Trwa ładowanie...

Z Portugalii codziennie wyjeżdża w poszukiwaniu pracy 350 obywateli

Każdego dnia z Portugalii wyjeżdża w poszukiwaniu pracy 350 osób. Wśród
emigrantów zarobkowych z tego iberyjskiego kraju dominuje młodzież

Z Portugalii codziennie wyjeżdża w poszukiwaniu pracy 350 obywateliŹródło: newspix.pl
d3t3g44
d3t3g44

.

Jak poinformował w komunikacie Krajowy Instytut Statystyki w Lizbonie (INE) w ciągu ostatniego roku z Portugalii wyemigrowała rekordowa liczba mieszkańców - ponad 128 tys. ludzi.

"Mimo dużej liczby obywateli, którzy w ostatnich latach udali się na emigrację zarobkową, zjawisko to nie słabnie. Biorąc pod uwagę dane z pierwszych pięciu miesięcy br. należy się spodziewać kolejnego rekordowego (pod względem emigracji)roku. Od stycznia do maja br. z kraju wyjechało już 60 tys. ludzi" - poinformował INE.

Zdaniem ekspertów fala wyjazdów zarobkowych miała wpływ na obniżenie w ostatnim roku poziomu bezrobocia w Portugalii, które w maju br. szacowane było na 14,6 proc., podczas gdy w czwartym kwartale ub.r. wynosiło jeszcze 15,3 proc. Przypominają oni, że w tym ponad 10-milionowym kraju w ciągu ostatnich dwóch lat zdecydowało się na emigrację 250 tys. obywateli.

d3t3g44

"Niepokojącym zjawiskiem jest fakt, że zdecydowaną większość osób opuszczających Portugalię w poszukiwaniu pracy stanowią młodzi, dobrze wykształceni ludzie. Kraj traci w ten sposób wysoko wykwalifikowaną siłę roboczą" - powiedziała PAP Ana Silva z lizbońskiej centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Według przedstawicielki portugalskiego ZUS w efekcie negatywnego bilansu migracyjnego oraz niskiego przyrostu naturalnego ten iberyjski kraj coraz szybciej się starzeje. "Na 100 młodych ludzi przypada dziś już 136 osób w wieku emerytalnym" - dodała Silva.

Głównym kierunkiem emigracji Portugalczyków jest Europa. Ponad 65 proc. wyjeżdżających w poszukiwaniu pracy udaje się do Szwajcarii oraz państw Unii Europejskiej - głównie do Francji, Niemiec, Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii.

Spośród państw spoza Europy najpopularniejszymi kierunkami wyjazdów zarobkowych są dla Portugalczyków: Brazylia, Stany Zjednoczone oraz Angola.

d3t3g44

"Po raz drugi w ciągu ostatnich trzech lat zdecydowałem się na wyjazd do Angoli. Perspektywy znalezienia pracy na rodzimym rynku są słabe, tymczasem ten afrykański kraj rozwija się i potrzebuje coraz więcej wykwalifikowanych pracowników. Minusem jest rozłąka z rodziną i warunki życia znacznie odbiegające od portugalskich realiów. Zaletą z kolei - ten sam język co w kraju i nieco lepsze zarobki - wyjaśnił PAP Manuel Rito, portugalski technik branży maszynowej, pracujący w Luandzie.

Z szacunków INE wynika, że tylko w ub.r. z Portugalii wyjechało około 100 tys. młodzieży. Szacuje się, że wśród osób pomiędzy 16 a 24 rokiem życia bezrobocie wynosi już ponad 40 proc.

Z Lizbony Marcin Zatyka

d3t3g44
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t3g44

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj