Trwa ładowanie...
Gospodarka

Wzrosty na światowych giełdach przybierają na sile

Wczoraj giełdy na Wall Street odnotowały najwyższe poziomy w tym roku, a indeksy wspierane były przez pozytywny odczyt dynamiki produkcji przemysłowej oraz osłabiającego się dolara, który przyczynił się do zwyżki notowań spółek surowcowych.
Share
Jarosław Fronczak, analityk DM TMS Brokers
Jarosław Fronczak, analityk DM TMS BrokersŹródło: DM TMS Brokers
d3up93r

Indeks Dow Jones wzrósł o 1,12%, S&P 500 o 1,53%, a technologiczny Nasdaq zyskał 1,45%. Produkcja przemysłowa w USA wzrosła w sierpniu 0,8% m/m, co jest wynikiem lepszym od oczekiwań. Jednocześnie zrewidowany w górę został poprzedni odczyt z poziomu 0,5% m/m do 1% m/m. Wiadomość ta została w większości pozytywnie odebrana przez rynek, jednak część inwestorów pozostaje ostrożna twierdząc, że w dużej mierze jest to zasługa wzrostu produkcji aut w wyniku zwiększonego przez program rządowych dopłat popytu. Kurs eurodolara w dalszym ciągu przebija kolejne szczyty, dochodząc wczoraj do poziomu 1,4730. Spadek wartości dolara wsparł notowania spółek przemysłowych oraz surowcowych. Na wartości zyskiwały akcje General Electric, DuPont oraz Alcoa. Dobrze radziły sobie także walory banków oraz spółek finansowych.

Wzrostowa sesja w USA przełożyła się na zwyżki na rynkach azjatyckich. Nastroje na giełdach w Chinach pozostają optymistyczne, wspierane przez utrzymującą się znaczącą płynność na rynku oraz nadzieje na napływ kolejnych dobrych danych makro. Tokijski indeks Nikkei 225 wzrósł o 1,68%, wspierany przez walory spółek-eksporterów, zyskujące po publikacji pozytywnych danych makro z gospodarki USA. Zniżkowały z kolei akcje banków, co miało miejsce w wyniku objęcia stanowiska przez nowego ministra ds. bankowości i regulacji rynkowych, uchodzącego w powszechnej opinii za nieprzychylnego przyjaznym rynkom reformom.

Wczoraj w całej Europie obserwować można było solidne wzrosty, a giełdy były ciągnięte w górę na fali rosnącej liczby wskaźników, sugerujących nadejście ożywienia w globalnej gospodarce. Najsilniej na wartości zyskiwały akcje banków oraz spółek surowcowych. Dziś od ranna giełdy Starego Kontynentu kontynuują wczorajsze wzrosty. W dalszym ciągu najsilniej rosną walory banków. Na rynku widoczny jest wzmożony optymizm i zwiększony apetyt na bardziej ryzykowne inwestycje.

Michał Fronc
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

d3up93r

Podziel się opinią

Share
d3up93r
d3up93r