Trwa ładowanie...
ddf39ak

Wzrost PKB w tym roku może osiągnać "solidne powyżej 4 proc."

Wzrost gospodarczy w Polsce w tym roku wyniesie powyżej 4 proc. i może to być "solidne powyżej 4 proc." - szacuje wiceminister finansów Leszek Skiba.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polska jest trzecim najlepszym krajem, jeżeli chodzi o poziom bezrobocia - powiedział wiceminister finansów.
Polska jest trzecim najlepszym krajem, jeżeli chodzi o poziom bezrobocia - powiedział wiceminister finansów. (East News, Fot: JAKUB ORZECHOWSKI/REPORTER)
ddf39ak

"Minister Kwieciński podczas niedawnej konferencji, mówił, że wzrost będzie powyżej 4 proc. 4,5 proc. - przewiduje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, zatem wzrost jest gdzieś pomiędzy. To jest ta prognoza, która jest realistyczna - solidne powyżej 4 proc. Dobry wynik, dobra koniunktura, która w dalszym ciągu prowadzi do tego, że bezrobocie w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie" - powiedział Skiba.

Dodał, że Polska, jest trzecim najlepszym krajem, jeżeli chodzi o poziom bezrobocia.

"Warto pamiętać, że to wszystko odbywa się w czasie bardzo silnego napływu pracowników, głównie z Ukrainy. Miejsca pracy się pojawiają, firmy inwestują, jednocześnie zyski przedsiębiorstw przekładają się na nowe inwestycje. W ostatnich kwartałach te inwestycje, silnie w sektorze prywatnym rosną. Sytuacja gospodarcza jest dobra i pozwala mieć nadzieje że przejdziemy przez wszystkie turbulencje w sposób bezpieczny" - dodał wiceminister.

ddf39ak

Jego zdaniem, w przyszłym roku wzrost PKB może być wyższy niż zakładane w budżecie 3,7 proc., ale wiele będzie zależało od tego, jaka będzie koniunktura na świecie.

Zobacz także: Na co stać Kowalskiego? Tak zmieniła się siła nabywcza Polaków

"Wszyscy oczekują i patrzą na to, co się dzieje na świecie, na koniunkturę w Unii Europejskiej i u naszych zachodnich sąsiadów w Niemczech i są głosy, że to spowolnienie może oddziaływać na polską gospodarkę. Z drugiej strony, mamy bardzo dobrze skrojony pakiet wspierający wzrost gospodarczy, czyli tzw "piątkę", która pozwoli na to, żeby wzrost gospodarczy ochronić, przed tymi czynnikami, które mogą pojawić się z zewnątrz, w związku ze spowolnieniem światowym. Przyszły rok zależy więc od tego, jaka będzie koniunktura na świecie. Liczymy na to, że dobra koniunktura się utrzyma, ale jesteśmy również przygotowani na te negatywne scenariusze - podsumował wiceminister finansów.

ddf39ak

Bank Światowy podniósł wczoraj prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2019 r. do 4,3 proc. (z 4 proc. oczekiwanych w kwietniu br.).

Jednocześnie instytucja podtrzymała swoje prognozy na lata 2020-2021, zgodnie z którymi PKB w Polsce w 2020 r. wzrośnie odpowiednio o 3,6 proc. i o 3,3 proc. Także wczoraj Moody's Investors Service podtrzymał prognozy wzrostu PKB Polski na poziomie 4,4 proc. w 2019 r. i 3,7 proc. w 2020 r.

Według projektu przyszłorocznego budżetu, wzrost PKB wyniesie 4 proc. w tym roku oraz 3,7 proc. w przyszłym roku. Według podstawowych wskaźników makroekonomicznych załączonych do uzasadnienia projektu ustawy budżetowej, wzrost gospodarczy następnie spowolni do 3,4 proc. w 2021 r. i do 3,1 proc. w 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ddf39ak

Podziel się opinią

Share

ddf39ak

ddf39ak
ddf39ak