Trwa ładowanie...

Wzrost PKB w tym roku może osiągnać "solidne powyżej 4 proc."

Wzrost gospodarczy w Polsce w tym roku wyniesie powyżej 4 proc. i może to być "solidne powyżej 4 proc." - szacuje wiceminister finansów Leszek Skiba.

Wzrost PKB w tym roku może osiągnać "solidne powyżej 4 proc."Źródło: East News, fot: JAKUB ORZECHOWSKI/REPORTER
d35r2ag
d35r2ag

"Minister Kwieciński podczas niedawnej konferencji, mówił, że wzrost będzie powyżej 4 proc. 4,5 proc. - przewiduje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, zatem wzrost jest gdzieś pomiędzy. To jest ta prognoza, która jest realistyczna - solidne powyżej 4 proc. Dobry wynik, dobra koniunktura, która w dalszym ciągu prowadzi do tego, że bezrobocie w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie" - powiedział Skiba.

Dodał, że Polska, jest trzecim najlepszym krajem, jeżeli chodzi o poziom bezrobocia.

"Warto pamiętać, że to wszystko odbywa się w czasie bardzo silnego napływu pracowników, głównie z Ukrainy. Miejsca pracy się pojawiają, firmy inwestują, jednocześnie zyski przedsiębiorstw przekładają się na nowe inwestycje. W ostatnich kwartałach te inwestycje, silnie w sektorze prywatnym rosną. Sytuacja gospodarcza jest dobra i pozwala mieć nadzieje że przejdziemy przez wszystkie turbulencje w sposób bezpieczny" - dodał wiceminister.

Jego zdaniem, w przyszłym roku wzrost PKB może być wyższy niż zakładane w budżecie 3,7 proc., ale wiele będzie zależało od tego, jaka będzie koniunktura na świecie.

d35r2ag

Zobacz także: Na co stać Kowalskiego? Tak zmieniła się siła nabywcza Polaków

"Wszyscy oczekują i patrzą na to, co się dzieje na świecie, na koniunkturę w Unii Europejskiej i u naszych zachodnich sąsiadów w Niemczech i są głosy, że to spowolnienie może oddziaływać na polską gospodarkę. Z drugiej strony, mamy bardzo dobrze skrojony pakiet wspierający wzrost gospodarczy, czyli tzw "piątkę", która pozwoli na to, żeby wzrost gospodarczy ochronić, przed tymi czynnikami, które mogą pojawić się z zewnątrz, w związku ze spowolnieniem światowym. Przyszły rok zależy więc od tego, jaka będzie koniunktura na świecie. Liczymy na to, że dobra koniunktura się utrzyma, ale jesteśmy również przygotowani na te negatywne scenariusze - podsumował wiceminister finansów.

Bank Światowy podniósł wczoraj prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2019 r. do 4,3 proc. (z 4 proc. oczekiwanych w kwietniu br.).

d35r2ag

Jednocześnie instytucja podtrzymała swoje prognozy na lata 2020-2021, zgodnie z którymi PKB w Polsce w 2020 r. wzrośnie odpowiednio o 3,6 proc. i o 3,3 proc. Także wczoraj Moody's Investors Service podtrzymał prognozy wzrostu PKB Polski na poziomie 4,4 proc. w 2019 r. i 3,7 proc. w 2020 r.

Według projektu przyszłorocznego budżetu, wzrost PKB wyniesie 4 proc. w tym roku oraz 3,7 proc. w przyszłym roku. Według podstawowych wskaźników makroekonomicznych załączonych do uzasadnienia projektu ustawy budżetowej, wzrost gospodarczy następnie spowolni do 3,4 proc. w 2021 r. i do 3,1 proc. w 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d35r2ag
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35r2ag