Trwa ładowanie...
d368m7s

Wzrost PKB w '10 wyższy niż w '09, ale nie wiadomo czy przekroczy 3 proc. - Zajdel-Kurowska z MFW

29.01. Warszawa (PAP) - Wzrost gospodarczy w Polsce w 2010 roku na pewno będzie wyższy niż w 2009 roku, lecz nie ma pewności czy przekroczy 3 proc. - uważa Katarzyna...

Share
d368m7s

29.01. Warszawa (PAP) - Wzrost gospodarczy w Polsce w 2010 roku na pewno będzie wyższy niż w 2009 roku, lecz nie ma pewności czy przekroczy 3 proc. - uważa Katarzyna Zajdel-Kurowska, przedstawiciel Polski przy Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Jej zdaniem w 2010 roku w Polsce rosnąć może bezrobocie.

"Na pewno rok bieżący będzie dla gospodarki lepszy niż miniony. Jednak skala tej poprawy jest trudna do przewidzenia. Czy PKB wzrośnie o więcej niż 3 proc.? Dziś nie można tego stwierdzić. Wiele zależy od tego, czy największym gospodarkom uda się utrzymać ożywienie gospodarcze. Na razie wydaje się ono dość kruche i nie wiadomo, czy nie rozsypie się, kiedy zaczną być wycofywane programy stymulacyjne" - powiedziała dla piątkowego "Pulsu Bizensu" Zajdel-Kurowska.

"W kraju też są pewne zagrożenia. Bezrobocie może dalej rosnąć, zatrudnienie raczej nie będzie się zwiększać - nie wiadomo, jak to się wszystko przełoży na konsumpcję. Niepewność cały czas jest duża" - dodała.

Produkt Krajowy Brutto wzrósł w 2009 roku o 1,7 proc. - podał w czwartek wstępne dane GUS.

"W obecnych warunkach uniknięcie recesji jest dużym osiągnięciem. Stało się tak głównie dzięki rosnącej konsumpcji (...) i korzystnej strukturze handlu zagranicznego. Spadek inwestycji jest zaskakująco niewielki, co w warunkach kryzysowych jest bardzo optymistyczną informacją" - powiedziała.

Z szacunków GUS wynika, że inwestycje w całym roku spadły o 0,3 proc. (PAP)

nik/ dan/

d368m7s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d368m7s