu dostępna w formacie src="http://i.wp.pl/a/i/emerytury/pdf.gif"/>