Trwa ładowanie...
d1zwcdj

X-Trade Brokers uwzględnia w strategii oportunistyczne akwizycje

Warszawa, 14.04.2016 (ISBnews) - X-Trade Brokers uwzględnia w swojej strategii oportunistyczne akwizycje na globalnym rynku brokerskim, poinformował prezes Jakub Maly. Oczekuje również utrzymania wysokiego tempa wzrostu bazy klientów i poziomu marż z lota.

Share
d1zwcdj

"Uwzględniajmy ekspansję przez procesy konsolidacyjne. Potencjalne akwizycje miałyby charakter oportunistyczny i miałyby na celu pozyskanie zdrowej bazy klientów lub znanej marki. Przy ekonomicznym sensie transakcji każdy cel niezależnie od lokalizacji będzie rozważany" - powiedział Maly podczas konferencji prasowej na temat IPO spółki.

Jakub Zabłocki - założyciel, główny akcjonariusz i akcjonariusz sprzedający pakiet akcji w ofercie - dodał, że wierzy w konsolidację brokerów chociażby w Europie, a status giełdowy da X-Trade Brokers lepszą pozycję negocjacyjną w procesie konsolidacyjnym.

Wcześniej X-Trade Brokers składał ofertę na Alpari - brytyjskiego brokera, który stracił płynność, ponieważ musiał wziąć na siebie straty klientów podczas pamiętnego dnia umocnienia CHF w styczniu 2015 roku.

d1zwcdj

W rozmowie z ISBnews prezes X-Trade Brokers wskazał, że liczy na utrzymanie wysokiej dynamiki wzrostu klientów na rynkach, na których broker jest obecny (w ub.r. baza wzrosła o ok. 23% r/r do ponad 15 tys. aktywnych rachunków).

"Prowadzimy intensywny marketing, w tym inicjatywy na rzecz klientów detalicznych, jak działania społecznościowe, edukacyjne. W efekcie odnotowujemy wzrost obrotów, utrzymanie istniejących klientów i stabilny napływ nowych przy utrzymaniu marży z lota na stabilnym poziomie" - wymienił Maly.

Jednocześnie szef X-Trade Brokers liczy na dodatkowy, dynamiczny impuls do wzrostu bazy klientów na rynkach, na które XTB planuje wejść, a szczególnie w krajach Ameryki Południowej.

"W zależności od wprowadzania regulacji prawnych umożliwiających prowadzenie działalności brokerskiej, jak nasza, będziemy wchodzić do kolejnych krajów Ameryk Łacińskiej i Południowej" - zaznaczył prezes X-Trade Brokers.

d1zwcdj

Broker stawia sobie za cel osiągnięcie liczby klientów w tym regionie globu na poziomie do 25% całkowitej bazy klientów w ciągu 3 lat.

Zabłocki pokreślił ponadto, że XTB rozwija własną technologię w Polsce (a to przyczynia się do relatywnie niższych kosztów pozwalających na osiąganie wyraźnie wyższej marży EBITDA od zagranicznej konkurencji) i dywersyfikuje bazę instrumentów, która liczy ok. 2 tys. pozycji i ma nadal rosnąć, a jedną z nowości są tzw. akcje syntetyczne. Ponadto, obok biznesu detalicznego, rozwijany ma być biznes instytucjonalny, a szczególnie sprzedaż płynności dla instytucji. Broker oferuje to już dwóm bankowym domom maklerskim w Polsce i liczy na świadczenie tej usługi w Turcji.

"Wysoka zmienność rynków wspiera efektywność naszego biznesu. Możliwe wydarzenia w tym roku, jak Brexit, czy wybór Trumpa na prezydenta USA, również sugerują, że bieżący rok będzie obfitował w zmienność na rynkach finansowych" - podsumował Zabłocki.

Cena maksymalna w ofercie akcji X-Trade Brokers Domu Maklerskiego została ustalona na 13 zł za walor.

d1zwcdj

Oferta publiczna nie więcej niż 16,433 mln akcji X-Trade Brokers DM, stanowiących nie więcej niż 14% kapitału i sprzedawanych przez XXZW Investment Group rozpoczęła się w dziś publikacją prospektu.

Spółka podała, że zamierza ubiegać się o dopuszczenie i wprowadzenie wszystkich 117 383 635 akcji zwykłych imiennych serii A o wartości nominalnej 0,05 zł (które z chwilą dematerializacji staną się akcjami zwykłymi na okaziciela) do obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez GPW.

Inwestorzy indywidualni będą mogli składać zapisy na akcje oferowane w dniach 18-25 kwietnia. Na datę prospektu intencją akcjonariusza sprzedającego jest zaoferowanie inwestorom indywidualnym ok. 10-15% liczby akcji oferowanych. Po zakończeniu procesu budowania księgi popytu 26 kwietnia inwestorzy instytucjonalni będą mogli składać zapisy w dniach 27-28 kwietnia. Ostateczna cena zostanie ustalona po zakończeniu procesu budowania księgi popytu, tj. w dniu 26 kwietnia. Około 6 maja planowany jest pierwszy dzień notowania akcji na GPW.

X-Trade Brokers DM S.A. prowadzi działalność maklerską i podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Grupa XTB jest europejskim domem maklerskim, specjalizującym się w instrumentach finansowych będących przedmiotem obrotu na rynku pozagiełdowym i giełdzie. Od 2002 roku działa na rynkach zagranicznych, gdzie oferuje klientom zaawansowane technologicznie aplikacje transakcyjne. Jest licencjonowany w ponad 10 krajach Europy.

Sebastian Gawłowski

(ISBnews)

d1zwcdj

Podziel się opinią

Share
d1zwcdj
d1zwcdj